شناسه : 38675437
اصلاح قانون کمیسیون ماده 100 به کجا رسید؟

90درصد تخلفات ساختمانی قبل از برخورد به توافق می رسند!/مجلس به دنبال دگرگونی در مدیریت شهری


عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: اصل مسئله در قانون کمیسیون ماده 100 شهرداری ها، ناکارامدی این قانون در برابر تخلفات است بطوری که 90 درصد احکام ان اجرا نمی شود.
اصلاح قانون کمیسیون ماده 100 به کجا رسید؟

به گزارش یزد آوا، اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس  شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص آخرین وضعیت اصلاح قانون کمیسیون 100 شهرداری ها اظهار کرد: اصل مسئله در قانون کمیسیون ماده 100 شهرداری ها، ناکارامدی این قانون در برابر تخلفات است بطوری که 90 درصد احکام ان اجرا نمی شود.

شاکری با بیان اینکه شهرداری ها هم تمایلشان به سمت این توافقات بیشتر از تا اجرای احکام است، افزود: اجرای احکامی چون «برگشتن به حالت اولیه» یا «قلع و قمع» در بسیاری از موارد امکان پذیر نیست و بسیاری از تخلفات منجر به توافقات می شود.

***قانون کمیسیون ماده 100 شهرداری ها ضمانت اجرایی بسیار پایین دارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ادامه داد: چون در زمان تخلف با آن تخلف برخورد نمی شود و بعدا این موارد وارد کمیسیون ماده 100 می شود، ضمانت اجرایی این قانون بسیار پایین است بطوریکه حتی برخورد با ناظرانی که گزارش نمی دهند نیز علیرغم تاکید تبصره مربوطه، سالیان طولانی است که در حد حرف باقی مانده و عملی نمی شود.

وی با بیان اینکه در تهران سالیانه 12 هزار پرونده تخلف وارد کمیسیون 100 شهرداری می شود گفت: این حجم تخلف نشان می دهد کمیسیون ماده 100 بازدارندگی و اقتضائات لازم را ندارد، مثلا برخوردها با کسی که یک استخر ایرانی را در پشت بام یا حیات ایجاد می کند با کسی که چندین طبقه تخلف کرده برابری می کند.

***اصلاح قانون با نظارت مکانیزه دادگاه های نظارت بر شهرداری میسر است

عضو کمیسیون عمران مجلس  شورای اسلامی ابراز کرد: در این قانون هر اصلاحی می خواهد اتفاق بیافتد دادگاه های نظارت بر شهرداری باید مکانیزه و فناورانه به ساخت و سازهای شهری نظارت کند و پروژه در همان زمان تخلف متوقف شود و اجازه هیچگونه مقاوم سازی و ایمن سازی به ساخت و سازهای متخلف تا روشن شدن تکلیف داده نشود و محوریت اصلاح قانون کمیسیون 100 شهرداری ها باید بر این مسئله مهم باشد.

شاکری با بیان اینکه اگر اعمال قانون عملی شود بسیاری از مشکلات کمیسیون ماده 100 حل خواهد شد ابراز کرد: برای حل مشکلات این قانون، باید تمام زاویا چون اصلاح خود قانون، اصلاح سازمانی شهرداری ها و اصلاح در نحوه اجرای قانون در نظر گرفته شود مثلا در قانون کمیسیون ماده 100،  ممانعت از ساخت و سازها مطرح شده اما نحوه و چگونگی ان شرح داده نشده است.

***اصلاحات قانون شهرداری ها ضروری تر از قانون نظام مهندسی

وی افزود خاطرنشان کرد: شهرداری ها ضابط قضایی نیستند و پروژه محصوری که اجازه ورود به آن را نمی دهند اگر برای برخورد و توقف وارد پروژه شوند و اتفاقی بیوفتد چه کسی از شهرداری ها حمایت می کند؟ پس ضروری است به گونه ای قانون اصلاح شود که بتوان در زمان تخلف و با محوریت نظام مهندسی ساختمان و شهرداری ها از آن تخلف جلوگیری کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان اینکه ناکارآمدی کمیسیون 100 بر همه محرز است تصریح کرد: اینکه ناظر درست و به موقع گزارش دهد و شهرداری ها هم بتوانند بدون هیچ مشکل و عواقب بعدی با متخلف برخورد کنند باید در قانون ساخت و ساز بررسی و اصلاح شود، ضمن اینکه باتوجه به قدرت نظارت، اجرا و عملیاتی شهرداری ها، اصلاحات قانون شهرداری ها بیشتر از نظام مهندسی ضرورت دارد.

***تخلفات ساختمانی بیشتر از برخورد به توافق می رسند

عضو کمیسیون عمران مجلس  شورای اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر میزان صدور پایان کار از صدور جواز ساختمان بیشتر است و این نشان می دهد شهرداری ها در قبال تخلفات ساختمانی بیشتر از برخورد به توافق می رسند.

شاکری با بیان ایمنکه در کمیسیون عمران مجلس دو کار برای اصلاح قانون ساخت و ساز در دست اقدام است گفت: یکی برای اصلاح قانون کمیسیون 100 شهرداری ها پیش نویسی تهیه شده اما کامل نیست چراکه تنها فقط به برخی تبصره های این قانون پرداخته شده است و نیازمند بررسی بیشتری است و دومین اقدام «طرح مدیریت یکپارچه شهری» است که به تغییر نظام اداری کشور می انجامد و مدیریت شهری را دگرگون می کند.

***طرح مدیریت یکپارچه شهری؛ مدیریت شهری را دگرگون می کند

وی اذعان کرد: در طرح مدیریت یکپارچه شهری، تمام کارهای شهری زیر نظر مدیریت شهری مثل شوراهای شهر و شهرداری ها قرار می گیرند و تمام دستگاه های خدمت رسان زیر نظر شهرداری فعالیت می کنند و یکی از اصلاحاتی هم که در این طرح صورت می گیرد مربوط به قانون کمیسیون ماده 100 است و بجای اینکه پرونده وارد کمیسیون و با انواع و اقسام تبصره ها برایش رای صادر شود، جدول تخلفات ارائه شده و برخورد متناسب با هر تخلف مشخص شده است و تقریبا جریمه به عنوان راه حل آخر در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تعداد ماده‌های این طرح زیاد و بررسی بودجه در پیش است، بعید میدانم تا پایان سال به سرانجام برسد.

انتهای پیام/


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.