شناسه : 29177367
قصه پرغصه دریافت شهریه از دانش‌آموزان؛


مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد گفت: دریافت هرگونه وجهی در زمان ثبت نام دانش آموزان از مدارس دولتی خلاف قانون می باشد.

به گزارش یزد آوا، این روزها یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها، ثبت‌نام فرزندان‌شان در مدارس است؛ مدارسی که هر کدام شرایط خاص خود را دارد، از دولتی و غیردولتی گرفته تا نمونه دولتی، تیزهوشان. غیردولتی ها و نمونه دولتی ها شرایط خاص خود را برای ثبت‌نام دارند. این روزها بسیاری از مدیران مدارس دولتی در قالب کمک‌های مردمی پول‌های هنگفتی را هنگام ثبت نام از خانواده‌ها دریافت می‌کنند.

روزگاری  کمک‌های مردمی برای اداره مدارس بر اساس نظر مسئولان آموزش و پرورش اختیاری و داوطلبانه بود، اما امروز همین کمک‌های اختیاری و داوطلبانه چند سالی است که به معضلی برای خانواده دانش آموزان تبدیل شده است. مدیران هنگام ثبت نام از موارد مختلفی حرف می‌زنند آنها هرساله می‌خواهند میز و نیمکت‌های مدرسه را نوسازی کنند. مدرسه تعمیر شود اما آخر سال از هیچ کدام این موارد هم خبری نیست.

این رویه  نه تنها در هنگام ثبت نام بلکه چندین بار در سال برای خانواده‌ها تکرار می‌شود به‌طوری ‌که این روزها اگر به ادارات کل آموزش و پرورش سری بزنیم با خانواده‌هایی مواجه می‌شویم که از این روند مدارس  شکایت دارند. با این حال آموزش و پرورش همچنان بر این پای می فشارد که دریافت وجه به صورت اجباری ممنوع است.

در این خصوص مسئول روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا، با بیان اینکه دریافت هرگونه وجهی در مدارس دولتی خلاف قانون می باشد، اظهار کرد: در زمان ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی اولیا آنها نباید به غیر از وجه کتاب و بیمه مبلغی پرداخت کنند.

محمدرضا قانع اذعان کرد: شهروندان در صورت مشاهد تخلف از مدارس دولتی می توانند مراتب را به کارشناس های ارزیابی آموزش و پروش ناحیه و یا مناطق گزارش دهند تا بررسی و پیگری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه سایر کمک های مردی به مدارس باید به صورت داوطلبانه باشد، افزود: اولیا اگر می خواند کمک کنند که قطعا باید داوطلبانه باشد باید بعد از زمان ثبت نام کمکهای خود را با انجمن اولیا و مدارس در میان بگذارند.

مشخص نیست پشت مدیرانی که این تخلفات مالی را می کنند به چه کسانی گرم است، متاسفانه این مسئله به صورت یک اپیدمی و بیماری واگیردار روز به روز در حال گسترش است و مانند سرطان نه تنها از حجم تخلفات کاسته نشده بلکه روز به روز افزایش می یابد.

پیش از این حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در رابطه با تخلفات برخی مدارس  و اجبار کردن خانواده ها به مشارکت های مالی اظهار داشت: خالی کردن جیب والدین  دانش آموزان به بهانه های مختلف غیرقانونی است و مجلس شورای اسلامی مکرراً در این رابطه تذکر داده و در پاره ای از موارد هم با تخلفات برخورد شده است اما وزارت آموزش و پرورش باید جدی تر با مدیران متخلف برخورد کند.

انتهای پیام/ه
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 2.0 stars out of 5.