شناسه : 30060381
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد تشریح کرد


مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ضمن تشریح علل افزایش نا متعارف قیمت دو محصول به بیان راهکارهای دولت برای کنترل این وضعیت پرداخت.

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در مصاحبه با یزد آوا در مورد افزایش قیمت برخی محصولات نظیر پیاز گفت: با کاهش عرضه یک محصول طبعاً تقاضا نیز افزایش می یابد و این افزایش تقاضا افزایش قیمت را به دنبال خواهد داشت.

سید حسین بخشایش گفت: برخی استان های تولید کننده این محصول امسال دچار مشکلاتی شدند، برای مثال در استان کرمان و شهرستان جیرفت وقوع سیلاب مشکلاتی را به وجود آورد. از طرفی استان اصفهان با سرمازدگی در ابتدای کشت این محصول مواجه شد. چنین عواملی دست به دست هم داد و باعث افزایش قیمت پیاز شد. البته در این مورد افراد سودجویی نیز هستند که با سوء استفاده از این فرصت عرضه را کم کردند.

وی خاطر نشان کرد: البته در استان یزد خودداری از عرضه محصول کم تر به چشم می خورد و بیشتر استان های مبدأ درگیر این معضل بوده اند. این مشکل نیز با راه اندازی سامانه جامع انبارها توسط دستگاه های اجرایی در آینده ای نزدیک مرتفع خواهد شد.

بخشایش از برنامه ریزی برای حل مشکل افزایش قیمت پیاز خبر داد و افزود: دولت در مقاطع مختلف حمایت هایی از کشاورزان انجام  می دهد. مثلاً سال گذشته در بحث سیب زمینی با ارائه مشوق هایی از تولید این محصول به خوبی حمایت شد. طبعاً محصولی که کمبود آن احساس شود دولت پا در میانی کرده و با ارائه مشوق هایی از تولید کنندگان حمایت می کند.

وی در خصوص افزایش قیمت مرغ نیز گفت: محصولات دامی و زراعی همیشه تحت تأثیر یک سری عوامل طبیعی است. برای مثال آنفولانزای مرغی تا حدودی بر عرضه و تقاضا و در نتیجه قیمت مرغ تأثیر گذاشت. البته خوشبختانه الان با کنترل آنفولانزای مرغی و افزایش جوجه ریزی تا حدودی این مشکل بر طرف شده است.

مهندس بخشایش اضافه کرد: همچنین برای کاهش قیمت،  مرغ منجمد به وفور در اختیار توزیع کنندگان قرار گرفته و همچنان برای عرضه مرغ منجمد در تمام فروشگاه ها، تعاونی ها، اصناف و مراکز توزیع اعلام آمادگی می کنیم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.