شناسه : 10238545

"حسین مرعشی" دقیقا چه کاره است؟/دست و پا زدن "برادر همسر هاشمی" برای بازگشت دوباره به سیاست


مسئولیت فعلی مرعشی در کشور چیست که دوباره به طور غیرقانونی لباس سیاست را بر تن کرده است و در حال انتشار تفکرات انحرافی و فتنه در کشور است.

به گزارش یزد آوا به نقل از راه دانا، سید حسین مرعشی در هفتم مردادماه 1337، در روستای علی‌آباد سادات، بخش کشکوئیه شهرستان رفسنجان، در استان کرمان متولد شد. پدرش، سید محمدتقی، از روحانیون و سادات مرعشی مازندران بوده است.

وی برادر عفت مرعشی، همسر هاشمی رفسنجانی است. مرعشی به علت این قرابت، معاونت سیاسی استانداری کرمان، استاندار کرمان، ریاست دفتر رئیس‌جمهوری و نمایندگی مجلس را بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی، در کارنامه‏ خود دارد!

وی همچنین در زمان دولت دوم خاتمی در سمت ریاست سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی مشغول به کار بود. مرعشی از چهره‌های اصلاح‌طلبی است که همواره در تشکل‌ها و حزب‌های اصلاح‌طلبان نقش پررنگی را بر عهده داشته است.

 

گرفتن مدرک لیسانس پس از 24 سال!

حسین مرعشی در گفتگو با روزنامه اعتماد، در تاریخ 18 آذرماه 1391 در خصوص تحصیلات دانشگاهی‏ اش می‏گوید: «من سال 1355 در رفسنجان دیپلم گرفتم و در رشته شیمی دانشگاه کرمان پذیرفته شدم؛ پس از گذشت یک سال از تحصیل، کلاس‌های درس تحت تأثیر انقلاب اسلامی تعطیل شد. پس از پیروزی انقلاب هم من به جهاد رفتم و سپس هم انقلاب فرهنگی شد و من وارد استانداری کرمان شدم.»

وی در خصوص دوران حضورش در کرمان و فعالیت در جهاد سازندگی و استانداری می‏ گوید: «در این فاصله‏ کاری من مرتب از دانشگاه مرخصی تحصیلی می‌گرفتم. یک بار از رشته شیمی تغییر رشته دادم به مهندسی معدن و بعد هم به اقتصاد، ولی هیچ‌وقت فرصت نکردم که در دانشگاه حاضر شوم. بعد از استانداری هم مسؤولیت دفتر رئیس‌جمهور را بر عهده گرفتم که باز هم کارها زیاد بود و فرصت تحصیل فراهم نشد. نمی‌خواستم از دانشگاه همین جوری یک مدرک بگیریم، می‌خواستم حتماً درس‌ها را بخوانم تا اینکه در سال 1375 که وارد مجلس شدم و به نسبت کارهای اجرایی، فراغت نسبی‏ ای حاصل شد، موفق شدم به صورت منظم سر کلاس‌های درس در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران حاضر شوم و پس از 24 سال لیسانس بگیرم، از آن پس دیگر تحصیل را ادامه ندادم، دلیلش این بود که نمی‌خواستم کار آکادمیک بکنم.»

 

حزب کارگزاران سازندگی

حزب کارگزاران، در سال 1374 و در زمانی که انتخابات مجلس پنجم در حال انجام بود با انتشار یک لیست به نام «کارگزاران سازندگی ایران» خود را معرفی کرد که بعدها به دلیل مخالفت‌هایی که بر سر نام این گروه توسط کارگزاران نظام به وجود آمد با نام «جمعی از کارگزاران سازندگی» به فعالیت خود ادامه داد که این فعالیت تا کنون ادامه دارد.

در بیانیه اعلام موجودیت این حزب نام‏هایی دیده می‌شد که اغلب چهره‌های آشنایی بودند و سال‏ها سابقه حضور در قدرت را داشتند و بر کرسی وزارت، معاونت رئیس‌جمهور، ریاست بانک مرکزی و شهرداری تهران نشسته بودند. این امر به خوبی بیانگر آن بود که مدیران اجرایی کشور با تشکیل گروه، قصد بسط قدرت خود به دیگر عرصه‌های حاکمیت را داشتند تا شرایطی فراهم آورند که در مسند قدرت باقی بمانند. به عبارتی کارگزاران در نگاه مؤسسین آن کارکرد حزبی به معنای متداول آن که وظیفه «کادر سازی» و «مدیر پروری» دارد را نداشت و تنها وجه اشتراک مؤسسین بقای در قدرت بود.

