شناسه : 38624965
کارشناس مسائل سیاسی:

مقاومت در مقابل امریکا موجب قدرت‌سازی ایران شده است/ امریکا به دنبال تضعیف الگوی مقاومت


ترابی گفت: مقاومت در مقابل امریکا در ساخت قدرت انقلاب اسلامی نقش مهمی ایجاد کرده و آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که این الگوی مقاومت را از بین ببرند.

سید حیدر ترابی در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در خصوص اهداف آمریکا از طرح مذاکره با ایران، عمده‌ترین هدف را ایجاد شکاف در جامعه ایران دانست و گفت: طرح مذاکره منجر به دو قطبی سازی جامعه ایران می‌شود، عده‌ای به عنوان موافق و عده‌ای به عنوان مخالف مذاکره ظاهر می‌شوند که نتیجه آن شکاف، دوگانگی جامعه و از بین رفتن وحدت ملی است و با توجه به مشکلات و مسائل اقتصادی کشور می‌تواند منجر به مسائل ضد امنیتی فراوان می‌شود.

وی ادامه داد: هدف دیگر آمریکا از طرح مذاکره با ایران ناظر به بحث‌های داخلی کشور آمریکا است، ترامپ تلاش می‌کند با این موضوع، سازمان رای خود را درآمریکا سازماندهی و ارتقا دهد و زمینه جلب رای را برای خود فراهم کند، همچنین با طرح این موضوع در داخل آمریکا و با حاضر نشدن ایران پای میز مذاکره یک اقناع افکار عمومی در سطح نخبگان و رسانه‌های آمریکا به وجود می‌‌آورند که ایرانی‌ها اهل منطق و صلح و سازش نیستند و زمینه‌ پذیرش برای افزایش فشار بیشتر بر ایران را فراهم می‌کنند.


امریکا به دنبال تضعیف الگوی مقاومت  در منطقه غرب آسیا

مدرس دانشگاه امام حسین(ع) تهران با اشاره به اهدافی که آمریکا در منطقه غرب آسیا با طرح مذاکره با ایران دنبال می‌کند، گفت: اولین هدف آمریکا در این خصوص کمک به همپیمانان خود از جمله عربستان و امارات براساس محور اتحاد و ائتلافی که با کشورهای عربی منطقه تشکیل داده است تا به این کشورها تنفس مصنوعی دهد و حفظشان کند و اینگونه هم از ابزار قدرت اقتصادی آنها و هم از هم جواری آنها با ایران استفاده کند و مانع استفاده ایران از بنادر و مسائل مختلفی که می‌توان از آن بهره ببرد شوند.

ترابی با بیان اینکه آمریکا به دنبال تضعیف الگوی مقاومت در منطقه غرب آسیا است، تصریح کرد: ایستادن مقابل آمریکا موفقیت‌های مختلفی را برای ایران به همراه آورد، ایران بدون اتکا به دیگر کشورها در جنگ پیروز شد و صدام، متحد آمریکا را شکست سختی داد، ایرانی‌ها در مقابل آمریکا شروع به قدرت سازی بسیار مهمی در حوزه‌های مختلف نظامی، سیاسی، اقتصادی، فناوری، بهداشت و درمان و ... کردند که محور و پایه آن ایستادگی در برابر زورگویی‌ها در این منطقه بوده است و اگر چه این تهدیدها و فشارها، فشار سختی به ایران وارد کرده و مردم و دولتمردان را با مشکلات متعددی مواجه کرده است اما واقعیت این است که مقاومت کردن در ساخت قدرت انقلاب اسلامی نقش مهمی ایجاد کرده است و آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که این الگوی مقاومت را از بین ببرند.

وی ادامه داد: همانگونه که بخشی از جامعه ایران که می‌گویند با کدا خدا بسازیم تا مشکلات حل شود، آمریکایی به دنبال القای این موضوع به جامعه ایران هستند که اگر در مقابل آمریکا کوتاه بیایید به همه چیز دست پیدا می‌کنید در حالی که اینگونه نیست، در ایران قبل از انقلاب اسلامی هیچ تکنولوژی و فناوری  که قدرت ایران را توسعه بدهد وجود ندارد.

