شناسه : 10229674
پرونده «جانِ ایران، جانِ افغانستان» ــ ۴۳/ اعتراضات نتیجه داد


این یک نشانه‌ است، نشانه‌ای برای اینکه تلاش برای احقاق حقوق مهاجرین افغانستانی نتیجه خواهد داد. نیروی انتظامی امروز اعلام کرد که دستور برخورد قضایی و انضباطی با مأموران داستان ما داده شده است، دوران جدیدی آغاز شده است.

به گزارش یزد آوا، سرانجام با اعلام رسمی معاون ناجا و اعلام برخورد با مأمورین توهین کننده در کلیپ شرم‌آور برخورد با مهاجرین افغانستانی، این ماجرا اهمیت فراتری یافت. از چند روز پیش کلیپ شرم‌آوری در فضای مجازی دست به دست می‌گشت، کلیپی که در آن یک مأمور نیروی انتظامی به‌طرز حیرت آوری با مهاجرین افغانستانی بدرفتاری می‌کرد. به‌محض انتشار این کلیپ افکار عمومی و چند رسانه واکنش منفی قابل‌توجهی به ماجرا نشان دادند و چند روز بعد بسیج دانشجویی و جنبش عدالتخواهی و امت واحده با انتشار بیانیه‌ها و نامه‌های سرگشاده‌ای به این ماجرا اعتراض کردند و خواستار پاسخگویی نیروی انتظامی شدند و سرانجام امروز معاون اجتماعی ناجا به این ماجرا واکنش تحسین‌برانگیزی نشان داد.

این ماجرای ساده، نشانه جدیدی در تاریخ حضور مهاجرین افغانستانی در ایران است.

دو سال پیش کلیپ مشابهی، با همین حال و هوا و به همین وسعت در فضای مجازی و رسانه‌های غیررسمی منتشر گردید. صدایی از جایی بلند نشد و ماجرا تبدیل به لکه ننگی در رابطه طولانی و نزدیک ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها شد. حالا این بار با انتشار این کلیپ، واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌ها و افکار عمومی به وجود آمد. دو تشکل دانشجویی بیانیه‌ها و نامه‌های سرگشاده منتقدانه‌ای منتشر کردند، رسانه‌ها واکنش نشان دادند و سرانجام نیروی انتظامی اعلام کرد که دستور برخورد قضایی و انضباطی با مأمورین توهین کننده صادر شده است و چنین رویه‌ای در نیروی انتظامی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

این آغاز دوران تازه‌ای‌ است، دورانی که بی‌اعتنایی و بی‌تفاوتی ماجرایی را حل نمی‌کند و این نمونه خاص نشان می‌دهد که کلاف سردرگم ماجرای مهاجرین افغانستانی با توجه، رسانه‌ای شدن، ورود تشکل‌های مردمی و صبر و حوصله قابل باز شدن است.

مسیر تازه آغاز شده است و ماجرا همچنان ادامه دارد.

متن گفت‌وگوی تسنیم با معاون اجتماعی ناجا را بخوانید:

سردار سعید منتظر المهدی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، در واکنش به انتشار کلیپ برخورد اهانت‌آمیز یکی از مأموران پلیس با افاغنه و نگرانی و رنجش عمومی از این برخورد توهین‌آمیز اظهار داشت: بلافاصله بعد از اعلام این خبر، فرمانده محترم نیروی انتظامی دستور لازم در خصوص بررسی موضوع و زمان و مکان و شناسایی افراد خاطی به‌منظور برخورد قضایی و انضباطی متناسب با سوءرفتار مأمورین را صادر کرد.

وی ادامه داد: آنچه قابل تأمل است آن است که چنین رویه‌ای در نیروی انتظامی به هیچ وجه قابل قبول نیست زیرا تفکر حاکم در نیروی انتظامی تفکر خدمت، نوع‌دوستی و قانون‌مداری است.

معاون اجتماعی ناجا تأکید کرد: بر این اساس معتقدیم عزیزان افاغنه به‌حکم انسانیت، افراد قابل احترامی بوده و اساساً نیز انسان‌های زحمت‌کش، برادران دینی و هم‌فرهنگ و تاریخی ما هستند. لذا ما همواره به آن‌ها به‌عنوان افراد پناهجو نگاه و تلاش می‌کنیم رعایت کرامت انسانی در حقوق آنان صورت پذیرد.

منتظرالمهدی گفت: متأسفانه به‌رغم زحمات و خدمات پرسنل خدوم ناجا در عرصه‌های مختلف و تأکید فرمانده نیروی انتظامی مبنی بر نظارت مستمر، گاهی در برخی نقاط کشور اتفاقاتی از این دست برخوردها صورت می‌پذیرد که به‌طور قطع در این موارد افراد خاطی و خودسر مورد مؤاخذه و تنبیه قرار می‌گیرند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.