شناسه : 27510582
مدیرکل صنعت و معدن استان:


مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت استان یزد گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید هر 1.8 روز یک راه اندازی تولیدی شامل 705 پروانه بهره برداری صنعتی و هر روز 9 اشتغال صنعتی جدید در این استان ایجاد شده است.

به گزارش یزد آوا، محمدرضا علمدار یزدی روز پنجشنبه در نشست شورای اطلاع رسانی روابط عمومی های صنعت و معدن استان یزد که با حضور مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت برگزار شد گفت: استان یزد دومین استان معدنی ، چهارمین استان صنعتی کشور و هشتمین استان صادر کننده محصولات غیرنفتی کشور است.

وی افزود: 3هزار و 700 پروانه صنعتی با سرمایه گذاری اسمی 80 هزار میلیارد ریال و با حدود 100 هزار نفر اشتغال صنعتی در استان وجود دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد اضافه کرد: این استان 1.1 درصد جمعیت کشور را داراست ولی از لحاظ تولید صنعتی 4.4 درصد سهم تولید این بخش را در کشور دارد .

علمدار یزدی یادآور شد: هم اکنون استان یزد رتبه اول کشور را از لحاظ تنوع معدنی با شناسایی بیش از 30 نوع ماده معدنی و رتبه دوم ذخایر معدنی با یک میلیارد و 677 میلیون تن ذخیره را دارد.

وی همچنین با اشاره به تامین 50 درصد خوراک فولاد کشور در این استان تصریح کرد: استان یزد بزرگترین معدن سرب و روی کشور و خاورمیانه را دارد.

این مسئول درباره وضعیت صادرات استان یزد هم گفت: در 14 سال گذشته رشد صادرات کشور 800 درصد بوده در حالی که رشد صادرات استان یزد در این مدت 2 برابر یعنی هزار و 600 درصد بوده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد در عین با بیان اینکه تمام صادرات این استان محصولات غیرنفتی است ، افزود: در 2 سال گذشته 407 قلم کالا به ارزش یک میلیارد و 238 میلیون دلار به وزن 3.5 میلیون تن از این استان به 93 کشور دنیا صادر شده است.

علمدار درباره وضعیت فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هم گفت: از ابتدای تشکیل این کارگروه 35 جلسه کارگروه اصلی ، 517 کمیته تخصصی وفرعی تشکیل شده و هزار و 930 پرونده بررسی شده و 2 هزار و 979 مصوبه داشته ایم.

وی درباره تسهیلات رونق تولید اظهار کرد: از 160هزار میلیارد تومان برای راه‌اندازی 7500 واحد صنعتی و تکمیل واحدهای بالای 60 درصد در کشور اختصاص یافته که سهم استان از این مبلغ در ابتدای کار چهار هزار و 600میلیارد ریال بود اما با رایزنی ها و نیز با توجه به ظرفیت های استان در جذب سرمایه و ایجاد اشتغال ، این عدد به 11 هزار میلیارد ریال رسید.

وی افزود: در این بخش ، استان یزد با پرداخت هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات از طریق ثبت نام در سامانه رونق تولید (بهین یاب ) و به صورت مستقیم و از سوی بانک ها در جایگاه چهارم کشور قرار دارد.

مدیرکل صنعت و معدن استان یزد بابیان اینکه وضعیت ایجاد واحدهای تولیدی جدید و اشتغال جدید در این استان مطلوب بوده است ادامه داد: برای ایجاد هر روز 9 اشتغال جدید صنعتی در این استان بیش از 30 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری صنعتی شده است.

بعد از این جلسه مشاور وزیر صنعت و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت در ادامه سفر یک روزه به استان یزد از دو واحد تولیدی ایساتیس و کاشی مسعود یزد نیز بازدید کرد.

ایرنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.