ترابی گفت: در منطقه، کشورهایی مانند مصر و عربستان، هیچ نقشی در قدرت سازی جهانی ایفا نمی‌توانند بکنند و تنها به ضرب و زور پول و نفت ممکن است شکل و شمایل تبلیغاتی در دنیا داشته باشند والا شکست سختی در عرصه‌های مختلف خوردند.


هدف امریکا از طرح مذاکره با ایران در عرصه جهانی

وی هدف دیگر آمریکا از طرح مذاکره بر ایران در عرصه جهانی را اثبات این نکته که آمریکا همچنان قدرت برتر جهان است، عنوان کرد و گفت:  این مسئله در افکارعمومی جهان ایجاد شده است که مردم در حال فاصله گرفتن از جهان تک قطبی به محوریت آمریکا هستند و بنابراین آمریکا با طرح موضوع مذاکره با کشوری که سردمدار مبارزه با استکبار جهانی است می‌خواهد این موضوع را بشکند و برتری خودش را در جهان به اثبات برساند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به پیامدهای سازش با آمریکا، بازتاب  سازش احتمالی ایران با آمریکا را موجب نفی استقلال و حاکمیت ایران خواند و تصریح کرد: ایران در طول تاریخ معاصر هزینه‌های کلانی را داده است که نزدیکترین آن مبارزه میرزای شیرازی با انگلیسی‌ها هست که از آن زمان تا زمان پیروزی انقلاب، ملت ایران بیش از 15  قیام انجام دادند تا استقلال و عزت خود را برپا کنند که بزرگترین و موثرترین آن انقلاب اسلامی بود که در پی آن استقلال خود را به دست آوردیم.

وی ادامه داد: آمریکا برای اینکه ایران به استقلال نرسد اقدامات خصمانه زیادی را انجام داد که از جمله آن راه انداختن کودتاها در ایران و حمله در طبس بود که وقتی نتیجه نداد به جنگ با ایران توسط واسطه و از طریق  نوکر خودش صدام روی آورد و بعد از اینکه از جنگ نیز چیزی عایدش نشد تحریم علیه ایران را شدت بخشید همه این درگیری‌ها و فشارها بر سر استقلال و هویت ماست و اگر در چنین مذاکره‌ای حضور پیدا کنیم قطعا بر هویت تاریخی خودمان پا گذاشتیم.
 

پایمال شدن هویت ایرانی مسلمان با مذاکره با امریکا

ترابی افزود: جز لاینفک ما ایرانی‌ها مسلمان بودن است و با مذاکره با آمریکا هویت ایرانی مسلمان پایمال می‌شود، و از آنجا در دنیا مسلمانان را تروریسم معرفی می‌کنند و همچنین در رسانه‌های آمریکایی و برای مثال در مرکز هالیوود فیلم‌هایی که در خصوص ایران باستان می‌سازند آن را وحشی معرفی می‌کنند و به دنبال از بین بردن هویت و استقلال و عزت ایرانیان هستند مذاکره با آمریکا می‌تواند زمینه هویت زدایی از مسلمان ایرانی را تسهیل و به آن کمک کند بنابراین باید از هر مذاکره‌ای که از قبل ایران در آن محکوم به تروریست است و ناقض صلح جهانی به حساب می‌آید به شدت پرهیز کرد.

وی با بیان اینکه تقویت جریان غربگرا در ایران از پیامدهای سازش با آمریکا به شمار می‌آید، گفت: این جریان در کشور ما از دوره ناصرالدین شاه با فرستادن دانشجویان به غرب، روسیه و پس از آن به آمریکا فعال شده است و عده‌ای را در کشور تربیت کردند که تمام گیرنده‌هایشان متوجه غرب است و اعتقاد دارند اگر ایران بخواهد پیشرفت کند باید از فرق سر تا ناخن پا غربی شود و به صراحت هم این موضوع را می‌گویند و هیچ ابایی ندارند.

