شناسه : 35264751
معاون هنری و سینمایی اداره ارشاد یزد:


معاون هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: در حال حاضر استان یزد 19 سالن فعال سینما دارد که 9 سالن متعلق به سینماهای تک و جام جم در یزد است.

محمود دهقان هراتی به مناسبت روز سینما در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا گفت: در حال حاضر استان یزد 19 سالن سینما دارد که 9 سالن متعلق به سینماهای تک و جام جم یزد هست و شهرستان‌های میبد و اردکان هر کدام دو سالن و شهرستان‌های بافق، ابرکوه، تفت، مهریز، اشکذر هر کدام یک سالن دارند و شهرستان بهاباد نیز اخیرا به دستگاه سینما سیار مجهز شده است.

وی تعداد صندلی‌های سینما در استان را چهار هزار و 414 عدد اعلام کرد و افزود: از این تعداد دو هزار و 30 صندلی در یزد هست که 695 صندلی متعلق به سینما جام جم و یک هزار و 335 صندلی متعلق به سینما تک است.

معاون هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد عنوان کرد: همه سالن‌های نام برده شده در استان فعال هستند و فیلم‌های روز تقریبا همزمان در همه شهرستان‌های دارای سینما اکران می‌شود.

دهقان با بیان اینکه یزد از نظر تعداد مخاطب سینما در جایگاه متوسط کشوری قرار دارد، تصریح کرد: استقبال از سینما در یزد رو به رشد بوده به گونه‌ای که در سال گذشته حدود 360 هزار نفر تماشاگر فیلم‌های اکران شده در سینماهای استان بوده‌اند و در سه ماهه امسال حدود 167 هزار تماشاگر داشتیم که به طور متوسط ماهانه جمعیت مخاطب سینما در استان دو برابر شده است.

وی در خصوص وضعیت سینماهایی که قبلا در استان فعال بوده‌اند گفت: سینما فرهنگ به خاطر فرسوده بودن و عدم تناسب میزان فروش و هزینه‌های موجود چند سال قبل بنا به درخواست مالک به صورت قانونی تغییر کاربری داد.

وی در خصوص وضعیت سینما ایران ادامه داد: سینما ایران متعلق به بخش خصوصی است و به دلیل بدهی مالک و مشکلات دیگر، با وجود رایزنی‌ها و حمایت‌های این اداره کل از طریق سازمان سینمایی، استانداری و ... برای تهیه فیلم، اخذ وام، اجاره یا فروش سینما به متقاضی، به دلیل عدم همکاری و اقدام چند سالی است که تعطیل شده است.

معاون هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد حمایت از طرح‌های ساخت مجتمع‌های سینمایی با سالن‌های استاندارد در مکان‌های مناسب، افزودن سال به سینماهای موجود، توسعه و تجهیز سینما و نمایش فیلم در بعضی از شهرستان‌ها که دارای شریط و زیرساخت‌های مناسب بوده‌اند را از اقداماتی نام برد که برای تقویت سینماهای استان انجام شده است.

دهقان برگزاری همزمان جشنواره‌های فیلم فجر، کودک و نوجوان، فیلم کوتاه و سینمای مستند(حقیقت) و نمایش فیلم با سینما سیار که اخیرا در بهاباد رونمایی شد را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که برای دسترسی مردم شهرستان‌های فاقد سینما یا مناطق محروم انجام گرفته است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.