شناسه : 34740123
رئیس خانه معدن یزد:


رئیس خانه معدن استان یزد با اشاره به اینکه استان یزد در آینده‌ای نزدیک جزء بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سرب و روی در کشور خواهد شد، گفت: باوجود 545 واحد معدن دارای پرونده بهره‌برداری، استان یزد رتبه دوم کشور را دارا است.

به گزارش یزد آوا به نقل از فارس، سعید افضلی‌پور در نشست با اصحاب رسانه ضمن تبریک به مناسبت عید سعید فطر گفت: خانه معدن استان یزد به‌عنوان یکی از تشکل‌های رسمی کشور و دارای مجوز در استان یزد فعالیت دارد و از اعضای آن جامعه فعال معدنی هستند و استان یزد نیز چهار سال فعالیت مستمر خود را شروع کرده و برنامه‌های را در دستور کار خود داشته است.

وی دوره‌های آموزشی برای اعضا، برگزاری نشست‌ها با مسئولین استان یزد و منطقه‌ای در رابطه با معدن کاران، بازدیدهای فنی و تخصصی از واحدهای معدنی و صنایع معدنی استان یزد، برگزاری همایش سرانه نقش معدن در توسعه و اقتصاد کشور را از برنامه‌های خانه معدن استان یزد برشمرد و افزود: این برنامه‌ها نقش مؤثر و مثبت را در فعالیت جامعه معدنی استان یزد داشته است.

رئیس خانه معدن استان یزد با اشاره به اینکه استان یزد جایگاه رفیعی در بخش معدن و دومین تولیدکننده معدن کشور است، تصریح کرد: استان یزد در حوزه اشتغال جزء استان‌های موردتوجه است و 11 هزار و 500 نفر به‌طور مستقیم در بخش معدن فعالیت می‌کنند و باوجود 545 واحد معدن دارای پرونده بهره‌برداری، استان یزد رتبه دوم کشور را دارا است.

افضلی پور بابیان اینکه استان یزد از تولیدکنندگان بزرگ سنگ‌آهن در کشور است و نزدیک به 50 سال استان یزد سابقه تولید سنگ‌آهن برای صنایع فولاد کشور را دارد، اظهار داشت: در حوزه سرب و روی رتبه اول کشور را ازلحاظ ذخایر دارا هستیم که ان‌شاءالله در آینده‌ای نزدیک جزء بزرگ‌ترین تولیدکننده سرب و روی کشور قرار خواهیم گرفت.

این مقام مسئول اذعان داشت: ازلحاظ ذخایر استان یزد، با توجه به اینکه سنگ‌های ساختمانی و خاک‌های صنعتی داریم هر دو باعث می‌شود کارخانه‌های کاشی و سرامیک و واحد فراوری سنگ‌ها نقش خوبی را در رونق اقتصادی استان یزد داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه استان یزد متأسفانه هیچ‌گاه هیچ برنامه مدون و منظمی را در بخش معدن برای تبادل اطلاعات نداشت و با توجه به اینکه جزء استان‌های معدنی کشور به‌حساب می‌آید، عنوان کرد: باهمت خانه معدن استان یزد و خانه معدن ایران این اتفاق رخ داد و از سال 93 همایش ملی نقش معدن در اقتصاد و توسعه کشور به میزبانی استان یزد به‌صورت سالانه برگزار شد.

رئیس خانه معدن استان یزد بابیان اینکه امسال چهارمین «همایش ملی نقش معدن در توسعه و اقتصاد کشور» را در 31 خردادماه از ساعت 8/30 الی 17 عصر با مکانی که مسئولین استان مشخص می‌کنند، در پیش روداریم، ابراز داشت: این همایش با حضور مسئولین عالی‌رتبه کشور، متخصصین، نخبگان و مدیران و مسئولین استانی یزد به مهم‌ترین تحولات در بخش معدن در استان یزد می‌پردازند.

افضلی پور ادامه داد: به‌منظور توسعه رشد، اقتصاد و اشتغال استان یزد، رویکرد این همایش به‌عنوان حمایت از فراوری مواد معدنی انتخاب‌شده است که به این منظور که با تشویق معدن‌ها به سمت فراوری با ایجاد حداکثر افزوده و ایجاد اشتغال از صادرات مواد خام حتی‌المقدور کاهش یابد.

این مقام مسئول حمایت و ایجاد زمینه‌های مساعد برای رشد بخش فراوری معدن در استان یزد، تعامل بین دستگاه‌های مرتبط با معدن و معدن کاران، نشست کارگاه‌ها و نشست‌های جنبی این همایش با حضور مسئولین و دیدار و گفتگو با معدن کاران و مسئولین این حوزه را از برنامه‌های این همایش دانست.

وی در پایان با اشاره به اینکه اعضای شورای عالی معادن کشور 11 نفر و دو نفر علی‌البدل هستند که در این جلسه حاضر می‌شوند، خاطرنشان کرد: در حاشیه این همایش، نمایشگاه توانمندی معدن کاران راداریم که به معرفی توان معادن استان یزد و بخش معادن در اقتصاد کشور پرداخته می‌شود و در نشست عصر این همایش برای اولین بار شورای عالی معادن کشور در استان یزد به‌منظور پیگیری و درخواست‌های متخصصین استان یزد به‌صورت تخصصی موارد و مطالبات را پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.