شناسه : 32914647


یک کارشناس مسکن می‌گوید: با توجه به التهابی که برخی از دلالان و حتی کارشناسان برای افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن ایجاد کرده‌اند، به خریداران مسکن پیشنهاد می‌شود برای ورود به بازار دست نگه‌دارند.

به گزارش یزد آوا، چند ماهی است اخباری مبنی بر رونق گرفتن بازار مسکن در برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود و برخی اصرار دارند تا این طور القا کنند که بازار مسکن رونق گرفته و در آینده نیز این بازار با افزایش قیمت محسوس و حتی شدید همراه خواهد شد.

اما نگاهی به اوضاع بازار مسکن نشان می‌دهد که این اخبار بیش از آنکه واقعی باشد، با هدف ایجاد فضای روانی منتشر می‌شود. این واقعیتی است که حتی کارشناسان بازار مسکن نیز بر آن صحه گذاشته‌اند.

مردم برای خرید مسکن عجله نکنند

در همین راستا یک کارشناس مسکن می‌گوید: با توجه به التهابی که برخی از دلالان و حتی کارشناسان برای افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن ایجاد کرده‌اند، به خریداران مسکن پیشنهاد می‌شود برای ورود به بازار دست نگه‌دارند.

عباس شوکتی اظهار کرد: اگرچه در شرایط حاضر هیچ کدام از متغیرهای افزایش قیمت در بازار مسکن فراهم نیست اما برخی با ایجاد جو روانی می‌خواهند به مردم القاء کنند که چنانچه در سریع‌ترین زمان وارد بازار نشوند، سال آینده با افزایش قیمت‌ها مواجه خواهند شد در حالی که با قاطعیت اعلام می‌کنم که نه‌تنها مسکن در سال آینده گران نمی‌شود که حتی خریداران باید منتظر ارزانی باشند.

وی با بیان این‌که سال 97 برای سازندگان مسکن و ساختمان هم حامل خبرهای خوش است، افزود: کمیسیون تلفیق مجلس ممنوعیت افزایش تعرفه‌‌های دولتی در سال 97 را به تصویب رسانده است، بر این اساس دستگاه‌های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و شوراهای اسلامی شهر و روستا مکلفند به‌گونه‌ای اقدام و نظارت کنند که سال آینده تعرفه و عوارض بهای خدمات از جمله تعرفه مهندسان نظام مهندسی ساختمان و همچنین عوارض صدور پروانه افزایشی را تجربه نکند.

وی با اشاره به اینکه قطعاً جلوگیری از افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز یکی از عواملی است که باعث آرامش بازار مسکن می‌شود، ادامه داد: در دوره‌هایی به‌دلیل سیاست‌های اشتباه، برخی سازندگان مسکن یک‌شبه راه صدساله را می‌پیمودند و مردم قربانی این وضعیت می‌شدند. حال با توجه به فاصله گرفتن قیمت مسکن از درآمد خانوارها و افزایش مداوم تعداد مستأجران، سازندگان باید دین خود را به مردم ادا کنند.

شوکتی تأکید کرد: در شرایط امروز لازم است سازندگان به‌دور از ایجاد جو روانی برای گران شدن مسکن خانه‌های آماده را به بازار عرضه کنند و منتظر گرانی نباشند، همان‌طور که اشاره شد قطعاً سال 97 مسکن ارزان‌تر از امروز خواهد شد. به‌فرض محال اگر هم گران شود، با عقب‌نشینی خریداران، کاهش قیمت‌ها و ایجاد تعادل در بازار اتفاق می‌افتد.

افشای پُشت‌پرده جوسازی برای گرانفروشی مسکن

چند روز قبل نیز حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص جدیدترین وضعیت بازار مسکن اظهار کرد:‌ بر اساس آمار و اطلاعات 9 ماه منتهی به دی‌ماه امسال در بازار مسکن روند خیلی ملایمی در افزایش قیمت‌ها، تعداد و مبلغ مبایعه‌نامه‌ها داشته‌ایم.

وی با تأکید بر این‌که "این روند ما را نگران نکرده است"، تصریح کرد: این اطمینان را می‌دهیم که تا سال آینده این فرآیند به‌نفع خریداران بازار است.

مظاهریان با بیان این‌که بازار مسکن بازار سفته‌بازی نبوده و بازار مصرف‌کنندگان است، افزود: در آذرماه امسال افزایشی در تعداد مبایعه‌نامه‌ها و خرید مسکن اتفاق افتاد به‌طوری که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته (آذرماه 95) تعداد مبایعه‌نامه‌ها تا 50 درصد هم افزایش یافته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که در دی‌ماه امسال تعداد مبایعه‌نامه‌ها مقداری تعدیل شده است، اظهار کرد: اگر در دوره زمانی مشخص مثلاً از ابتدای امسال تاکنون را در نظر بگیریم، آمارهای بخش مسکن نگران کننده نیست.

مظاهریان با اعلام این‌که افزایش قیمت مسکن در حدود نرخ تورم است، ادامه داد: خوشبختانه دولت توانسته‌ بازار مسکن را از سودآوری‌های کاذب دور نگه دارد.

وی همچنین اخبار مربوط به افزایش 50درصدی قیمت‌ها را تکذیب کرد و گفت: اینها جوسازی کسانی است که می‌خواهند آپارتمان‌های خود را گران بفروشند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با ارائه جدیدترین آمار خانه‌های خالی تهران، افزود: در تهران 490 هزار واحد خالی از سکنه داریم که به‌سختی می‌توان برای خیلی از آنها می‌توان مشتری پیدا کرد.  آن چیزی که بازار عمومی مسکن و برای قشر متوسط است به‌آرامی در حال حرکت است و هنوز سودآوری آن کمتر از سودآوری بانک است.

مظاهریان تأکید کرد: خوشبختانه همه نشانه‌های مسکن مثبت است  و بازار این بخش آرام آرام به‌سمت رونق در حال حرکت است. این اطمینان را می‌دهم که در ماه‌های پیش‌ِرو از سال 96 و سال آینده جهش‌های قیمتی در بازار مسکن نخواهیم داشت.

شوک قیمت مسکن، بعید است

بهروز ملکی کارشناس مسکن نیز در یادداشتی نوشت: نکته مهمی را نیز نباید فراموش کرد؛ هر خریداری، شرایط خاص خودش را دارد. به عنوان نمونه، خریداری که پولش را در بانک گذاشته و سود بانکی 20 درصدی می‌گیرد، نباید بابت رشد کمتر از 20 درصد قیمت مسکن، احساس ناراحتی و زیان کند.

در شرایط کنونی، خرید مسکن از فروشندگان واقعی پول لازم، قابل توصیه است، نه فروشندگان متوهمی که با ارائه قیمت‌های پرت، امیدوار به افزایش شدید قیمت هستند.

برخلاف صحبت‌های مهیج برخی از افراد و رسانه‌ها، شوک قیمت مسکن، بعید است. در واقع، حجم بالای خانه‌های خالی، نرخ‌های همچنان بالای سود بانکی، نرخ ملایم تورم عمومی و... اجازه شوک قیمت مسکن در سال جاری را نخواهد داد. چنانچه خریداران، استراتژی هوشمندانه‌ای نداشته باشند، ضرر کردن در شرایط فعلی، کار دشواری نیست.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.