شناسه : 36097285
مدیرکل بیمه سلامت استان یزد خبر داد


مدیرکل بیمه سلامت استان یزد گفت: از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه سال جاری برای 351 هزار نفر بیمه‌شده سلامت در استان نزدیک به 160 میلیارد تومان پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار یزد آوا، محمد دریجانی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد با گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی با بیان اینکه مسیر پیشرفت در حوزه سلامت بسیار سریع بوده است، گفت: بیمه سلامت در سال 74 تشکیل شد و پوشش همگانی برای مردم را امکان‌پذیر کرد در حالی که قبل از این سال کارگران و کارمندان تحت پوشش بیمه درمانی بودند و برای بقیه اقشار جامعه هیچ دستگاهی برای پوشش بیمه درمانی آنها وجود نداشت.

وی ادامه داد: در حالی که آن زمان 10 درصد جمعیت، بیمه درمانی داشتند اما اکنون بالغ بر 97 درصد از جمعیت 80 میلیونی کشور تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند که شامل انواع بیمه سلامت، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح، کمیته امداد و ... می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد عنوان کرد: از جمعیت بیش از یک‌میلیون و 100 هزارنفری استان یزد 351 هزار نفر عضو بیمه سلامت هستند که تحت عناوینی از جمله صندوق کارکنان دولت، بیمه ایرانیان، صندوق سایر اقشار، بیمه سلامت همگانی و ... از بیمه سلامت استفاده می‌کنند.

دریجانی افزود: مردم با ایجاد صندوق بیمه سلامت که توسط دولت یازدهم تشکیل شد به صورت رایگان بیمه شدند و در استان یزد 80هزار تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار دارند و در مواقع مورد نیاز می‌توانند خدمات دریافت کنند که از دو سال گذشته بر اساس قانون این خدمات درمانی در مراکز دولتی و دانشگاه به این بیمه‌شدگان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به هزینه‌های پرداختی از سوی بیمه سلامت گفت: از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه سال جاری برای 351 هزار نفر بیمه‌شده نزدیک به 160 میلیارد تومان از سوی بیمه سلامت استان پرداخت شده است  که 60 درصد این هزینه مربوط به خدمات بستری و 40 درصد آن مربوط به خدمات سرپایی است و در واقع این میزان پرداختی معادل دو برابر بودجه عمرانی استان یزد است.

مدیرکل بیمه سلامت استان با بیان اینکه این بیمه نسبت به دیگر سازمان‌های بیمه‌گر وضعیت پرداختی بسیار خوبی دارد، ادامه داد: بیمه سلامت بدهی خود را به بخش خصوصی برای سال 96 به طور کامل تسویه کرده است و در سال 97 نیز بدهی خود را پایان شهریورماه برای بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌های خصوصی و برای درمانگاه‌ها تا پایان تیرماه پرداخت کرده و پرداختی این بیمه برای مراکز دولتی و دانشگاهی تا پایان آبان ماه صورت گرفته است.

دریجانی با بیان اینکه دو هزار موسسه تشخیصی درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت استان یزد هستند، افزود: با توجه به شرایط فرهنگی یزد و پزشکان حاذق در این استان نزدیک به 40 درصد از هزینه‌های درمانی مربوط به بیماران استان‌های دیگر از جمله سیستان بلوچستان، کرمان و هرمزگان است.

وی با اشاره به ارائه خدمات بیمه درمانی روستاییان از سوی بیمه سلامت گفت: از سال 84 بیمه درمانی روستاییان آغاز به کارکرد و  پزشک خانواده در روستاها مستقر شد  خدمات براساس نظام ارجاع و پزشک خانواده انجام شد که بسیاری از هزینه‌ها را برای بیماران در روستا کاهش داد و 150 هزار روستایی در استان از خدمات درمانی رایگان بهره‌مند هستند.

دریجانی افزود: به واسط ایجاد بیمه درمانی روستاییان، 59 مرکز جامع سلامت در استان تشکیل شده که 79 پزشک، 61 ماما، 59 داروخانه، 55 آزمایشگاه و 63 دندانپزشک در این مراکز مستقر هستند و به صورت شبانه‌روزی به روستاییان خدمات ارائه می‌دهند و به واسطه این مراکز شاخص‌های سلامت در روستا نسبت به مراکز شهرها بسیار بهتر است.

وی با اشاره به ارائه 95 درصدی خدمات بیمه سلامت به صورت الکترونیکی گفت: این خدمات الکترونیکی شامل اطلاع‌رسانی به مراکز خدماتی، بیمه‌شدگان و ... است و همچنین اقدام جدیدی در دستور کار است که تمام اقدامات درمانی تشخیصی در بیمارستان‌های استان در بستر الکترونیک انجام شود که تعداد 250 هزار برگ کاغذ مصرفی برای میانگین سالانه 10 هزار پرونده بستری در بیمارستان‌های استان را به 20 هزار برگ کاهش می‌دهد.

مدیرکل بیمه سلامت استان با اشاره به حذف دفترچه در حداقل یکی از شهرستان‌های استان یزد ادامه داد: بر این اساس ویزیت به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود که گام بسیار بزرگی برای حذف دفترچه و حذف کاغذ در روند ارائه خدمات درمانی خواهد بود.

دریجانی با بیان اینکه بیمه سلامت استان یزد روزانه بین 350 تا 400 ارباب رجوع دارد، گفت: سامانه پاسخگویی 1666  بیمه سلامت استان یزد به صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به بیمه‌شدگان است ضمن اینکه این دستگاه سال‌های متمادی در خصوص رضایتمندی ارباب رجوع از ادارات برتر بوده است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.