شناسه : 34188136
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد:

صدور 51 هزار جلد سند روستایی در استان یزد/ 33 درصد واحدهای مسکونی روستایی استان مقاوم سازی شده‌اند


مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد گفت: از ابتدا تاکنون بالغ بر 51 هزار جلد سند روستایی اعم از مسکونی، تجاری، آموزشی و ... صادر شده که از این تعداد بالغ بر هزار و 800 جلد سند مربوط به سال گذشته است

به گزارش خبرنگار یزد آوا، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد به مناسبت سالروز تاسیس این نهاد سازندگی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: فعالیت‌های این نهاد در چهار حوزه عمران روستایی، بازسازی و مسکن روستایی، مسکن شهری و امور ماشین‌آلات تعریف شده است.

عليرضا قربانیان با بیان اینکه معاونت عمرانی روستایی مهم‌ترین و اصلی‌ترین فعالیت را در بنیاد مسکن بر عهده دارد، صدور اسناد مالکیت اماکن روستایی و شهری را از اقدامات این حوزه نام برد و گفت: این طرح با هدف ساماندهی و تثبیت نظام مالکیت اراضی، کاهش و رفع اختلافات حقوقی، امکان بهره‌گیری روستاییان از تسهیلات بانکی و کمک به توسعه اقتصادی روستا و فراهم آوردن بستر مناسب قانونی به منظور تسریع در خدمات رسانی است.

وی افزود: از ابتدا تاکنون بالغ بر 51 هزار جلد سند روستایی اعم از مسکونی، تجاری، آموزشی و ... صادر شده که از این تعداد بالغ بر هزار و 800 جلد سند مربوط به سال گذشته است. همچنین از ابتدا تاکنون تعداد بالغ بر شش هزار جلد سند در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت صادر شده که از این تعداد بالغ بر 200 جلد سند در سال گذشته صادر شده است.

قربانیان با بیان اینکه تملک و واگذاری زمین‌های روستایی از دیگر اقدامات این نهاد است که با هدف تامین زمین‌های لازم جهت عمران و نوسازی روستاها، تفکیک اصولی زمین و رعایت استانداردها، ایجاد انگیزه سکونت و فعالیت روستاها و حمایت از خانوارهای روستایی انجام می‌شود، اعلام کرد: در سال گذشته بالغ بر 99 هزار هکتار زمین از منابع طبیعی استان تملک شد و  براساس طرح‌های هادی به متقاضیان واجد الشرایط روستایی واگذار شده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته نیز بالغ بر هزار و 100  قطعه زمین در سطح روستاهای استان به متقاضیان واجد الشرایط روستایی واگذار شد و طی برنامه پنجم توسعه بیش از هشت هزار قطعه زمین در روستاهای استان به جهت همین امر به متقاضبان واگذار و نسبت به احداث مسکن اقدام شده است که در کاهش مهاجرت به شهرها می‌تواند موثر باشد.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با اشاره به انجام طرح هادی روستایی به عنوان یکی از فعالیت‌های بسیار مهم این نهاد عنوان کرد: این طرح که با هدف زمینه ساز توسعه و عمران روستاها و تامین و توزیع کننده عادلانه امکانات اجتماعی تولیدی و رفاهی در میان روستاییان را به دنبال دارد که این طرح با اعتبارات سال 96 برای 14 روستا در حال تهیه و برای 26 روستا در دست بازنگری است.

 وی با بیان اینکه مطالعه طرح هادی برای 350 روستای بالای 20 خانوار استان که این طرح برای آن‌ها قابل مطالعه بوده است، انجام شده است، افزود: در این راستا 45 جلسه کارشناسی و تصویب طرح هادی و 680 جلسه کمیسیون تغییر کاربری و الحاق به محدوده روستا تشکیل شده است.

قربانیان اضافه کرد: اجرای طرح هادی تاکنون در فاز اول برای بالغ  بر 230 روستا بالای 20 خانوار اجرایی شده است که در سال گذشته برای  70 روستای براساس مصوبات در دست اقدام است که با توجه به اعتبار در نظر گرفته شده بیش از 8 میلیارد تومان در این 70 روستاها هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته اجرای طرح هادی در 46 روستا با استفاده از قیر یارانه‌ای به مقدار بالغ بر یک هزار و 500 تن با هدف طرح توسعه و آسفالت معابر روستایی در سطح روستاهای استان اختصاص یافت که در دست اقدام است و این قیر یارانه‌ای مشمول طرح اجرایی معابر روستایی توسط دهیاری‌ها نیز می‌شود.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با اشاره به طرح بهسازی روستاهای هدف گردشگری اعلام کرد: این طرح برای ساماندهی نظام فعالیت و اسکان و نیز پیش بینی امکانات و خدمات مورد نیاز برای توسعه گردشگری در روستاهای منتخب با عنوان روستهای هدف گردشگری تهیه و اجرا می‌شود که بر این اساس از سال گذشته تهیه طرح گردشگری در دو روستای طزرجان شهرستان تفت و سریزد مهریز در دست اقدام است.

