شناسه : 37076521
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان یزد:

70 درصد ناوگان اتوبوسرانی یزد به زائران اربعین خدمت‌رسانی می‌کنند/ پرداخت هزینه 1.5 برابری برای ایاب و ذهاب سفر اربعین


مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان یزد گفت: اکنون 334 اتوبوس در سطح استان تحت عنوان ناوگان عمومی حمل و نقل مسافر اتوبوسی فعالیت دارند که برای ایام اربعین تقریبا 70 درصد اتوبوس‌ها برای سفر زائران پیش بینی شده است.

علي عليخانی در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای ایاب و ذهاب زائران اربعین حسینی گفت: طبق سنوات گذشته، برنامه‌ریزی سفر زائران اربعین حسینی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و براساس دستور ستاد سازمان و ستاد استان، جلسات مربوط به دستگاه‌های مرتبط، انجمن صنفی شرکت‌ها و انجمن صنفی رانندگان و همچنین جلسات دستگاه‌هایی مثل فرودگاه، راه آهن، پدافند غیر عامل، هلال احمر و پلیس راه را برگزار کردیم.

وی با اشاره به اینکه نیروهای راهداری از محورهای مواصلاتی از مبدأ یزد تا مرز چذابه که مرز خروجی زائران استان است بازدید کردند، افزود: در مرز چذابه نیز جلسه هماهنگی مرتبط با این موضوع برگزار شده و جلسه‌ای نیز در اداره کل راهداری استان خوزستان و همچنین در سازمان مرکزی در تهران برای این منظور برگزار شده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان یزد با بیان اینکه مسیر ایمن برای زائران اربعین حسینی با هماهنگی استان‌های همجوار مورد بررسی قرار گرفته و به ستاد استانی معرفی شده است، افزود: اکنون نیز کنترل کیفی اتوبوس‌ها، معاینات فنی و هماهنگی با اتوبوسداران و رانندگان را در حال پیگیری هستیم.

زائران برنامه‌ریزی مناسبی برای سفر اربعین داشته باشند

علیخانی با تاکید بر اینکه زائران اربعین باید برای سفر خود و زمان رفت و برگشت برنامه‌ریزی داشته باشند، تصریح کرد:  با توجه به حذف روادید احتمال افزایش زائران سفر اربعین وجود دارد و با توجه ازدحام جمعیت در روز اربعین، باید برنامه برگشت خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که با سیل جمعیت روبرو نشوند.

وی گفت: برای سفر پیاده روی اربعین دوازده روز پیش بینی شده است که این مدت زمان شامل هفت روز قبل از اربعین و سه روز پس از اربعین است تا بدون تراکم زائر بتوانیم خدمت رسانی به مسافران را انجام دهیم.

ضرورت ثبت نامه در سامانه‌های اعلام شده

علیخانی با بیان اینکه زائران اربعین حتما باید در سامانه‌هایی که از طریق سازمان حج و زیارت و ستاد سفرهای اربعین اعلام شده ثبت نام کنند، گفت: با این اقدام مشخص می‌شود که هر فردی، با چه گروهی و  چه زمانی از کشور خارج می‌شود و برگشت نیز طبق ضوابط انجام می‌گیرد و چنانچه برای زائری مشکلی پیش آمد یا اتفاقی افتاد با این ثبت نامی که انجام شده سازمان‌های مرتبط می‌توانند پیگیری لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه کرایه اتوبوس‌ها برای ایام اربعین هیچگونه افزایشی ندارد، گفت: با توجه به اینکه رانندگان اتوبوس‌ها در ایام اربعین مجبورند سفرها را به صورت یک سر خالی انجام دهند قاعدتا باید قیمت کرایه رفت و برگشت برای هر زائر محسوب شود، اما برای رعایت حال زائران، قیمت یک سر خالی اتوبوس نصف محاسبه شده و مسافران باید هزینه 1.5 برابری برای سفر خود پرداخت کنند.

70 درصد ناوگان اتوبوسرانی استان یزد در خدمت زائران اربعین

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان یزد با بیان اینکه اکنون 334 اتوبوس در سطح استان تحت نظر اداره راهداری و تحت عنوان ناوگان عمومی حمل و نقل مسافر اتوبوسی فعالیت دارند، گفت: برای ایام اربعین تقریبا 70 درصد اتوبوس‌ها برای سفر زائران اربعین پیش بینی شده و مابقی اتوبوس‌ها به خدمات رسانی عادی خود در مسیرهای دیگر ادامه می‌دهند.

وی یادآور شد: تمام مدیران فنی نیز در پایانه‌های مستقر هستند و کنترل کیفی اتوبوس‌ها را انجام می‌دهند و در طول مسیر نیز گشت‌های راهداری و گشت‌های پلیس راه کنترل اتوبوس‌ها و جاده‌ها را پیگیری می‌کنند.

علیخانی تصریح کرد: زائران اربعین از آنجا که برای رفتن به مرز، به تدریج اقدام می‌کنند از امکانات و خدمات و موکب‌هایی که برپا شده می‌توانند به خوبی استفاده کنند اما برای برگشت به دلیل جمع شدن موکب‌های عراقی باید پیش بینی‌های لازم را داشته باشند و و  با توجه ازدحام جمعیت برنامه‌ریزی مناسبی برای برگشت خود داشته باشند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.