شناسه : 39013102
به همت دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد برگزار شد

نشست بین‌المللی هم‌اندیشی مشکلات محیط زیست ایران به میزبانی دانشگاه یزد


با توجه به تغییر اقلیم و مشارکت آینده کشور ژاپن، نشست بین‌المللی هم‌اندیشی مشکلات محیط زیست ایران با تاکید بر پیشگیری از آلودگی آب و هوا روز گذشته به میزبانی دانشگاه یزد به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش یزدآوا به نقل از دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه، این نشست در پی همکاری و برنامه‌ریزی چند ماهه گذشته این دانشگاه با مرکز اقتصادهای در حال توسعه کشور ژاپن (IDE-JETRO) و بخش علمی سفارت ایران در ژاپن با حضور ۷۰ نفر از کشورهای ایران، ژاپن و فنلاند برگزار شد.

براساس این گزارش در ابتدای این نشست، دکتر هیتوشی سوزوکی از مرکز اقتصادهای در حال پیشرفته کشور ژاپن (IDE-JETRO) و دکتر فرهاد نژادکورکی مشاور رئیس دانشگاه یزد در امور همکاری‌های علمی و بین‌المللی ساختار وبینار و متخصصان شرکت کننده را معرفی کردند. 

در ادامه، پیام دکتر سعید سیدآقا بنی‌هاشمی، وابسته علمی سفارت ایران در ژاپن در خصوص سابقه تاریخی و همکاری‌های یک قرن اخیر دو کشور قرائت شد.

این نشست بین‌المللی در قالب ساختار دو جلسه‌ای تخصصی آب و هوا به صورت جداگانه با عناوین "آب و تغییر اقلیم" و "هوا و تغییر اقلیم" برگزار شد. 

درنشست "آب و تغییر اقلیم" سه مقاله تخصصی ارائه شد و دکتر آتسوشی هیسامیچی از آژانس همکاری‌های علمی بین‌المللی ژاپن (JICA) در مورد نقش و اهمیت جنگل کاری در بالادست رودخانه کارون سخنرانی کرد.

دکتر یوکا نیشی کاوا از مرکز اقتصادهای در حال توسعه کشور ژاپن (IDE-JETRO) تحقیقات خود را با عنوان سازگاری در برابر خشکسالی در پایین دست حوضه زاینده رود ارائه داد.

دکتر علی طالبی استاد دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد و رئیس انجمن علمی آبخیزداری ایران، به ارائه تحقیقات خود در خصوص کنترل سیلاب در حوضه‌های کارون و زاینده رود پرداخت. 

در پایان این جلسه، بحث و تبادل نظر از سوی محققان و شرکت‌کنندگان صورت گرفت.  

 درنشست دوم با موضوع "هوا و تغییر اقلیم" نیز سه مقاله تخصصی ارائه شد و با سخنرانی پروفسور حجیمی آکیموتو، استاد موسسه تحقیقات ملی محیط زیست ژاپن(NIES) در خصوص آلودگی هوا در مقیاس جهانی و نیز ارتباط آن با تغییر اقلیم، ارائه مقالات تخصصی با عناوین "تغییر اقلیم و راه‌های مبارزه با اثرات منفی تغییر اقلیم در ایران" از سوی دکتر علیرضا مساح بوانی و "بررسی آلودگی هوای منابع متحرک در شهر کرج" از سوی دکتر مظاهر معین‌الدینی از دانشگاه تهران و پاسخ به سوالات شرکت کنندگان ادامه یافت.

در نشست پایانی ضمن جمع‌بندی مباحث مطرح شده و اعلام برنامه‌های آینده، شرکت‌کنندگان بر ادامه همکاری و برگزاری جلسات مشترک علمی در آینده تاکید کردند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.