قربانیان در خصوص طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی عنوان کرد: این طرح به مدت 12 سال هست که برای شناسایی و ارتقای فضاهای با ارزش روستایی، و حفاظت و احیای ارزش‌های فرهنگی تاریخی دنبال می‌شود و استان یزد نیز دز این زمینه پیشرو هست و بر این اساس در سال گذشته در روستای مزرعه کلانتر میبد طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی در دست مطالعه می‌باشد.

وی با بیان اینکه عملا از سال 81 طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی انجام شده است، افزود: تاکنون 6 طرح مطالعاتی در سطح روستاهای استان از جمله اسلامیه، فهرج، شمسی اشکذر، عقدا تهیه و در پنج روستا عملیات اجرایی بافت با ارزش در فاز یک اجرایی شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی را از فعالیت‌های بخش معاونت بازسازی و مسکن روستایی این نهاد اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به این طرح طی یک دوره مشخص ده ساله باید دو میلیون واحد روستایی مقاوم سازی شود که مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی از 7 درصد در سال 84 به 40 درصد در سال گذشته رسیده است  و در یزد نیز نزدیک به 33 درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم سازی شده‌اند.

قربانیان افزود: از سال 84 تاکنون به 20 هزارواحد مسکونی تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی ارائه شده که بالغ بر 15 هزار واحد پایان کار گرفتند و این تسهیلات که 15 ساله با دوره ساخت سه  ساله، بازپرداخت 12 ساله  و کارمزد پنج درصد است توسط بانک‌های عامل بامعرفی متقاضیان توسط بنیاد مسکن ارائه می‌شود.

وی عنوان کرد: در سال گذشته بالغ بر 620 نفر از تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی استفاده کردند و تسهیلات دو میلیون تا 8 میلیونی نیز به 334 واحد نیمه تمام روستایی در استان جهت تکمیل به ارزش بالغ بر 500 میلیون تومان اعطا شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه بازسازی و نوسازی شکونتگاه‌های آسیب پذیر پس از وقوع حواث طبیعی گفت: در سال گذشته تسهیلات بازسازی حوادث طبیعی و غیر مترقبه در کلیه شهرستان‌های استان در قالب 46 مورد بازسازی مسکن، 10 مورد بازسازی خودرو و 36 مورد بازسازی لوازم خانگی پرداخت شده است.

قربانیان در خصوص طرح نظام فنی روستایی به منظور اجرای مقررات ملی ساختما در ساخت و سازهای روستایی ادامه داد: درامر نظارت مسکن روستایی 54 ناظر حضور دارند و 41 دفتر خدمات فنی مهندسی روستایی نیز به این منظور در روستاها فعال هستند که در سال گذشته حدود 557 واحد را نظارت و. طراحی کرده‌اند.

وی احداث واحدهای مسکونی ویژه معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی، ارائه تسهیلات به 26 واحد بوم‌گردی روستایی با هدف ایجاد اشتغال و توسعه پایدار، ساخت 62 واحد مسکونی در قالب مجموعه سازی روستایی در سطح روستاهای مستعد که از آغاز برنامه پنج توسعه منجربه احداث 250 واحد شده و استفاده از انرژی‌های پاک در سطح روستاهای استان و  نصب  آبگرمکن خورشیدی در 140 واحد با استفاده از تسهیلات را از دیگر اقدامات معاون بازسازی و مسکن روستایی عنوان کرد.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان افزود: با وجود اینکه استان یزد معین استان کرمانشاه نبود 20 دستگاه ماشین آلات سنگین و سبک به همراه 18 نفر راننده و همچنین دو نفر نیروی فنی به مناطق زلزله زده کرمانشاه جهت بازسازی مناطق آسیب دیده اعزام شدند و در حال فعالیت هستند.

قربانیان با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های بخش معاونت مسکن شهری نیز گفت: طراحی و ساخت بالغ بر 200 واحد مسکن شهری، شروع به ساخت بالغ بر 170 واحد مسکن شهری در سطح شهرستان‌های استان و اتمام 115 واحد از 220 واحد مسکونی در حال ساخت در سال 96 و واگذاری به متقاضیان از جمله اقدامات این حوزه است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.