شناسه : 21866897
گزارش تکان دهنده معاون استاندار یزد از فعالیت کوره‌های آجرپزی یزد:


معاون امور عمرانی استاندار یزد با اشاره به اینکه کوره‌های آجرپزی بهترین آب و خاک یزد را از بین می‌برند، گفت: استفاده از لاستیک به جای سوخت کوره در یزد خبر داد.

به گزارش یزد آوا به نقل از تسنیم، سیدمحمدرضا سیدحسینی عصر امروز در بیست و ششمین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یزد، اظهار داشت:کوره‌های آجرپزی در بحث محیط زیست با دو مشکل مواجه هستند.

وی ادامه داد: نخستین بحث و مشکل در این زمینه، آلودگی هواست که این مشکل در برخی از واحدها و کوره‌های آجرپزی با گذاشتن فیلتر برطرف شده است.

معاون امور عمرانی استاندار یزد خاطرنشان کرد: موضوع دوم بحث آب و خاک است که به سرعت توسط کوره‌های آجرپزی در حال تخریب است.

سیدحسینی گفت: در حال حاضر بسیاری از کوره‌های آجرپزی بهترین آب  و بهترین خاک را حتی در مناطق کشاورزی استفاده کرده و با مصرف بالای آب در خشت زنی آجر تولید می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه اشتغال این کوره‌ها هم بیشتر از بین اتباع بیگانه است، بیان کرد: فعالیت این کوره‌ها هیچ اشتغالی برای استان یزد به وجود نمی‌آورد.

معاون امور عمرانی استاندار یزد تصریح کرد: همه تولیدی که این کوره‌های آجرپزی دارند هم به خارج از استان می‌رود و عملا هیچ ارزش افزوده‌ای برای استان ندارند.

سیدحسینی با اظهار تاسف از اینکه هیچ یک از این کوره‌ها هم حاضر نیستند که به تکنولوژی روز دست پیدا کنند، گفت: برای نصب فیلتر هوا هرچه التماس کوره‌ها کردیم که به دلیل جلوگیری از ایجاد مشکل برای مردم فیلتر نصب کنند حاضر نشدند تا ما مجبور شدیم سوخت آنها را قطع کنیم و به این وسیله برخی از آنها فیلتر نصب کردند.

وی خاطرنشان کرد: هنوز هم برخی از کوره‌های آجرپزی فیلتر هوا نصب نکرده‌اند ضمن اینکه ما فیلم و سند داریم که تعدادی از کوره‌های آجرپزی شبانه اقدام به سوزاندن لاستیک می‌کنند و به وسیله لودر لاستیک در کوره‌های خود ریخته و می‌سوزانند.

معاون امور عمرانی استاندار یزد گفت: در صورتی که این کوره‌ها حاضر شوند به تکنولوژِ روز برسند و آلودگی‌ها و خسارت‌هایی که به محیط زیست استان وارد می‌کنند را کاهش دهند به آنها تسهیلات پرداخت می‌شود.

سیدحسینی افزود: متاسفانه در این بی‌آبی که استان یزد با آن روبرو است، کوره‌های آجرپزی به روشهای سنتی و با استفاده از تکنولوژی قدیم هم آب و هم خاک استان را از بین می‌برند به همین دلیل ما هم هیچ تسهیلاتی به آنها پرداخت نمی‌کنیم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.