شناسه : 36498835
معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد:


معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد گفت: تقریبا 360 هزار نفر در استان تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار دارند که از این تعداد تقریبا 140 هزار روستایی و مابقی آنها مربوط به شهرهای زیر 20 هزار نفر در استان یزد هستند.

مسعود شریفی در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در خصوص اجرای طرح پزشک خانواده در استان یزد گفت: برنامه پزشک خانواده در استان یزد برای ساکنان مناطق روستایی و عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر از مردادماه سال 84 هم‌زمان با سایر استان‌های کشور آغاز شد و با اجرای این برنامه تیم‌های سلامت شامل پزشک، ماما و سایر نیروها از جمله کارشناسان بهداشت و بهورزان حاضر در خانه بهداشت در این مناطق مستقر شدند.
 

وی عنوان کرد: هم اکنون 59 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری به انضمام خانه‌های بهداشت مجری برنامه پزشک خانواده در استان هستند که به همراه بیش از 70 پزشک و 60 ماما به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد با بیان اینکه تقریبا 360 هزار نفر در استان تحت پوشش طرح پزشک خانواده قرار دارند، گفت:استقرار پزشک در مراکز روستایی، استقرار ماما در روستاها که یک عنصر کلیدی برای بسته خدمات مادران و سایر برنامه‌های بهداشتی محسوب می‌شد، به وجود آمدن این رویکرد که دید پزشکان از درمان محوری به سلامت محوری تغییر پیدا کرد و پزشک و تیم آن مسئول سلامت افراد تحت پوشش خود بودند و استفاده از مزیت‌های بیمه سلامت و کاهش هزینه‌ها از ویژگی‌های برنامه پزشک خانواده است.

شریفی با بیان اینکه برنامه پزشک خانواده همیشه با نظام ارجاع همراه بوده است، ادامه داد: در این طرح افراد تحت پوشش در صورت نیاز به خدمات درمانی، ابتدا به مرکز جامع خدمات سلامت و یا پزشک خانواده محل سکونت خود مراجعه می‌کنند و از خدمات سطح یک این مراکز بهره‌مند می‌شوندو چنانچه فرد براساس تشخیص پزشک خانواده به خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی نیاز داشته باشد به سطوح بالاتر مانند بیمارستان شهرستان یا مراکز تخصصی در استان ارجاع داده می‌شود و از مزایا بیمه‌ای خود نیز استفاده می‌کند.

وی افزود: با اجرای طرح تحول سلامت از سال 93، برنامه‌های پزشک خانواده بیشتر مورد توجه قرار گرفت و اعتبارات مالی آن بیشتر شد و خدماتی جدید از جمله خدمات سلامت دهان و دندان به ویژه برای گروه سنی زیر 14 سال، تأمین مکمل‌های غذایی مانند قرص آهن، ویتامین دی و ... که برای سلامت مورد نیاز است به برنامه پزشک خانواده اضافه شد.

شریفی عنوان کرد: با اجرای طرح تحول سلامت اعتبارات عمرانی برنامه پزشک خانواده نیز وضعیت بهتری پیدا کرد و بسیاری از مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت روستایی یا به طور کلی مورد بازسازی قرار گرفتند و یا تعمیر و مرمت شدند همچنین تجهیزات فنی و اداری این مراکز نیز بروزسانی و تکمیل شد و تجهیزات جدیدی نیز برای آنها خریداری شد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.