شناسه : 38416391
مدیر کل منابع طبیعی استان یزد:

100 هکتار از مراتع بافق در آتش سهل انگاری سوخت


محمدرضا آخوندی گفت: حدود 100 هکتار از مراتع منطقه سبزدشت بافق در آتش سوزی اخیر طعمه حریق شدند که دلیل آن سهل انگاری و عامل انسانی بوده است.

محمدرضا آخوندی در گفتگو با خبرنگار یزد رسا، در خصوص آتش سوزی مراتع سبزدشت بافق گفت: حدود 100 هکتار از مراتع منطقه سبزدشت بافق در آتش سوزی اخیر طعمه حریق شدند که دلیل آن سهل انگاری و عامل انسانی بوده است.

وی ادامه داد: قبل از آن هم دو نقطه از مراتع سبزدشت بافق دچار حریق شده بودند که سطح بزرگی را تشکیل نمی‌داد اما این آتش سوزی اخیر گسترده بود و ظرف تقریبا چهار ساعت با کمک نیروهای مردمی و دستگاه‌های مرتبط اطفا شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان یزد عنوان کرد: برآورد تقریبی از خسارت حریق در مراتع سبزدشت بافق یک میلیارد تومان بوده است اما هنوز خسارت دقیق آن مشخص نیست و باید از نظر پوشش گیاهی، تراکم و ... مورد بررسی قرار گرفته و محاسبه شود.

آخوندی افزود: این آتش سوزی‌ها معمولا سهوی و عامل انسانی در آن دخیل است و با تردد جامعه محلی، دامداران و مرتع داران در طبیعت، آتشی بر افروخته می‌شود که به درستی خاموش نمی‌شود و این حریق‌ها را به دنبال دارد که خسارت زیادی نیز به همراه دارد.

وی گفت: آموزش جامعه محلی، توزیع تجهیزات و ادوات اطفای حریق در بین شوراها و دهیاری‌ها در نقاط بحرانی و احتمال حریق در آن بیشتر است و ... به منظور پیشگیری از این گونه اتفاقات انجام شده است تا چنانچه حریقی رخ داد جوامع محلی تا رسیدن نیروهای امدادی در عرصه حضور پیدا کرده و به اطفای حریق بپردازند.

آخوندی خاطرنشان کرد: درسطح استان یزد 4.4 میلیون هکتار مراتع، 2.6 میلیونی هکتار اراضی بیابانی و کویری و  143 هزار هکترا جنگل‌های طبیعی و دست کاشت وجود دارند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.