شناسه : 32579604
روزنامه نگار و کارشناس اقتصادی مطرح کرد


قاسمی گفت: هر چند دولت ادعای ایجاد سالانه حدود یک میلیون شغل را دارد، تنها برای 691 هزار شغل برنامه داده است که از همین مقدار هم ایجاد 200 هزار شغل را مشروط کرده است.

به گزارش یزد آوا؛ علی قاسمی اقتصاددان و فعال سیاسی صبح امروز در همایش نخبگان فرهنگی-بصیرتی استان یزد با اشاره به ارائه لایحه بودجه 97 از سوی دولت به مجلس گفت: تعداد موسسات غیرانتفاعی که کمک دریافت می کنند هر سال کمتر می شود که این کار درستی است و باید ادامه پیدا کند.

وی افزود: بودجه عمرانی امسال نسبت به سال گذشته هم کاهش داشته و از 71 هزار میلیارد به 60 هزار میلیارد رسیده است، البته دلیلش هم این است که همان بودجه سال گذشته نیز در بهترین حالت تا پایان سال 37 هزار میلیارد آن تحقق خواهد یافت.

قاسمی افزود: بودجه دفاعی ما در نهایت 8-9 میلیارد دلار است در حالی که بودجه کشور امارات به 15 میلیارد دلار نیز می رسد. همچنین عربستان 56 میلیارد دلار در این زمینه هزینه می کند.

وی بیان داشت: یکی از اقدامات مثبتی که دولت در لایحه بودجه انجام داده، کاهش وابستگی به نفت بوده که دغدغه رهبر انقلاب نیز هست. همچنین دولت قول داده امسال میزان ذخیره درآمد حاصل از فروش در صندوق توسعه ملی را به همان 32 درصد مصوب برساند.

وی ادامه داد: کاهش بودجه برخی وزارتخانه ها نظیر وزارت نفت و راه و شهرسازی نیز یکی دیگر از نقاط قوت لایحه امسال بودجه است.

قاسمی تصریح کرد: امسال برای نخستین بار 84 میلیارد تومان برای افزایش سهم ایران در تولید داروهای گیاهی هزینه شده که اقدام مثبتی است، زیرا برای اینکه پولسازی انجام شود لازم است هزینه کنیم.

وی اضافه کرد: فعالیت در زمینه تولید غذای حلال نیز ظرفیتی است که با توجه به اشباع بازارهای جهانی و در زمانی که همه به دنبال توازن عرضه و تقاضا هستند می تواند به اقتصاد کشور کمک کند. اکنون با اینکه ما می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم، کشورهایی نظیر ارمنستان، تایلند، انگلیس، آمریکا و رژیم صهیونیستی تولید کننده های غذای حلال هستند.

وی تاکید کرد: دولت در بخش اشتغال بد عملکرده است، چرا که اقدام در این راستا را به مشروط به گرانی حامل های انرژی کرده که اصلاً خوب نیست، به خصوص با توجه به مشکلات حادی که در زمینه اشتغال، مخصوصاً اشتغال فارغ التحصیلان داریم.

وی اضافه کرد: هر چند دولت ادعای ایجاد سالانه حدود یک میلیون شغل را دارد، تنها برای 691 هزار شغل برنامه داده است که از همین مقدار هم ایجاد 200 هزار شغل را مشروط کرده است.

قاسمی عنوان کرد: لایحه بودجه سال 97 به سوی عملیاتی شدن پیش رفته است که البته طبق قانون برنامه ششم توسعه باید هم اینگونه می شد. بر این اساس دولت 340 ردیف را بر اساس عملکرد پرداخت خواهد کرد که به شفافیت عملکردها کمک بیشتری می کند.

وی با تاکید بر لزوم حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی گفت: نمی توان در این حوزه فقط دولت را مقصر دانست. در اقتصاد مقاومتی باید دولت، مردم و نخبگان وظایف خود را بر عهده بگیرند، اما متاسفانه هیچ کدام از این سه گروه نمره خوبی در این زمینه نگرفته اند.

این روزنامه نگار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بانک ها اعلام کرد: برای اصلاح وضعیت کنونی بانک ها باید چند کار عمده انجام داد. باید هزینه نگهداری بانک ها را پائین آورد، همچنین بانک ها باید بنگاه داری خود را که اکنون به 75 درصد هم می رسد کاهش دهند.

وی در پایان اذعان داشت: به طور کلی هر 5 درصد افزایش قیمت بنزین موجب ایجاد یک درصد تورم می شود، لذا با انجام برنامه دولت در افزایش قیمت بنزین با 8 تا 9 درصد تورم روبرو خواهیم بود.

انتهای پیام/
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.