شناسه : 7699461
در خصوص موضوع چاشنی‌های انفجاری؛


رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در نشست امروز با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موضوع EBW (چاشنی‌های انفجاری) اعتراضمان را به آقای آمانو اعلام کردیم.

به گزارش یزد آوا، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در نشست امروز با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره موضوع EBW (چاشنی‌های انفجاری) اعتراضمان را به آقای آمانو اعلام کردیم.

صالحی در گفت‌‌وگو با واحد مرکزی خبر، افزود: ما در جلسات گذشته تفاهم کرده بودیم با توجه به پاسخی که به پرسش های آژانس درباره EBW داده بودیم، آنان این موضوع را خاتمه یافته تلقی کنند، اما این کار را نکردند یعنی می‌خواهند به طور نیم بند آن را خاتمه یافته تلقی کنند که ما اعتراض کردیم.

وی گفت: درباره EBW قبلاً بیشتر از دو تا سه سؤال مطرح نبود، اما ناگهان تبدیل به 60 سؤال شد که ما اعتراض کردیم.

صالحی افزود: البته اکنون آقای آمانو این قول را داده است همچنان که در بیانیه‌ای که امروز خواند توجه بیشتری به این موضوع شود که EBW در جهت حل و فصل باشد و قدم‌های مؤثری در این جهت برداشته شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که موضوع EBW هر چه زودتر خاتمه یابد زیرا اگر چنین شود راه را برای دیگر موارد هموارتر می کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: همه هدف ما این است که هر چه زودتر به نتایج مورد نظر برسیم و نمی خواهیم این فرایند طولانی شود زیرا به نفع هیچ کس نیست.

صالحی گفت: ما درباره فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای خود اطمینان داریم، این طرف مقابل است که باید با این اطمینان خاطری که به آنان می دهیم دیگر بسنده کند و هر از چندگاه پرسش‌های جدید پیش نیاید، زیرا تا به حال به 13 پرسش پاسخ داده‌ایم و در شرف پاسخ دادن به پنج پرسش دیگر هستیم.

وی با اعتراض دیگرش به آقای آمانو در نشست امروز افزود:دو سه کشور دیگر شامل دو کشور آسیایی و یک کشور آفریقایی هست که نام نمی‌برم که با استناد به پرونده آنان از آقای آمانو سوال کردم چگونه آن کشورها ، مشکلاتشان سریع حل شد؟

صالحی گفت: به آقای آمانو گفتم معلوم است که حل و فصل مسائل خیلی متاثر از امور سیاسی است و ابراز امیدواری کردم  این بار هم آژانس عقب نیفتد .

وی افزود: ما با 1+5 عملاَ مسائل را از بعد سیاسی و با آژانس از بعد فنی و حقوقی پیش می بریم، امیدوارم این بار آژانس پا به پای 1+5 پیش بیاید، زیرا اگر ما با 1+5 به نتیجه برسیم اعضاء تشکیل دهنده شورای حکام عمدتا همین کشورها هستند و در مجموع نظر نهایی آژانس توسط این شورا جمع بندی می شود .

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بر این اساس اگر در بعد سیاسی به نتیجه برسیم، آژانس لاجرم باید این مسئله را مد نظر قرار دهد و جمع بندی که با  1+5  می‌کنیم بهتر است آژانس نیز در این مورد زودتر عمل کند.

وی افزود: البته ما انتظار توجه ویژه به خواسته‌مان نداریم، انتظار داریم آژانس به شکل غیر جانبدارانه و حرفه‌ای کارش را پیش ببرد و ما نیز آماده پاسخگویی هستیم، اما مدام پرسش‌ها را افزایش ندهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره محدوده زمانی پاسخ به 5 پرسش مورد نظر آژانس نیز گفت : تا 25 اوت قرار بود این پرسش ها را پاسخ دهیم  که برخی را اقدام کردیم و برخی مانده است البته اگر موضوع EWB را زودتر اعلام نظر می کردند که خاتمه یافته است قطعا در موضوع این 5 پرسش هم تسریع  می‌شد.

صالحی تاکید کرد : اعتماد باید متقابل باشد اینگونه نیست که ما همه قدم‌ها را برداریم و طرف مقابل بخواهد با تانی قدم بردارد؛ تفاهم شده است تا بتوانیم  به گونه‌ای عمل کنیم که رضایت طرفین جلب شود .

وی در پاسخ به این پرسش که  علاوه بر خبرهای رسمی از دیدارهایش با آمانو آیا نکات دیگری نیز وجود دارد گفت: مذاکرات مهمی مانند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و 1+5 و مکمل آن، مذاکره با آژانس پیچیده و دربرگیرنده مسائل مختلف و متعددی است که نمی شود همه را بازگو کرد و بالاخره  زمانی می توان  اینها را بازگو کرد که به سرانجامی رسیده باشد.

صالحی افزود: اکنون بیاییم بگوییم در مذاکراتی که امروز با آقای آمانو حدود یک ساعت و نیم داشتیم دقیقا چه گفتگوهایی انجام شد؟ چه اعتراضاتی داشتیم؟ چه خواسته‌هایی داشتیم؟ چه خواسته هایی آنان داشتند ؟ آیا انتظار است همه جزئیات را قبل از اینکه به نتیجه رسیده باشد، بگوییم؟.

وی گفت : قطعاَ این صواب نیست و ممکن است روند را با مشکل روبرو کند به همین علت تلاش می‌کنیم مواردی را با رسانه‌ها مطرح کنیم که تقریبا به سرانجام مورد نظر رسیده  و اطمینان حاصل شده باشد و بعد اعلام می‌کنیم به نتیجه رسیدیم یا نرسیدیم.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت: در جمع بندی کلی می‌توانم بگویم مذاکرات ما با آژانس از آبان گذشته تاکنون رویه‌ای جدی‌تر در خصوص همکاری با این نهاد داشته و آژانس هم رویه مثبت تری در این باره در پیش گرفته است.

صالحی افزود: ما تاکنون به 13 سوال آژانس پاسخ داده ایم و 5 پرسش دیگر دارند که در این باره تفاهم کرده‌ایم که برخی پرسش و برخی خواسته ( تقاضا) است، مانند بازدید از برخی مراکز که درباره آنها نیز تقریبا تفاهم کرده‌ایم که انجام شود.
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.