شناسه : 37496192
سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان یزد:


سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: قرار است در طرح فاضلاب یزد بازنگری صورت گیرد و اولویت در این موضوع نیز بافت تاریخی است و براین اساس مطالعات در این زمینه در اولویت انجام قرار گرفته است.

به گزارش یزد آوا، شهردار یزد اخیرا فاضلاب را خطر جدی جدید برای بافت تاریخی یزد خوانده و گفته است: متاسفانه در بافت تاریخی، حجم تخلیه فاضلاب به چاه‌ها به دلیل تبدیل منازل به بوم گردی چندین برابر شده و در حال حاضر بخش زیادی از مجموعه تاریخی شهر یزد توسط آب‌های دفع شده در زیر زمین با مشکل مواجه است

محمد فاتحی در این خصوص به خبرنگار یزد آوا، گفت: هم اکنون فاضلاب برای بافت تاریخی خطری ندارد و فاضلاب این منطقه به صورت چاه جذبی دفع می‌شود و این موضوع بیشتر شاید از این نظر اهمیت پیدا کرده است که فاضلاب‌ها وارد قنات‌های خشک شده می‌شوند و برخی ساکنان برای جلوگیری از پر شدن چاه جذبی، فاضلاب خود را وارد این قنات‌ها کرده‌اند و از این نظر مشکل ساز شده است.

وی در خصوص امکان اجرای فاضلاب در بافت تاریخی یزد ادامه داد: بافت تاریخی یزد معبرهای خاصی دارد و مصالح به کارگرفته شده در  بناها و سازه‌‎های آن نیز خشت و گل است و از آنجا که عمق کارگذاری لوله فاضلاب در زمین برای یک واحد مسکونی باید بیش از دو و نیم متر باشد باید کار خاصی برای دفع فاضلاب بافت تاریخی یزد صورت گیرد.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان یزد عنوان کرد: طبق مشاوره‌ای که گرفته شده قرار است در طرح فاضلاب یزد بازنگری صورت گیرد و اولویت این موضوع نیز بافت تاریخی است، براین اساس مطالعات در این زمینه در اولویت انجام قرار گرفته است تا این موضوع بررسی شود چرا که ممکن است سیستم‌هایی که به صورت متداول برای دفع فاضلاب اجرایی می‌شود نتوان در بافت تاریخی اعمال کرد.

فاتحی تصریح کرد: باید برای دفع فاضلاب بافت تاریخی یزد طرح خاصی دیده شود که نوع اجرای آن با سیستم‌های متداول فرق می‌کند، بافت تاریخی یزد و سازه‌های آن ویژگی‌های خاصی دارد و امکان حضور بیل مکانیکی و ... در آن برای اجرای سیستم‌های متداول وجود ندارد. البته خود شهرداری یزد نیز در این زمینه در حال انجام مطالعاتی است.

وی با اشاره به اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح فاضلاب در یزد گفت: تصمیم بر این است اجرای فاضلاب شهری به بخش خصوصی واگذا رشود و سرمایه‌گذار آن را اجرایی کند که مجوزهایی در این زمینه گرفته شده است و تا آخر سال به نتیجه می‌رسد.

 انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.