شناسه : 34199545
معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد:

کاهش مجدد سهمیه آب استان یزد صحت ندارد


صادقیان گفت: طبق آخرین تصمیمی که شورای آب زاینده رود در سال گذشته گرفته است سهمیه آب همه استان ها از جمله استان یزد و اصفهان 10 درصد کاهش یافته است و سایر اخبار مبنی بر کاهش سهیمه آب استان یزد صرفا گمانه زنی هایی است که گفته می شود و صحت ندارد.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد در گفتگو با خبرنگار یزد آوا؛ از سفر به تهران برای شرکت در جلسه با وزیر نیرو خبر داد و گفت: در جلسه سازگای با کم آبی با موضوع تامین آب شرب برای استان های کویری در وزارت نیرو پیگیر موضوع آب استان هستم.

محسن صادقيان با اشاره به خطوط انتقال آب به استان یزد اظهار داشت: استاندار یزد نیز در تهران پیگیر موضوع آب استان هستند و شورای امیت ملی نیز در این خصوص تشکیل جلسه داده است به طور کلی هدف از تشکبل این جلسات جلوگیری از وقوع مجدد این اتفاقات با استفاده از روش های قانونی است.

وی با اشاره به مشکل خشکسالی و کم آبی در کشور گفت: باید تدبیری اندیشیده شود تا مشکل بین استان ها در تامین آب حل شود چرا که در این بین، مردم طرف حساب هستند از یک سو مردم یزد خواستار تامین آب شرب و از سویی دیگر مردم اصفهان هم مشکل آب شرب و کشاورزی دارند و مسئولین نیز باید راهکاری ارائه کنند که این مشکلات با اولویت تامین آب شرب استان ها حل شود.

صادقیان با تاکید بر این که باید راهکارهای بلندمدت و کوتاه مدت برای سازگاری با مشکل کم آبی دیده شود اذعان داشت: حتما باید تدابیر بلندمدت و کارشناسی برای حل این مشکل ارائه شود چرا که این موضوع فقط مشکل امروز و فردا نیست؛ مشکلی است که پیش بینی می شود و سالیان سال با آن درگیر خواهیم بود. در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و شرب خانگی باید اقداماتی انجام شود که در بلند مدت بتوان از این مشکل عبور کرد.

وی در خصوص کاهش سهمیه آب استان گفت: طبق آخرین تصمیمی که شورای آب زاینده رود در سال گذشته گرفته است سهمیه آب همه استان ها از جمله استان یزد و اصفهان 10 درصد کاهش یافته است و سایر اخبار مبنی بر کاهش سهیمه آب استان یزد صرفا گمانه زنی هایی است که گفته می شود و صحت ندارد.

صادقیان اظهار داشت: اگر احتمالا با کاهش سهمیه آب استان مواجه شویم پیش بینی های لازم انجام شده و سناریوهای مختلفی توسط سازمان آب استان مرود بررسی قرار گرفته و مشخص شده با چند درصد کاهش سهمیه آب استان دچار مشکل خواهیم شد. به طور کلی  منابع آب زیرزمینی استان کیفیت پایینی دارند و از این رو از نظر کیفیت آب شرب دچار مشکل خواهیم شد

این مقام مسئول با اشاره به تشکیل جلسات کارگروه سازگاری با کم آبی در استان گفت: در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و خانگی به دنبال راهکارهای عملیاتی هستیم و تا آن جا که بتوان مدیریت صحیح آب را داشته باشیم و همه موارد مرتبط به طور تخصص مورد بررسی قرار می گیرند.

صادقیان با اشاره به تشکیل کمپین ها وانتشار مطالب مختلف در فضای مجازی گفت: باید با گفتمان سازی صحیح اهمیت موضوع به مردم گفته شود و هم بی دلیل به مشکلات و اختلافات دامن زده نشود چرا که ارتباط بسیار خوبی بین مردم ورزنه با یزد وجود دارد و شورای شهر ورزنه کمتر از یک ماه قبل با بنده دیدار داشتند و آن ها نیز به دنبال خواسته های خود هستند.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد ادامه داد: با اقدامات و تدابیر صحیح نباید اجازه سوء استفاده را داد و از انتشار مطالب و اقداماتی که صرفا به اختلافات دامن می زند و کمکی هم به حل مشکل نمی کند خودداری کرد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.