شناسه : 39177926
بر اساس گزارش مرکز آمار؛

یزد، پنجمین استان با بیشترین نرخ بیکاری در کشور


بررسی نرخ بیکاری در استان‌های مختلف کشور نشان می‌دهد که در زمستان 99، یزد با نرخ بیکاری 13.5 درصد در رده پنجمین استان با بالاترین نرخ بیکاری قرار گرفته است.

به گزارش یزد آوا، بر اساس آخرين گزارش منتشر شده از سوي مركز آمار كشور نرخ بيكاري استان يزد در فصل زمستان سال گذشته   درصد 13.5 اعلام‌شده است كه با افزایش 1.9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن در رتبه  پنجم كشور با بالاترين نرخ بيكاری قرارگرفته است.

طبق اين گزارش، نسبت اشتغال استان يزد در اين فصل به 42.8 درصد رسيده كه در مقايسه با زمستان سال 98 حدود 2.5 درصد افزايش داشته است به‌عبارت‌دیگر 42.8 درصد از جمعيتِ در سن كار استان يزد شاغل بوده‌اند.

همچنين مشاركت اقتصادی یزدی‌ها در زمستان سال99، 49.5 درصد اعلام‌شده است كه نسبت به زمستان سال 98، با افزایش 3.9 درصدی مواجه بوده است درواقع آمارها حاكی از آن است كه جمعيت افراد فعال يعنی کسانی که یا شغل دارند یا در جستجوی شغل هستند نسبت به زمستان سال قبل افزایش ‌یافته است.

نرخ بيكاری كل كشور در زمستان سال گذشته 9.7 اعلام ‌شده است كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان 1398)، 0.9 درصد کاهش‌یافته این در حالی است که نرخ بیکاری استان یزد 3.8 درصد بالاتر از نرخ کشوری است.

بررسی نرخ بیکاری در استان‌های مختلف کشور نشان می‌دهد که در زمستان 99، استان یزد با نرخ بیکاری 13.5 درصد بعد از استان‌های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و هرمزگان،  بالاترین نرخ بیکاری را در کشور به خود اختصاص داده است.

همچنین مقايسه نرخ بيكاری در استان‌های مختلف نشان می‌دهد كه در فصل زمستان سال99، نرخ بيكاري در 12 استان دورقمی بوده که استان یزد یکی از آنهاست و 19 استان نيز نرخ بيكاری تک‌رقمی را تجربه كرده‌اند.

 قابل‌ذکر است كه نرخ بيكاری 20 استان در زمستان سال گذشته در مقايسه با مدت مشابه سال قبل خود، روندی كاهشی داشته؛ اما روند نرخ بيكاری در 11 استان افزايشی بوده است که در این میان، یزد با 1.9 درصد افزایش، چهارمین استان با بیشترین افزایش نرخ بیکاری بوده است.

بر اساس اين گزارش، استان مرکزی با 6.8 درصد كمترين نرخ بيكاري را به خود اختصاص داده است و پس ‌ازآن استان‌های تهران و خراسان رضوی با نرخ بيكاری 7 درصد در رتبه‌های بعدی كمترين نرخ بيكاري قرار دارند و در مقابل استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی به ترتيب با نرخ بيكاری 18.8، 18 و 14.7 درصد در صدر استان‌های دارای بیشترین نرخ بیکاری قرارگرفته‌اند.

 

انتهای پيام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.