شناسه : 30845977
حال چنارناز خاتم خوب نیست


در حال حاضر آب آشامیدنی روستای چنارناز در یک واحد مرغداری استفاده می شود که اگر مسئولین بتوانند آب این واحد صنعتی را از آب شرب جدا کنند اکثر مشکلات آب روستا رفع خواهد شد.

به گزارش یزد آوا به نقل از طنین خاتم، اگر بخواهیم روستاییان در محل زندگی خود ماندگار شوند و حاشیه نشین شهرها نشوند، یکی از مهم ترین راهکارها توجه به حل مشکلات معیشتی روستاهاست.

روستای چنار ناز بخش مروست از توابع شهرستان خاتم یکی از روستاهای سرسبز و خوش آب و هوا استان است که سالیانه در فصل بهار و تابستان میزبان جمع زیادی از گردشگران خارجی و داخلی است.

روستایی با جمعیت بالغ بر 300 نفر که در فصل تابستان با بحران شدید آب مواجه است، افت فشار و کیفیت آب در این روستا به حدی است که برخی مردم در شبانه روز چندین ساعت با قطعی آب مواجه هستند.

مهاجرت روستائیان به‌دلیل کم‌آبی

شغل بیشتر مردم روستای چنار ناز کشاورزی و دامداری است که البته در این چند سال اخیر به علت خشکسالی های پی درپی بسیاری از اهالی روستا شغل خود را رها کرده و برای پیدا کردن شغل مناسب به مرکز شهرستان یا شهرستان های مجاور مهاجرت کرده اند.

برخي ازجوانان روستا براي يافتن شغل مناسب و ادامه زندگي به مرکز استان و شهرهای مجاور مهاجرت کرده اند و ديگر اميدي به بازگشت آنان نيست و اکنون تعدادي سالمند و زنان تنها ساکنان روستای چنار ناز هستند.

آب شرب روستا صرف تامین واحد مرغداری صنعتی می شود

یکی از جوانان روستای چنار ناز درباره مشکل کم آبی در این روستا،اظهار داشت: چند سالی است بر اثر خشکسالی آب آشامیدنی روستای چنار ناز با مشکل روبه رو شده است بطوریکه در بیشتر ساعات فصل بهار و تابستان آب جیره بندی می شود و تمام اهالی باید از آب جیره بندی استفاده کنند.

وی افزود: در این روستا وقتی آب یک منطقه بسته میشود آن مقدار آب باقیمانده داخل لوله برای مصرف منازلی که در سطح پایین تر هستند فرستاده میشود و لوله خالی از آب میشود و زمانیکه آب وصل می شود تمام هوای داخل لوله برای کسانیکه شیر آب خود را باز کرده اند میرود و هوا با سرعت بسیار زیاد طی و بر روی کنترل آب شماره میاندازد که نتیجه این سرعت بالا،چاپ قبض های با قیمت های باورنکردنی است.

جوان روستایی خاطر نشان کرد: در حال حاضر آب آشامیدنی روستا در یک واحد مرغداری در حال استفاده است که اگرمسئولین  بتوانند آب این واحد صنعتی را از آب شرب جدا کنند اکثر مشکلات آب روستا رفع خواهد شد.

مدیریت واحد مرغداری صنعتی به تعهدش عمل نمیکند

علی شعله سرپرست دهیاری روستای چنار ناز در گفتگو با خبرنگار طنین خاتم اظهار داشت: روستای چنارنازازجمله مناطق ییلاقی ومیهمان پذیر استان یزد است که متاسفانه علیرغم زحمات مسوولین هنوز با مشکل تامین اب اشامیدنی دست به گریبان است.

سرپرست دهیاری روستای چناز ناز درباره استفاده واحد مرغداری از آب آشامیدنی روستا گفت: دراین باره چندین بار به مدیریت واحد صنعتی تذکر داده شده و تعهد دادند که استفاده نکنند ولی هنوز به قولشان عمل نکرده اند.

وی افزود:در فصل تابستان و پاییز روستای چناز ناز با قطعی چندین ساعته آب مواجه است و این قطعی مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

شعله افزود: عدم امکانات شغلی نیز یکی دیگر از مشکلات اهلی روستا است که باعث مهاجرت جوانان به مرکز شهرستان و استان های مجاور شده است.

انتهای پیام/ک

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.