شناسه : 10861780
طی بیانیه ای صورت گرفت


مردم دارالعباده یزد با ارسال نامه ای به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح کشوردر پی تلاش های صورت گرفته در تدفین شهدای گمنام در میدان امیر چقماق یزد از «سردار باقرزاده » قدردانی کردند.

یزد آوا؛ مردم دارالعباده با ارسال نامه ای به ریاست ستاد کل نیروهای مسلح کشوردر پی تلاش های صورت گرفته در تدفین شهدای گمنام در میدان امیر چقماق یزد از سردار باقرزاده قدردانی کردند.

 

متن نامه بدین شرح می باشد:

 

«هرچه انقلاب اسلامی دارد از برکت مجاهدت شهدا و ایثار گران است. (امام خمینی (ره)»

 

محضر مبارک رییس ستاد کل نیروهای مسلح سر لشکر بسیجی دکتر فیروز آبادی

 

سلام علیکم و رحمت الله


بی شک عزت و سربلندی و اقتدار و عظمت هر کشوری به ارزشها و هنجارهای انسانی و الهی آن جامعه است و این اصل پذیرفته شده انسانی است که هر جامعه ، زنده و پویا به ارزشها و آرمان های خود می بالد و به آن افتخار می کند و این واقعیت در سراسر جهان به انحاء مختلف و در کشورهای گوناگون به آن ارزش گذاری کرده و تلاش می کنند تا مظاهر ارزشی جامعه خود را زنده نگه داشته و به نسل های بعدی و جامعه پیرامونی خود بشناسانند و ایران اسلامی نیز که از یک تمدن بسیار بزرگ و جزء هفت تمدن زنده و بزرگ جهانی بهره می برد از این قاعده مستثنی نیست و این حقیقت زمانی بیشتر مورد تکریم و بزرگداشت جهانیان قرار می گیرد که این تمدن ایرانی با تمدن اسلامی ممزوج گردیده و تمدن عظیم ایرانی اسلامی را پایه گذاری می کند و این تمدن به مرور زمان با به یادگار گذاشتن میراث های بزرگ علمی، فرهنگی، تاریخی و ... عظمت خود را به جهانیان نشان داده است و جهان در برابر این عظمت سر تکریم فرود آورده است و چه بجاست که بگوییم هیچکس اولاتر از صاحبان این سرزمین نیست ازاین میراث گرانقدردفاع نمایند و پیش از پیش به جهانیان بشناسانند.

 

لذا شهدا میراث گرانقدرعظمت این سرزمینند که باید عظمت آنان و راه آنان به جهانیان شناسانده شود، شهیدانی که در راه دفاع از مکتب اسلام و سرزمین مهدوی سراز پا نشناخته و با اشاره پیر و مراد خود دست از جان شسته و با نثار خون خود از مکتب اسلام و عزت و عظمت ملت و کشور و ناموس خود دفاع نمودند.

 

آنان که سالار شهیدان را ندیدند ندای هل من ناصر حسینی اش را پس از 14قرن لبیک گفتند لذا به پاس عظمت راهشان و اقدامشان و احترام به میراث گرانبهایشان بعنوان به جای گذاشتن درس زندگی بر بلندای تاریخ ،برای نسلهای آینده تنها قدم کوچکی که می شد بیادشان و احترامشان برداشت تدفین ابدان مطهرشان در مکانی بس مقدس و تاریخ ساز بود.


ذکر این مقدمه برای وارد شدن به مبحث دفن شهدای گمنام در تکیه امیر چقماق یا همان چهار راه شهدا یزد  بود که با اینکه به چهلم تدفین ابدان این عزیزان نزدیک می شویم هنوز حرف و حدیث ها از جانب برخی مسئولین یزد تمامی ندارد فلذا لازم است به یک سری حقیقتهایی که قابل انکار نیست توجه شود:


1- توجه به مجموعه بناهای امیرچخماق یزد


مجموعه بناهای امیرچخماق شامل مسجد، کاروانسرا، آب انبار، خانقاه و پنج بادگیر، یادگار دوران تیموری است که به توصیه خانم ستی فاطمه همسر دومین والی یزد در عصر شاهرخ خان تیموری در خارج از دروازه‌های شهر یزد جهت مردمی که به این شهر می آمدند، محل استراحتی باشد و تکیه امیرچخماق که بعداً اضافه شد محلی برای عزاداری سالار شهیدان بوده است که زن ها در غرفه های بنا شده و مردان در محوطه تکیه عزاداری می کردند.

 

این بنا متصل به بازراچه ای به نام بازارچه حاج قنبر می باشد که بازارچه قدمت بیشتری از بنای تکیه دارد که هم اکنون قبور شهدای گمنام در محوطه تکیه و در فاصله 40 متری بنا قرار گرفته است. ضمن اینکه این میدان در زمانی قبرستان بوده است.

 


2- چهارراه شهدا


مکانی که شهدا در آن آرام گرفتند از نظر تاریخ انقلاب اسلامی یکی از مکان های مقدسی است که در دهم فروردین 1357 قیام مردم یزد به خون 4 شهید و 18 زخمی و جانباز انقلاب اسلامی آغشته و نهال انقلاب اسلامی با این خون ها آبیاری گردید و چه ارزشمند که این مکان مقدس از جهتی محل عزاداری سالار شهیدان به قدمت 700 سال دارد و از سویی پرپر شدن جوانان این مرز و بوم به دست رژیم منحوس پهلوی می باشد.

