شناسه : 35882308
ورزش بانوان قبل و بعد از انقلاب؛


پرچم‌دار کاروان ایران در المپیک 2016، نخستین ایرانی، نخستین زن آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ است که سهمیه حضور در هر دو رقابت المپیک و پارالمپیک را دریافت کرده است.

به گزارش یزد آوا، پیشرفت ورزش ایران بعد از انقلاب اسلامی واقعیت آشکاری است که آمارهای مختلف از رتبه‌ها و مدال‌هایی که ورزشکاران ایرانی در میدان‌های مختلف به دست آورده‌اند، بر آن صحه می‌گذارد.

اما در این بین یکی از نکات قابل اهمیت حضور پررنگ بانوان ایرانی در میادین ورزشی است که مقایسه وضعیت بعد از انقلاب با قبل از انقلاب، پیشرفت چشمگیر ایران در این زمینه را نیز نشان می‌دهد.

قبل از انقلاب ۹ مربی و هفت داور زن در کشور وجود داشت و هفت رشته ورزشی در حوزه زنان فعال بود، همچنین تنها یک مجموعه ورزشی متعلق به زنان بود؛ اما پس از پیروزی انقلاب و در زمان کنونی بیش از ۳۸ رشته ورزشی فعال در حوزه زنان وجود دارد و بیش از ۳۵ هزار مربی و ۱۶ هزار داور زن در کشور فعالیت می‌کنند و بیش از ۳۰ مجموعه ورزشی مختص زنان است.

بانوان ایرانی در عرصه ورزش به جایی رسیدند که علاوه بر کسب مدال‌های متعدد در بازی‌های آسیایی و عرصه‌های بین‌المللی، در المپیک هم موفق به کسب مدال المپیکی شدند.

قبل از انقلاب در تمام دوره‌های المپیک تنها 8 بانوی ورزشکار حضور داشتند. این در حالی است که فقط در دو دوره اخیر المپیک که در سال‌های 2012 و 2016 براگزار شد، 17 نفر از بانوان ورزشکار در کاروان تیم کشورمان حضور داشتند و کیمیا علیزاده در المپیک 2016 به عنوان اولین بانوی ایرانی موفق به کسب مدال از بازی‌های المیک شد.

افزون بر این زهرا نعمتی که در المپیک 2016 پرچم‌دار کاروان ایران بود، در رقابت‌های پارالمپیک ریو هم حاضر بود. این بانوی ورزشکار که طلای پارالمپیک 2012 لندن را در بخش انفرادی و برنز تیمی آن مسابقه‌ها را در افتخارات خود دارد، نخستین ایرانی، نخستین زن آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ است که سهمیه حضور در هر دو رقابت المپیک و پارالمپیک را دریافت کرده است.

علاوه بر این فتح قله اورست از سوی بانوان ورزشکاران ایرانی  نیز یکی از نقاط عطف ورزش بانوان بود.

بانوان در بخش‌های مدیریتی ورزش نیز جای خود را باز کرده‌اند. حضور در راس فدراسیون‌های ورزشی، پست‌های مدیریتی در وزارت و در سطوح مختلف ورزش از جمله‌ی این موراد است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.