شناسه : 36713479
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس:


نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس گفت: آمریکا و طرف های غربی به دنبال آن هستند که میزان ذخیره سازی ایران از سقف تعیین شده در برجام بیشتر شود و ایران را متهم به عدم رعایت مفاد برجام و نقض برجام کنند این درحالی است که تحریم های امریکا و عدم خرید کشورهای اروپایی میزان ذخیره سازی ایران را افزایش داده است.

سید ابوالفضل موسوی در گفتگو با خبرنگار یزدآوا گفت: یکی از بندهای مهم برجام رعایت سقف میزان تولید و ذخیره سازی آب سنگین از سوی ایران است که نباید میزان ذخیره سازی آب سنگین در ایران از حد معینی فراتر رود و در مقابل کشورهای اروپایی متعهد شده اند که از ایران آب سنگین خریداری کنند.

وی افزود: آمریکا در تحریم های جدید خود معافیت‌های تحریمی در جریان همکاری‌های هسته‌ای ایران با کشورهای مختلف جهان را تمدید نکرده است در واقع تحریم های جدید شامل تحریم ارسال آب سنگین و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد نیز شده است که در نتیجه با عدم خرید کشورهای اروپایی میزان ذخیره سازی اورانیوم  غنی شده و آب سنگین در کشور افزایش و از سقف تعیین شده در برجام فراتر خواهد رفت.  

نماینده مردم یزد در مجلس تصریح کرد: اقدامات ایران تاکنون در چارچوب برجام بوده وطبق قاعده برجام پیش رفته است و بدعهدی از سوی ایران انجام نشده است و اکنون این اروپایی ها هستند که باید به تعهدات خود عمل کنند و به هر نحو وسازوکاری اورانیوم غنی شده را از ایران خریداری کند تا میزان ذخیره سازی ایران از حد مشخص شده در برجام فراتر نرود.

طرف های غربی به دنبال متهم کردن ایران به نقض برجام هستند

موسوی هدف آمریکا را تحت فشار قرار دادن ایران به انتخاب پیروی از برجام یا متوقف کردن غنی سازی اورانیوم دانست و تصریح کرد: آمریکا و طرف های غربی به دنبال آن هستند که میزان ذخیره سازی ایران از سقف تعیین شده در برجام بیشتر شود و ایران را متهم به عدم رعایت مفاد برجام  و نقض برجام کنند این درحالی است که تحریم های امریکا و عدم خرید کشورهای اروپایی میزان ذخیره سازی ایران را افزایش داده است.

اروپایی ها اقدام نکنند ایران عملا گام دوم کاهش تعهدات برجامی را برداشته است

وی با اشاره به اهمیت اقدام اروپا در مرحله کنونی عنوان کرد: برای جلوگیری از افزایش میزان ذخیره سازی اورانیوم در ایران یا اروپایی ها باید اقدام به خرید آن از ایران کنند یا  این که ایران غنی سازی را در داخل متوقف کند که ایران اعلام کرده این کار را انجام نخواهد داد چرا که نه می توان تولید را متوقف کرد و نه این که مردم اجازه این کار را می دهند و اگر اورپا در این خصوص اقدامی نکند عملاایران گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را برداشته است.

عدم خرید تولیدات هسته ای ایران از سوی اروپا نقض برجام است

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به پایان مهلت 60 روزه اروپایی ها اظهار کرد: اروپایی ها باید در مهلت مقرر به تعهدات و خرید تولیدات هسته ای ایران اقدام کنند که در غیر این صورت اروپایی ها برجام را نقض کرده اند و ایران نیز طبق اصول برجام کاهش تعهدات برجامی خود را انجام خواهد داد.

موسوی با بیان این که اروپا مستقل نیست و بیش از ان که اروپا باشد تحت سلطه آمریکا است خاطرنشان کرد: اروپایی ها باید بدانند برای حفظ برجام باید از سلطه آمریکا بیرون بیایند و تعهدات خود در برجام را عملی کنند.

انتهای پیام/ق




رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.