شناسه : 10103934
به سوی فرزند بیشتر(11)؛

اجر مادران


هنگامی زنی باردار می شود، به منزله­‌ی روزه دارِ شب زنده دار و مجاهد در راه خدا با جان و مال است و وقتی وضع حمل نمود، آن­قدر اجر دارد که قابل توصیف نیست [و اگر در این مدت از دنیا برود، به منزله­­­‌ی شهید است]...

یزد آوا؛

رسول گرامی اسلام ( صلی الله علیه و آله ) می فرمایند: إِذَا حَمَلَتِ‏ الْمَرْأَةُ كَانَتْ بِمَنْزِلَةِ الصَّائِمِ الْقَائِمِ الْمُجَاهِدِ بِنَفْسِهِ وَ مَالِهِ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَإِذَا وَضَعَتْ كَانَ لَهَا مِنَ الْأَجْرِ مَا لَا تَدْرِي مَا هُوَ لِعِظَمِهِ [ فَإِنْ ماتت فِيمَا بَيْنَ ذَلِكَ كَانَ لَهَا مِثْلُ مَنْزِلَةِ الشَّهِيدِ] فَإِذَا أَرْضَعَتْ كَانَ لَهَا بِكُلِّ مَصَّةٍ كَعِدْلِ‏ عِتْقِ مُحَرَّرٍ مِنْ وُلْدِ إِسْمَاعِيلَ فَإِذَا فَرَغَتْ مِنْ رَضَاعِهِ ضَرَبَ مَلَكٌ عَلَى جَنْبِهَا وَ قَالَ اسْتَأْنِفِي‏ الْعَمَلَ فَقَدْ غُفِرَ لَكِ

یعنی: هنگامی زنی باردار می شود، به منزله­‌ی روزه دارِ شب زنده دار و مجاهد در راه خدا با جان و مال است و وقتی وضع حمل نمود، آن­قدر اجر دارد که قابل توصیف نیست [و اگر در این مدت از دنیا برود، به منزله­­­‌ی شهید است] و زمانی که به نوزادش شیر می دهد، با هر مکیدنی، به او اجر آزاد کردن یک اسیر از نسل حضرت اسماعیل را می دهند و تمام گناهانش آمرزیده می گردد( أمالی صدوق،ص 411)

ممکن است بانوان محترم بگویند: شما مردها که دشواری­‌های دوران بارداری و سختی­‌های زایمان و بی­خوابی‌های بچه داری را تجربه نکرده‌اید. برای همین خیال می‌کنید کار آسانی است!

درجواب این اعتراض، باید بگویم که:

 اولاً: حق با شماست؛ ولی مگر زنان اهل سُنَّت که دراین بیست سال، همّتِ خود را به عنوان یک وظیفه، مصروفِ ازدیاد جمعیت سُنّی­ها کردند، دوران بارداری و زایمان­هایشان آسان بود؟! ولی آن­ها همه‌ی سختی‌ها را به جان خریدند تا توانستند آمار اهل سنت را در برخی مناطق بیش از صد درصد افزایش دهند.

 ثانیا: از محتوای احادیث بالا می توان به دشواریِ بارداری و زایمان پی بُرد؛ زیرا اگر کار آسانی بود که این همه اجر و ثواب برای آن قرار داده نمی‌­شد و همین آموزه­‌هاست که کارهای دشوار را برای انسان مؤمنِ به وعد­ه­های الهی، آسان و حتی شیرین می نماید.

محمد مسلم وافی
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.