 

حسین مرعشی در حزب کارگزاران

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی و از اعضای مؤسس عضو شورای مرکزی آن محسوب می‏شود. وی پس از برکناری از ریاست سازمان میراث فرهنگی در سال 1384، به عنوان سخنگوی این حزب فعالیت می‏کرد که بعد از بازداشت در سال 1391، بر اساس حکم دادگاه از هر گونه فعالیت سیاسی و حزبی به مدت 6 سال منع شد.

 

حزب کارگزاران و تشکیل کمیته حمایت از موسوی

حسین مرعشی که در سال 88 به عنوان سخنگوی حزب کارگزاران فعالیت می‏کرد در گفتگویی با فارس در تاریخ 3 اردیبهشت‌ 88 از تشکیل کمیته ویژه انتخابات ریاست جمهوری دهم با عضویت علی هاشمی، هدایت آقایی، محمد عطریانفر، رضا امراللهی، اسماعیل جبار زاده و حسین مرعشی خبر داد. وی همچنین عنوان کرد که تمامی اعضای شورا بر حمایت یکپارچه و سراسری تمامی ارکان حزب از موسوی تأکید می‏کنند.

سخنگوی حزب کارگزاران عنوان می‏کند که: «کلیه اختیارات شورای مرکزی در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری دهم به این کمیته تفویض و کمیته موظف شد هماهنگی‏های لازم را با ستادهای میرحسین موسوی و ستادهای جبهه اصلاحات در راستای پیروزی میرحسین موسوی به عنوان هدف مشترک اصلاح‌طلبان انجام دهد.»

کارگزاران پس از فراز و نشیب فراوان در موضع‌گیری‌ها و فعالیت‌هایشان در طول سال‌های گذشته، با صدور بیانیه‌ای در سال 88 به نتیجه انتخابات اعتراض و رسماً از جریان برانداز حمایت کردند.

 

انتقاد فضلی نژاد از ایدئولوژی کارگزاران

پیام فضلی نژاد، پژوهشگر موسسه کیهان، 11 اسفند 88، در همایش «8 ماه نبرد سایبری» در سخنانی، به بررسی شباهت کودتای سرمایه‌داران انگلیسی در سال 1688 میلادی با کودتای سبز فراماسونرها در سال 1388 شمسی در ایران پرداخته و گفت: «کودتای انتخاباتی اصلاح‌طلبان در 22 خرداد 1388 یک کودتای ماسونی بود چرا چنین قضاوت می‌کنیم اولاً پروژه‌ای که اصلاح‌طلبان از دو سال پیش از انتخابات دهم ریاست جمهوری خصوصاً با محوریت حزب کارگزاران سازندگی کلید زدند تکرار موج نوی کودتای سرمایه‌داران در انگلستان بود که 320 سال پیش یعنی در سال 1688 میلادی اتفاق افتاد.

در ایران نیز مانند انگلستان دقیقاً دو سال قبل از انتخابات حزب کارگزاران رسماً نسخه‌ی کودتای انگلیسی فراماسون‌ها را برای انتخابات دهم ریاست جمهوری پیشنهاد کرد. هفته‌نامه شهروند امروز از سال 1386 در مقالاتی مانند «زنده‌باد سرمایه‌داری» و «چرا انگلیسی‌ها جمهوری‌خواه نیستند؟» به قلم محمد قوچانی به صراحت گفت که باید بر اساس مدل انگلیسی، خواست سرمایه‌داران ایرانی را تبدیل به خواست قدرت کنیم و صراحتاً از سال 1386 حزب کارگزاران از باشگاه سبز به عنوان محملی برای براندازی حاکمیت نام برد که تمام رگه‌های این نسخه‌ی انگلیسی را در هفته‌نامه‌ی شهروند امروز می‌توان جستجو کرد.»

وی در نقد ایدئولوژی حزب کارگزاران گفت: «این‌چنین رنگ و بوی ماسونی جنبش سبز در ایران آشکار شد؛ حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران، در سال 1386 گفت: «برای ما تکنوکرات‏ها فرقی نمی‌کند چه حاکمیتی در ایران سر کار باشد باهر رژیمی که در ایران حاکم باشد کار می‏کنیم.» بنابراین برای کارگزاران، رژیم شاه و جمهوری اسلامی فرقی نمی‌کرد؛ مهم تأمین منافع آنان بود و این یکی از محورهای اصلی تفکر ماسونی است در هر دو کودتا چه در ایران و چه در انگلستان، کشوری خارجی از اصلاح‌طلبان حمایت می‌کرد و اصلاح‌طلبان نیز چشم به حمایت آنان دوخته بودند.»

