شناسه : 10143965
عضو جمهوری‌خواه سنا:


سناتور جمهوری‌خواه که در دور جدید کنگره ریاست کمیته اطلاعات سنا را بر عهده خواهد داشت، می‌گوید برخوردی که آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا با بازداشت‌شدگان داشته، قانونی بوده، چراکه رئیس‌جمهور از آن اطلاع داشته است.

به گزارش یزد آوا به نقل از فارس، «ریچارد بر» که به زودی به عنوان رئیس‌ جدید کمیته اطلاعات سنای آمریکا مشغول به فعالیت می‌شود، روز پنج‌شنبه اقدامات آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) برای اعتراف‌گیری از بازداشت‌شدگان را قانونی خواند، چراکه رئیس‌جمهور آمریکا از آن مطلع بوده است.

این سناتور جمهوری‌خواه که با پایگاه خبری «اسپوتنیک» گفت‌وگو می‌کرد، در این رابطه گفت: «شاید به گذشته نگاهی کنیم و بگوئیم که ما دیگر این کار را نمی‌کنیم، خوب این خوب است. اما این کار قانونی بوده، چراکه به دستور رئیس‌جمهور صورت گرفته بود... آن‌ها کاملا در چارچوب قانون فعالیت کرده‌اند و افرادی که این اقدامات را انجام داده‌اند، اختیار لازم را برای آن داشته‌اند.»

کمیته اطلاعات سنا این هفته بعد از بیش از 4 سال، گزارشی خلاصه و سانسور‌شده از شکنجه‌های سیا در بازداشتگاه‌های مخفی آمریکا در کشورهای مختلف منتشر کرد. این گزارش 499 صفحه‌ای اقدامات این آژانس دولتی آمریکا را «وحشیانه» توصیف کرده است.

گزارش تکان‌دهنده شکنجه‌های سیا؛ از غرق مصنوعی تا تهدید به قتل و تجاوز به بستگان


با این حال جمهوری‌خواهان انتشار این گزارش توسط دموکرات‌ها را اقدامی با انگیزه‌های حزبی دانسته و می‌گویند شکنجه‌های صورت‌گرفته، لازم بوده و باید صورت می‌گرفته است. دیروز «دیک چنی» معاون وقت «جورج بوش» رئیس‌جمهور سابق آمریکا، که این شکنجه‌ها در دوره وی صورت گرفته، با «مزخرف» خواندن گزارش سنا، گفت بوش شخصا از این برنامه اطلاع داشته است.

آقای بر هم در این مصاحبه عنوان کرده است که گزارش منتشر شده توسط سنا، چیزی به دانسته‌های مردم آمریکا در مورد فعالیت‌های سازمان سیا اضافه نکرده است. پیش از این بخش اعظم مطالب منتشر شده در این گزارش، توسط افشاگران و همچنین بازداشت‌شدگانی که توانسته‌اند در دادگاه‌ حضور یابند، منتشر شده بود.

وی در مورد این گزارش گفت: «هرچقدر هم که این گزارش وحشتناک است و هر میزان هم که با شرح و تفصیل است، اما مردم آمریکا چیز تازه‌ای از آن دریافت نکرده‌اند.»

گزارش سنا مربوط به اقداماتی است که سازمان سیا از سال 2001 و پس از حمله به برج‌های تجارت جهانی در روز یازده سپتامبر آن سال، به بهانه مبارزه با تروریسم انجام داده است. در این گزارش به موارد متعددی از اقدامات غیرانسانی و شکنجه‌هایی که حتی به مرگ افراد منجر شده، اذعان شده است (جزئیات بیشتر).
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.