شناسه : 36558095
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس:


نماینده مردم یزد و اشکذر گفت: مشکل اصلی دولت این است که سیاست واحد و مشخصی برای توزیع کالاهای اساسی ندارد و وظیفه هر وزارت خانه به طور دقیق مشخص نیست و ایجاد یک معاونت جدید باعث فربه تر شدن دولت می شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در رابطه با ایجاد معاونت جدید بازرگانی و انتصاب حسن یونس سینکی در این پست اظهار داشت: دولت به این نتیجه رسیده است که در سیستم واردات، نظارت و توزیع کالاهای اساسی و ارزاق مردم برای اینکه بتواند وضعیت فعلی را سامان دهد و توزیع درست و مناسبی داشته باشد به یک وزارتخانه جدید نیاز دارد تا بازرگانی داخلی را مدیریت کند.

سید ابوالفضل موسوی، افزود: یعنی دولت به این نتیجه رسیده است برای اینکه توزیع کالا و تولیدات داخلی مستقیم به دست مردم برسد و کمکی برای معیشت مردم باشد، این اتفاق در یک نهاد و سازمان مستقل و مجزا صورت بگیرد.

وی ادامه داد: اما نظر مجلس این است که دولت از ظرفیت و وزارت خانه های موجود خود استفاده کند به هرحال دولت یک مجموعه واحد است و می تواند با بخشنامه و دستورالعمل های مناسب، سازوکار مناسبی برای توزیع کالا ایجاد کند.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: مشکل اصلی دولت این است که سیاست واحد و مشخصی برای توزیع کالاهای اساسی ندارد و وظیفه هر وزارت خانه به طور دقیق مشخص نیست به عنوان مثال گوشت کالایی است که هم وزارت صمت و هم وزارت جهادکشاورزی برای تامین و واردات آن دخیل هستند یعنی برای واردات و توزیع آن هر دو درگیر هستند و در نهایت سیاست مشخصی برای آن وجود ندارد و به طریق مناسبی دست مردم نمی رسد.

وی در پاسخ به سوالی درباره سابقه طرح سبد کالا در سال 92 با مدیریت ضعیف حسن سینکی اذعان داشت: نگاه مجلس این است که دولت سازوکار دقیقی برای توزیع کالا تنظیم کند چراکه ایجاد یک وزارت خانه جدید باعث بزرگ تر شدن و به دنبال آن تنبل تر شدن دولت می شود؛ اینکه دولت دوباره به دنبال ایجاد یک معاونت جدید است ذاتاً در تضاد با نظر مجلس است و به نوعی گسترش تشکیلات است که منجر به فربه تر شدن دولت می شود.

گفتنی است " یونس حسن سینکی" به عنوان معاون تام الاختیار بازرگانی رئیس جمهوری در دوره های یازدهم و دوازدهم ریاست جمهوری روحانی  با سفارش اصلاح‌طلبان بارها به مسئولیت‌های مهم در وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش بازرگانی وزارت کشاورزی در حوزه کالاهای اساسی منصوب شده و هربار هم به دلیل ناکارآمدی و یا فرار به جلو بعد از ایجاد حواشی و هزینه های بسیار برای نظام، مجبور به ترک یا خروج هوشمندانه از مسئولیت های مهم ‌و حساس خود شده است. طراحی سبد کالا یا همان سبد حقارت از جمله اقدامات این شخص می باشد.

انتهای پیام/م*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.