مدرس دانشگاه امام حسین(ع) افزود: در واقع جریان مرعوب ، ترسو و بزدل به نام غربگرایان در همه کشورهای جهان اسلام فعال هستند اما در در ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و ژئوپولوتیک حساسیت آن بسیار زیاد است با این حال ایران که صاحب  استقلال و عزت است چنانچه قدرت سازی خود را ادامه دهد به سرعت می تواند به قدرت استراتژیک جهانی تبدیل شود و از انجا که هم اکنون این جریان در حال رخ دادن است آمریکایی‌ها می خواهند از آن جلوگیری کنند.

ترابی عبور از اندیشه‌های ناب اسلام محمدی را از دیگر پیامدهای سازش با آمریکا خواند و تصریح کرد:  با سازش با آمریکا به اسلام آمریکایی، بهایئت، لائیک و سکولارها میدان داده خواهد شد و آنها می‌توانند عرض اندام کنند و اگر چنین اتفاقی بیفتد و اسلام آمریکائی و سکولارها قدرت پیدا کنند ما را حیز انتفاع ساقط خواهند کرد.
 

ایجاد یاس در جریان مقاومت نتیجه سازش با امریکا

وی در تشریح آثاری که مذاکره با آمریکا بر جریان مقاومت در منطقه خواهد گذاشت، گفت: این مذاکره زمینه را برای جریان‌های سیاسی ضد مقاومت در منطقه غرب اسیا از جمله در لبنان، سوریه و عراق فراهم خواهد کرد و جریاناتی مانند ضد حشد الشعبی و ضد حزب الله لبنان به شدت رشد خواهند کرد چرا که الگو بودن ایران به عنوان الگوی مقاومت که مقوله بسیار مهمی است شکسته می‌شود.

ترابی ادامه داد: یکی از سودهایی بسیار کلانی که آمریکایی‌ها از نشستن ایران به پای میز مذاکره می‌برند این است که الگوی مقاومت شکسته می‌شود و به همه دنیا اعلام می‌کنند که پایان راه 40 سال مبارزه ایران با آمریکا، برگشت ایران به سیاست‌های آمریکا و قبول آنها بوده است که موضوع بسیار مهمی محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: اثر دومی که مذاکره با آمریکا در پی دارد از بین رفتن جریان مقاومت و ایجاد یاس در جبهه مقاومت و حامیان مقاومت در منطقه است و نهایتا از آثار مذاکره ایران و آمریکا و تبعات آن غلبه هژمونی آمریکا در منطقه و جهان است.
 

ایران، یک قدرت اسلامی آسیایی در قرن 21

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: برآورد تمام استراتژیست‌های دنیا این است که قرن 21 شاهد تولد یک قدرت اسلامی اسیایی و یک قدرت غربی در جهان هستیم یعنی جهان به سمت چند قطبی پیش می‌رود که حداقل دو قطب آن اینگونه است و اگر ایران به هر دلیلی وارد مذاکره با آمریکا شود همان داستان برجام که هیمنه ایران را شکستند و بعد هم آمریکایی‌ها برجام را ابطال کردند و فشار را افزایش دادند پیش خواهد آمد.

ترابی اضافه کرد: نکته‌ای که در روابط بین الملل وجود دارد این است که صاحبان قدرت جهانی از گذشته تاریخ تا امروز، هر موقع که کشوری را ضعیف دیدند در صدد تضعیف آن بر آمدند و آن را تحت حمایت خود قرار دادند خود به عنوان قیم و آن کشور را به عنوان برده قرار دادند. بنابراین از هر نوع مذاکره باید پرهیز کرد چرا که آثار بسیار زیانباری به همراه دارد.

وی تصریح کرد: از جمله آثار سنگین مذاکره با ایران، برای جوامع اسلامی آموزش و تعلیم نسل نو است، نسل جدید، امروز آمریکا را به واسطه تلاش‌های گسترده‌ای که ملت بزرگ ایران انجام دادند یک کشور شیطان صفت می‌داند اما با بازگشت به مذاکره با آمریکا آدرس غلطی به نسل جدید داده و هویت خود را زیر پا خواهیم گذاشت.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.