 

عضویت مرعشی در جبهه دوم خرداد

پس از انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری، گروه‌هایی که در انتخابات از محمد خاتمی حمایت کرده بودند تحت عنوان کلی «جبهه دوم خرداد» گردهم آمدند. 15 حزب و تشکل سیاسی که یکی از آن‌ها کارگزاران بود، به عضویت و همکاری با جبهه دوم خرداد پرداختند. حسین مرعشی از چهره‌های برجسته جبهه دوم خرداد محسوب می‏شود.
 
 
نقش جبهه دوم خرداد در انتخابات‌‏ها
حسین مرعشی درباره نقش جبهه دوم خرداد در انتخاب خاتمی در سال 76 می‏گوید:«آقای هاشمی در سال 1376 نقش برجسته ای برای انتقال قدرت در ایران انجام داد. پس از آنکه آقای خاتمی در آستانه کاندیداتوری خود با آقای هاشمی ملاقات داشت، من نظر آقای هاشمی درباره پشتیبانی از آقای خاتمی را جویا شدم تا موضوع را به شورای مرکزی کارگزاران منتقل کنم. آقای هاشمی به من گفتند: شما بروید به خاتمی کمک کنید.»
اگرچه در انتخابات ریاست جمهوری نهم در سال 84 مردم با رأی قاطع خود به دکتر احمدی‏نژاد اعتراض و نارضایتی خود را از 8 سال حاکمیت دوم خرداد با صدای بلند اعلام کردند، اما جریان دوم خرداد به جای عبرت‌آموزی و آسیب‌شناسی از کارنامه گذشته، تلاش خود را بر ناکامی و عدم موفقیت جریان رقیب که حالا پیروز شــده است، معطوف کرد. در زمان انتخابات سال 76 و انتخاب خاتمی، ناطق نوری، به عنوان رقیب وی پس از آن به وی تبریک گفت اما برعکس این رفتار، جریان مغلوب و شکست‌خورده دوم خرداد در انتخابات 84 به جای تبریک به رئیس‌جمهور برگزیده از تقلب در انتخابات سخن گفتند و بدین‌سان تلاش کردند پایه‌های اعتماد مردم به نظام را سست کنند؛ درست‌ همان کاری که پس از انتخابات 22 خرداد 88 انجام دادند. 
 

استانداری کرمان در دولت‌های موسوی و هاشمی

حسین مرعشی در دولت موسوی و هاشمی استانداری کرمان را به مدت 8 سال و 3 ماه بر عهده داشت. زمانی که استاندار کرمان شد 21 سال بیشتر نداشت. وی قبل از این سمت در جهاد کشاورزی کرمان به مدت دو سال و 9 ماه و به عنوان معاون سیاسی استانداری کرمان در دولت اول موسوی به مدت 4 سال و 8 ماه خدمت کرد.
از جمله اقدامات وی و دوستانش در زمان استانداری، تشکیل مؤسسه مولی‏الموحدین بود که توانستند از طریق آن اقداماتی از قبیل راه‌اندازی هواپیمایی ماهان به عنوان نخستین شرکت هواپیمایی خصوصی تا آن زمان، راه‌اندازی کرمان خودرو، منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، منطقه ویژه اقتصادی سیرجان و طرح‌های دیگر انجام دهند.
 
 
دلایل انتقال مرعشی از استانداری به دفتر ریاست‌جمهوری
حسین مرعشی در گفتگو با روزنامه اعتماد در تاریخ 18 آذرماه 1391، در خصوص سابقه کاری خود می‏‌گوید: «وقتی که آقای بشارتی وزیر کشور در سال 1372 شد، در مراسم تودیع آقای عبدالله نوری و معارفه آقای بشارتی، پس از اینکه نماینده استانداران، معاونان وزیر و خود آقای نوری صحبت کردند، نوبت به سخنرانی آقای بشارتی رسید، ایشان پشت تریبون رفت و سلام کرد و گفت الآن مجلس ختم آیت‌الله... در مسجد ارک است و من می‏خواهم به آن مجلس برسم، بنابراین صحبت را به وقت دیگری موکول می‌کنم. حالا شما تصور کنید در آن جلسه، تعدادی از وزرا، نمایندگان مجلس، استانداران و مدیران حضور دارند و می‏خواهند صحبت‌های وزیر جدید، سیاست‌های او، برنامه‌هایش و موضوعاتی از این قبیل را بشنود ولی او همه این‌ها را فروخت به ختم یک آیت‌الله! من همان جا به رفقا گفتم ببینید! با آخوند می‏شود کارکرد، منظورم آقای نوری بود ولی با آخوند باز نمی‏شود کار کرد! این را گفتم و تصمیم گرفتم که کرمان نمانم و چند ماه بعد هم آقای هاشمی دعوت کردند و من هم آمدم دفتر رئیس‌جمهور و استانداری کرمان را واگذار کردم.»
 

