شناسه : 13978945
اندر حکایت روز صنعت و معدن در یزد؛


روز صنعت و معدن که می‌توانست فرصتی باشد برای برگزاری جلسه‌ هم اندیشی با حضور صنعتگران و مسئولین در جهت بیان، بررسی و حل مشکلات این بخش اقتصادی استان نه تنها چنین جلسه‌ای برگزار نشد بلکه جالب اینجاست که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان متولی اصلی صنعت و معدن استان مدتی است که در یزد حضور ندارد ...

یزد آوا؛ استان یزد به عنوان دومین استان معدنی کشور و چهارمین استان توسعه یافته صنعتی است و صنعت کاشی و سرامیک از مهم‌ترین صنایع استان یزد است.  مشکل اصلی این صنعت  که بیش از 46 درصد تولید کل کشور را با ظرفیت اسمی بالغ بر 246 میلیون متر مربع عهده دار است افزایش دپوهای واحدهای صنعتی است به عبارتی واحدهای صنعتی قادر به فروش این حجم از تولیدات خود نیستند و با تولید در کمتر از ظرفیت به حیات خود ادامه می‌دهند.

مشابه این وضعیت برای سایر صنایع تولیدی نیز وجود دارد و رکود شدید حاکم بر بازار در نتیجه سیاست‌گذاری‌های مسئولین، این صنایع تولیدی را تحت تاثیر قرار داده است.

از طرف دیگر بخش معدنی استان نیز در شرایط  خوبی به سر نمی‌برد. به گونه‌ای که بر اساس آمارها بیش از 46 درصد معادن استان تعطیل هستند.
با این وجود نه تنها برای حل این مشکلات برنامه‌ریزی‌های دقیق و علمی صورت نمی‌گیرد بلکه بخش صنعت و معدن استان از بی‌مهری مسئولین استانی نیزرنج می‌برد به طوری که مسئولین استانی علاوه بر این‌که آماری از واحدهای تعطیل شده و راکد ندارند زمانی که یک واحد صنعتی تعطیل می‌شود سراغی از آن نمی‌گیرند و آن را به حال خود رها می‌کنند.

در این میان صنعتگران استان که دستشان به جایی نمی‌رسد با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند و از مسئولینی که درکی از مشکلات و دردهای آنان ندارند گله مند هستند.

با این حال روز صنعت و معدن که می‌توانست فرصتی باشد برای برگزاری جلسه‌ هم اندیشی با حضور صنعتگران و مسئولین در جهت بیان، بررسی و حل مشکلات این بخش اقتصادی استان نه تنها چنین جلسه‌ای برگزار نشد بلکه جالب اینجاست که رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان متولی اصلی صنعت و معدن استان مدتی است که در یزد حضور ندارد و بر خلاف معمول تنها مصاحبه‌ای از وی به مناسبت روز صنعت و معدن در سایت این سازمان منتشر شده است که شاید این ناشی از این تفکر باشد که با این مصاحبه مشکلات حل خواهد شد!

با توجه به اهمیت بخش صنعت و معدن و پیش قراول بودن بخش صنعت در توسعه اقتصادی کشور لزوم توجه به این بخش و تلاش برای حل معضلات و مشکلات آن در جهت رونق و توسعه اقتصادی ضرورت دارد و با توجه به ظرفیت‌های صنعتی و معدنی استان لازم است مسئولین با نگاهی دلسوزانه و جدیت بیشتر در جهت توسعه استان به وظایف محوله خود عمل کنند.
 

م.رحمانی

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.