شناسه : 30840619
مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد خبر داد


امسال 238 هزار دانش آموز در استان در یک هزار و 942 مدرسه در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه ساماندهی می‌شوند.

به گزارش خبرنگار یزد آوا، مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد پیش از ظهر امروز در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با بیان اینکه مسیر توسعه کشور از مدارس عبور می‌کند، گفت: سال تحصیلی جدید  238 هزار دانش آموز در استان در یک هزارو 942 مدرسه و 9 هزار و 774 کلاس درس در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه ساماندهی می‌شوند.

احمد شیرزاد ادامه داد: 8 درصد از مجموع دانش آموزان مربوط به مدارس پیش دبستانی هستند که اداره آنها به غیر از مدارسی که در روستاها و مناطق محروم واقع هستند به طور کامل به صورت غیر دولتی است.

وی با بیان اینکه 13 درصد از دانش‌آموزان استان در مدارس غیر دولتی تحصیل می‌کنند، افزود:  بیشترین مشارکت در توسعه مدارس غیردولتی مربوط به استان یزد است.

 شیرزاد اظهار کرد: 30 درصد دانش‌آموزان که امسال وارد مدارس می‌شوند در مدارس روستایی تحصیل می‌کنند این در حالی است که فقط 11 درصد دانش‌آموزان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

 وی با بیان اینکه استان یزد بیشترین پوشش تحصیلی را دارد، اعلام کرد: 22 مدرسه در استان دارای کمتر از پنج دانش آموز و 125 مدرسه دارای کمتر از 20 دانش‌آموز هستند.

وی گفت:نزدیک به 98 درصد از دانش‌آموزان اول ابتدایی در استان دوره پیش دبستانی را با کمک ادارات دیگری که اداره پیش دبستانی را به عهده دارند، تجربه می‌کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد با بیان اینکه 98 درصد از اعتبارات آموزش و پرورش صرف امور پرسنلی می‌شود، عمده‌ترین مشکل برای شروع سال تحصیلی را هزینه‌های جاری مدارس، تعمیرات مدارس و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام عنوان کرد.

شیرزاد با بیان اینکه بیشترین توسعه مشارکت در مدرسه‌سازی را در یزد دارد، افزود: برای شروع سال تحصیلی 11 پروژه با 112 کلاس با مشارکت خیرین مدرسه‌ساز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که در طول سال افتتاح می‌شود.

وی عنوان کرد: با توجه به پیش بینی رشد 5.2 درصدی دانش‌آموزان ابتدایی بسیاری از مدارس استان باوجود آنکه هنوز آماده نشده‌اند به دلیل حضور دانش‌آموزان اتباع و مهاجرین از دانش آموزان ثبت نام کرده‌اند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان ادامه داد: 11 پروژه‌ای که امسال به بهره‌برداری می‌رسد اکثرا دارای مطالبات است و خیرین سهم خود را پرداخت کرده‌اند وبعضی از پروژه‌ها احتیاج به نقدینگی دارند که اگر این نقدینگی به پروژه‌ها نرسد با تاخیر بهره‌بردای آنها شروع می‌شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.