ایده پرداز تأسیس شرکت هواپیمایی ماهان/ رابطه مرعشی با مؤسسه مولی الموحدین

حسین مرعشی در مصاحبه ای با سایت مرجع هوانوردی و هوافضای "پارسی" ایده‌ی شکل‌گیری هواپیمایی ماهان را این‌چنین بیان می‏‌کند: «در دورانی که استاندار بودم متوجه کمبود امکانات هوایی شدم. خیلی از مواقع به خاطر کارهای ضروری چون پرواز نبود با مشکل مواجه می‌شدیم بنابراین ضرورت تأسیس هواپیمایی محسوس بود. به خاطر دارم مردم برای تهیه بلیط هواپیما خیلی در فشار بودند. روزی در تهران مأموریت بودم، در کرمان مشکل امنیتی به وجود مد و من باید خودم را هر چه سریع‌تر به کرمان می‌رساندم اما 24 ساعت در فرودگاه مهرآباد معطل ماندم از همان جا این موضوع در ذهن من باقی ماند که باید از مشکل را با ایجاد یک هواپیمایی مستقل برای کرمان حل کنیم. منتها در آن زمان کشور با این‌گونه ایده‌ها فاصله زیادی داشت.

در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی سیاست‏های بازی در کشور حاکم شد و فرصت داد تا چنین ایده‌هایی مطرح شوند. یک روز در دفتر کار خودم نشسته بودم که یکی از دوستان از دبی تماس گرفت و گفت یک آقای مصری به نام ابراهیم کامل چهار هواپیما دارد و می‏خواهد در ایران شرکت هواپیمایی تأسیس کند و سؤال کرد آیا شما آمادگی دارید این کار را در کرمان انجام دهید و من هم بدون درنگ و تأمل موافقت خودم را اعلام کردم. من در آن هنگام می‏توانستم بگویم که باید مشورت کنم و ممکن بود فرصت بسوزد اما فوراً موافقت خودم را اعلام کردم و قرار را برای روز بعد گذاشتیم وهواپیمایی ماهان کار خود را با 4 هواپیما آغاز کرد.»

این در حالی است که مرعشی به عنوان یکی از موسسین مرکز خیریه مولی الموحدین در کرمان هنوز گزارش روشنی از عملکرد خود در 27 سال مسئولیت مالی داشتن را ارائه نکرده و هربار از آن طفره رفته است.

فساد اقتصادی موسسه مولی الموحدین را در اینجا ببینید. شرکت ماهان یکی از شرکت های وابسته به مولی الموحدین است.

 

ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت خاتمی

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دی‌ ماه 1382، با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و با ادغام دو سازمان، میراث فرهنگی و ایرانگردی و جهانگردی، تشکیل شد و تحت نظارت ریاست جمهوری قرار گرفت تا به این ترتیب با ارتقای جایگاه آن، موجب صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی کشور شود.

حسین مرعشی، نخستین رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پس از تشکیل آن بود که با آغاز به کار دولت بعد (دولت نهم احمدی‌نژاد)، برکنار شد. عمر ریاست او در این سازمان کمتر از یک سال بود. در زمان مرعشی، سند چشم‌انداز 20 ساله‌ی صنعت گردشگری تنظیم شد که بر اساس آن قرار بود تا سال 1404 جمعیت گردشگران ورودی به کشور به 20 میلیون نفر برسد.

پس از پایان کار دولت هشتم و آغاز به کار دولت نهم، اسفندیار رحیم مشایی جای حسین مرعشی را در سازمان میراث فرهنگی گرفت.

 

اصرار بر ماندن هاشمی در قدرت به قیمت تغییر قانون اساسی!

حزب کارگزاران سازندگی معتقد است که جمهوریت