شناسه : 36053834
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد:


مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد با بیان این‌که یزد رتبه نخست نیروگاه‌های خورشیدی در حال بهره‌برداری را دارد افزود: در استان یزد هفت شرکت با ظرفیت 58.5 مگاوات برق خورشیدی در حال بهره‌برداری است که این میزان در پایان سال به 70 مگاوات افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار یزد آوا، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد با اشاره به عملکرد خوب و افتخارآمیز صنعت برق استان یزد، گفت: یکی از پایدارترین شبکه‌های برق کشور در استان یزد وجود دارد و بدون هیچ مشکلی برق موردنیاز استان و به‌ویژه صنایع بزرگ تأمین می‌شود.

محمدحسین صباغ زادگان اعلام کرد: در کل کشور 327 مشترک بزرگ بالای هفت مگاوات وجود دارد که از این تعداد 26 مشترک تحت پوشش شرکت منطقه‌ای یزد هستند؛ درواقع 7/9 درصد مشترکین صنایع بزرگ کشور تحت پوشش صنعت برق استان یزد قرارگرفته‌اند.

صباغ زادگان با بیان اینکه یزد رتبه نخست نیروگاه‌های خورشیدی در حال بهره‌برداری را دارد افزود: در استان یزد هفت شرکت با ظرفیت 58.5 مگاوات برق خورشیدی در حال بهره‌برداری است که این میزان در پایان سال به 70 مگاوات افزایش می‌یابد.

صباغ زادگان با اشاره به اینکه بیش از 73 درصد انرژی الکتریکی استان در بخش صنعت مصرف می‌شود، تصریح کرد: درواقع 1/8 درصد مشترکین صنعت برق کشور، تحت پوشش صنعت برق استان یزد قرارگرفته‌اند؛تا پایان سال گذشته تعداد مشترکین کشور  34 میلیون و 835 هزار و 722 مشترک بوده است که از این تعداد 643 هزار و 548 مشترک تحت پوشش صنعت برق استان یزد هستند.

وی اظهار داشت: استان یزد در چهارراه تبادل انرژی کشور قرار دارد و با استان‌های خراسان، فارس، اصفهان و کرمان تبادل انرژی دارد.

صباغ زادگان در خصوص وضعیت نیروگاه تولید پراکنده گفت: این نیروگاه در حال حاضر با 26 شرکت برای تأمین 240 مگاوات برق قرارداد خرید تضمینی پنج‌ساله منعقد کرده که از این میزان 139 مگاوات در مدار مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی با اشاره به وضعیت تولید و مصرف صنعتی استان در 9 ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، اذعان کرد: تولید برق استان در 9 ماهه نخست سال گذشته 9 میلیارد و 106 میلیون کیلووات ساعت بوده که امسال این آمار به 11 میلیارد و 228 میلیون کیلووات ساعت رسیده است؛ این آمار نشان‌دهنده رشد 23 درصدی تولید برق در سال جاری است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان یزد اعلام کرد: در 9 ماهه سال گذشته میزان مصرف برق کل استان برابر شش میلیارد و 525 میلیون کیلووات بوده که با افزایش 12 درصدی به هفت میلیارد و 308 میلیون کیلووات ساعت رسیده است.

صباغ زادگان خاطرنشان کرد: طول خطوط انتقال و فوق توزیع استان از سال 57 با 15 کیلومتر مدار به هزار و 532 کیلومتر در سال جاری توسعه پیدا کرده است، همچنین ظرفیت ایستگاه‌های فوق توزیع و انتقال از سال 57 با 75 مگاوات آمپر به 11 هزار مگاوات آمپر در سال جاری رسیده است.

وی با اشاره به رشد تولید و مصرف انرژی در استان یزد در طول چهل سال گذشته تأکید کرد: تولید برق در سال 57، 179 میلیون کیلووات ساعت بوده که این آمار با افزایش 64 برابری در سال گذشته به 11 میلیارد و 483 میلیون کیلووات ساعت رسیده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: مصرف برق در سال 57، 168 میلیون کیلووات ساعت بوده که در سال 96 این آمار با افزایش 50 درصدی به هشت میلیارد و 428 میلیون کیلووات ساعت رسیده است.

صباغ زادگان اعلام کرد: پیک نیاز مصرف استان در سال گذشته هزار و 408 مگاوات در تاریخ 30 خرداد بوده که در سال جاری نیز پیک مصرف هزار و 538 مگاوات در تاریخ 11 تیرماه بوده است و پیش‌بینی می‌شود این شاخص در سال آینده به هزار و 700 مگاوات برسد.

وی اظهار داشت: 41 شرکت خصوصی با مشارکت شرکت‌های خارجی از کشورهایی چون آلمان، ایتالیا، فرانسه و یونان متقاضی حدود 665 مگاوات نیروگاه خورشیدی در یزد هستند که از این تعداد تاکنون با 23 شرکت برای خرید تضمینی 345 مگاوات قرارداد خرید تضمینی منعقد شده است.

صباغیان زاده اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون 12 پروژه در حوزه برق استان با سرمایه‌گذاری 315 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است که 230 میلیارد تومان آن مربوط به بخش خصوصی و 85/5 میلیارد تومان آن سرمایه‌گذاری دولتی بوده است.

وی افزود: در دهه فجر امسال نیز دو پروژه به بهر برداری می‌رسد که یکی توسعه بخش 63/20 کیلوولت پست شهرک فولاد با هزینه 10/2 میلیارد تومان و دیگری افزایش ظرفیت هادی خطوط 63 کیلوولت (بخش اول) با هزینه 6/5 میلیارد تومان است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.