شناسه : 12273075
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد خبر داد؛


با هدف آسیب شناسی رشد تصادفات استان یزد و بررسی راهکارهای کاهش و پیشگیری از تصادفات کار گروه کاهش تصادفات در استان یزد تشکیل شد.

به گزارش یزد آوا، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد با بیان مطلب فوق گفت: استان یزد به واسطه شرایط خاص حاکم بر آن از آمار تصادفات بالایی برخوردار است که این مسئله لزوم همت و تلاش در جهت کاهش تصادفات را مسجل ساخته است.

سید علی اصغر رفاهی در جلسه تحلیل و بررسی راهکارهای کاهش تصادفات استان ، افزود: تجربه ثابت کرده است در هر مسئله ای که همت و همکاری مسئولان و مردم بوده موفقت های چشمگیری حاصل شده است .

وی از کاهش آسیب اجتماعی طلاق در استان یزد به عنوان یک نمونه موفق و قابل دفاع یادکرد و بیان داشت: پس از آن که در سال 92 آسیب اجتماعی طلاق جزء ده خواسته اول ورودی پرونده ها به دادگستری و با بیشترین فراوانی ، اولین خواسته محسوب می شد ، تب پیشگیری و کاهش طلاق در استان بالا گرفت و با نشست های هم اندیشی و ترویج همکاری ، اکنون آسیب اجتماعی طلاق جزء ده خواسته اول ورود پرونده ها به دادگستری نیست و طرح استان یزد در پیشگیری از آسیب اجتماعی طلاق نیز به عنوان یک طرح ملی برای اجرا در سراسر کشور ، در نظر گرفته شد.

این مقام قضایی تلاش برای کاهش 30 تا 40 درصدی آمار تصادفات استان را یکی از اولویت های سال جاری دانست و اظهار داشت: چنانچه این دغدغه در میان مردم و مسئولان شکل بگیرد و همه همکاری نمایند تحقق کاهش تصادفات دور از دسترس نیست.

وی گام اول در اجرای طرح کاهش تصادفات را تبلیغات و ساختن هجمه اطلاعات در این زمینه برای مردم اعلام کرد و عنوان داشت: با اطلاع رسانی دقیق ، هدفمند و هوشمندانه باید یک کار فرهنگی عمیق در این زمینه در جامعه انجام داد.

رفاهی با اشاره به روحیه مذهبی مردم استان یزد تصریح کرد: با حاکمیت روحیه مذهبی و معنوی مردم استان باید از ظرفیت بالای شریعت اسلام و بحث حق الناس بودن تصادف استفاده کرد و با بهره گیری از تریبون های مساجد ، مدارس و دانشگاهها ، جبران خسارت معنوی و حق الناس بودن تصادف را گوشزد نمود.

وی بهره گیری از سه سطح پیشگیری را در این موضوع حساس و مبتلابه استان خواستار شد و خاطر نشان ساخت: استفاده از پیشگیری های فرهنگی - اجتماعی ، وضعی - امنیتی و کیفری بنا به شرایط خاص باید مد نظر قرار گرفته و برای هریک بصورت جداگانه برنامه ریزی صورت گیرد.

معاون اجتماعی دادگستری اذعان کرد : خسارت تصادفات تنها در بُعد مالی و مادی خلاصه نمی شود و در بسیاری از مواقع جراحت های عمیق جسمی و بعضاً منجر به فوت لطمات بسیار سنگین اجتماعی را بر جامعه آوار می نماید.

وی تأکید کرد : بحث تصادفات در سال جاری به عنوان اولویت استان قلمداد می شود و انتظار است تمام مردم و مسئولین با هر طرح ، نظر ، تحقیق و پژوهشی که دارند ما را در رسالت کاهش و پیشگیری از تصادفات یاری نمایند.


جرایم جهت پیشگیری و مقابله با آن آسیب شناسی گردد

معاون دادستان یزد گفت: برای رسیدن به راهکارهای کابردی و عملیاتی ، باید جرائم و ناهنجاریهای اجتماعی را مورد آسیب شناسی دقیق قرار داد .

محمدرضا حداد در جلسه کار گروه کاهش تصادفات استان یزد افزود: تحقیقات علمی و پژوهش های میدانی می تواند راهکارهای کاربردی و اثر گذاری را در دسترس مسئولان ذیربط قرار دهد.

وی از سه عنصر خطای رانندگان ، عیوب خودروها و مشکلات جاده ای و شهری به عنوان عناصر اصلی شکل گیری تصادفات یاد کرد و بیان داشت: باید برای هر یک از عناصر شکل دهنده تصادفات راهکارهای خاص آن را احصا و اجرا کرد.

این مقام قضائی اذعان داشت: آنچه که از نظریات کارشناسی در پرونده های تصادفات استخراج گردیده بیشترین علت اصلی تصادفات تقصیر رانندگان و راکبان وسایل نقلیه بوده است ، این در حالی است که در قانون جدید رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی ، عوامل دیگری نیز به عنوان تقصیر در حوادث رانندگی را قانونگذار پیش بینی نموده است.

وی نیاز جامعه را کار فرهنگی و فرهنگ سازی دانست و اظهار داشت: باید با کار فرهنگی ، فرهنگ رانندگی درست را در جامعه نهادینه کرد.

حداد ، نقش مواد مخدر و مشروبات الکلی را در تصادفات در ساعات پایانی شب غیر قابل انکار دانست و گفت: برخوردهای قاطع و رفتارهای سختگیرانه باید نسبت به این افراد اِعمال شود که با مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی ،  اقدام به رانندگی نموده و علاوه بر اینکه نسبت به خود آسیب وارد می نمایند ، آرامش و سلامتی افراد دیگر جامعه را نیز به خطر می اندازند.

شایان ذکر است در ادامه این جلسه هریک از مدعوین مطالب و نظریات خود را در زمینه کاهش تصادفات بیان نمودند.

منبع: روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان یزد




رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.