 

محل دفن عزیزانی باشد که شهرتشان را در گمنامی گرفتند و زیارتگاه عشاق می باشد.

 

3- دوازدهم دیماه سال 1386


این میدان در سال 86 پذیرای خلف صالح معمار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) حضرت آیت‌الله امام خامنه ای بود. میدانی که سیل مشتاقان اهل بیت به استقبال فرزندی از سلاله پاک آل اله آمده بودند.

 

مردمی از تبار علمای بزرگی چون آیات عظام سید محمدکاظم طباطبایی، سید محمد تقی بافقی، شیخ عبدالکریم حائری یزدی و شهید محراب صدوقی که امام خود را چون نگینی در بر گرفتند و این میدان در تاریخ به یادگار ماند که عاشق و معشوق دل در گرو هم نهادند و این شعار «رهبرا از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن».


به نظر می رسد همین سه موضوع و دلیل، کافی باشد تا شهدا در این مکان آرام گیرند مکانی که محل بازدید توریستهای خارجی می باشد و به واسطه این شهدا می توان پیام ایثار و شهادت و استقامت ملت بزرگوار ایران را به جهانیان صادر کرد.


مگر نه این است که در تمام دنیا در مهمترین میدانهای شهرهایشان سربازان خود را دفن کرده و هیأت‌های خارجی را برای نثار گل به بنای یادبودشان با تشریفات خاص به آن محل می برند.


اضافه بر آنکه مادران شهدایی که در این مراسم حضور داشتند اعلام کردند که فرزندان ما در خط مقدم و وسط میدان جنگ به شهادت رسیدند لذا محال است که اجازه دهیم فرزندان گمنام این مرز و بوم در پشت میدان دفن شوند.


هرچند انتظار می رفت که با دفن شهدا حرف و حدیث های پیرامونی تمام شود مع الاسف مثل اینکه برخی از مسئولین استان قصد ندارد همچون مردم پا در رکاب کرده و با حفظ وحدت در تجهیز این قبور و معرفی آن به زوار بخصوص توریستهایی که از این میدان بازدید می کنند، همت گمارند.


به منظور دفن شهدا در محل مورد نظر لازم بود اقدامات قانونی صورت گیرد که موارد اقدام شده به شرح ذیل به استحضار می رسد:


1- اخذ استفساریه از دفتر مقام معظم رهبری (این امر توسط برادر بزرگوار خادم الشهداء سردار باقر زاده انجام شده است (پیوست 1).


2-اخذ موافقت شورای اسلامی شهر که این مجموعه در اختیار شهرداری می باشد (اعضای محترم شورای شهر همگی با این اقدام موافقت نموده اند (پیوست 2)


3- موافقت متولی موقوفه که این موضوع نیز به صورت کتبی اخذ شده است (پیوست 3)

 


ذکر این مطلب ضروری به نظر می رسد، محلی (ظلع شرقی میدان) را که برخی از مسئولین استان برای دفن شهدا در نظر گرفته بودند ملک شخصی بوده که صاحب آن حاضر به فروش زمین به قیمت های بالا (یک الی چهار میلیارد تومان ) نشده است.

 


علی ایحال این اقدام بزرگ و انقلابی توسط توده مردم بزرگوار یزد از جمله خانواده معظم شهداء، جانبازارن و ایثارگران دفاع مقدس پیگیری و انجام شد که جای دارد از پشتیبانی علمای بزرگوار یزد خصوصاً نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه یزد و همچنین نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی گردد.


به حمدالله از زمانی که شهدا در این مکان دفن شده اند، این محل به مکان وحدت بخش تبدیل شده و در اکثر اوقات، قشرهای مختلف مردم از جمله دانشجویان، دانش آموزان ، میهمانان و توریستهایی که به استان مراجعه می کنند، جهت بازدید و ادای احترام به مقام والای شهادت به این مکان مقدس مشرف می شوند و انشاءالله با همت مسئولین محترم استان به مرکز نشر تمدن اسلامی به سراسر جهان تبدیل خواهد شد.


مردم انقلابی و ولایت مدار یزد خصوصاً خانواده های معظم شهداء، ایثارگران و جانبازان از عنایت ویژه و مخلصانه سردار سرافراز سپاه اسلام سردار باقرزاده – برادر بسیجی و مخلص سردار فتوحی ،سرداران و فرماندهان نظامی و انتظامی، شهردار محترم یزد، رئیس و اعضاء شورای شهر یزد و مسئولین و بزرگوارانی که در این مقطع نورانی دلسوزانه و مخلصانه همت گماردند تا این افتخار میهمان دوستی و میهمان نوازی برای مردم یزد باقی بماند، کمال تشکر را داریم و از آن مقام محترم درخواست داریم تا بذل محبت نموده و از دست اندرکاران این امر خصوصاً خادم الشهداء سردار باقرزاده به احسن وجه قدردانی و پشتیبانی به عمل آمده و مورد تشویق قرار گیرد.


امید آنکه خداوند منان همگی ما را ادامه دهنده راه شهدا قرار دهد و ظهور ولی عصر (عج) را معجل فرماید.


  ستاد مردمی تشییع و تدفین شهدای گمنام امیرچخماق یزد     

منبع: یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.