شناسه : 34969691
مدیر کل استاندارد یزد:


مدیر کل استاندارد استان یزد با تاكيد بر اين كه بي‌علاقگي اغلب مردم به کالاهای ایرانی ناشی از ضعف استاندارد نیست، گفت: کالاها عمدتاً از دو منظر کیفیت و زیبایی‌شناسی مورد توجه قرار مي‌گيرند که در مورد كالاهاي ايراني متاسفانه كمتر به جنبه زیبايي‌شناسی به ويژه در بسته‌بندی آنها اهتمام شده است.

به گزارش یزد آوا؛ حمایت از کالای ایرانی به ويژه در شرايط سخت اقتصادي حال حاضر كشورمان از ملزومات تحقق شعار اقتصاد مقاومتي است و در حالي كه عموماً از بي‌كيفيتي كالاهاي داخلي گلايه دارند، استاندارد‌ و استانداردسازي كالاهاي ساخت داخلي مي‌تواند نقش حائز اهميتي در اين خصوص داشته باشد.

اين در حالي است كه هرچند در سال‌هاي اخير شاهد رشد كيفي محصولات و كالاهاي توليدي در داخل کشورمان هستيم ولي هنوز هم اين كالاها نتوانسته اعتماد مردم كشورمان را به خود جلب كند و شاهد هستيم كه بسياري از افراد جامعه خرید کالاهای خارجي را به توليدات داخلي همچنان ترجيح مي‌دهند.

البته در اين راستا نيز استاندارد نيز بايد در راستاي استمرار و تضمین کیفیت فرآورده‌های تولیدی و خدمات تمام تلاش خود به کار گیرد تا سطح و درجه اعتماد مردم به تولیدات داخل ارتقاء یابد. 

«محمدحسین ماجدی اردکانی» مدیر کل  استاندارد استان یزد، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه یزد، با اشاره به لازمه حمایت از کالای ایرانی با تغییر باور و نگرش مردم نسبت به محصولات داخلی، اظهار مي‌كند: براساس بند 24 برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، کلیه محصولات باید از مراحل تولید تا مصرف، تحت پوشش سازمان ملی استاندارد درآیند. 

وی با بیان این که همه کالاها مشمول استاندارد اجباری نیستند، تصریح مي‌كند: طبق قانون جدید استاندارد موظف هستیم همه کالاها و خدمات را با همکاری سازمان‌های مرتبط، استاندارد کنیم. 

این مسئول متذكر مي‌شود: البته اگر کارخانه‌ای دارای نشان استاندارد نباشد، دلیل بر غیراستاندارد بودن تولیدات آن نیست چرا که بسیاری از اين واحدها از استانداردهاي کارخانه‌ای، منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردار هستند که با کسب پروانه استاندارد ملی به رسمیت شناخته می‌شوند. 

ماجدی اردکانی اين اقدام را در راستاي تحقق شعار سال مي‌خواند و تصريح مي‌كند: در اين موارد با ارائه گواهي استاندارد، استانداردهای بین‌المللی و کارخانه‌ای را براي حمایت از کالای ایرانی، مي‌پذیريم.

وی به عنوان نمونه ترمه و شیرینی یزد را دو محصول مرغوب ایرانی و مطرح در دنیا عنوان مي‌كند و مي‌گويد: این قبیل محصولات با وجود كيفيت بالايي كه دارند، فاقد نشان استاندارد هستند ولي معیارهای توليد آنها در استان به رسمیت شناخته شده و پيگير تاييد آنها از سوي استاندارد ملي هستيم.

وي در اين باره اضافه مي‌كند:  البته هنوز منتظر دستورالعمل‌های ابلاغ شده از سوی سازمان ملی استاندارد در جهت اجرای اقدامات لازم براي اين قبيل محصولات در استان هستیم. 

بي‌توجهي به جنبه زيبايي‌شناسي كالاهاي ايراني

مدیر کل استاندارد استان با اشاره به این که بي‌علاقگي اغلب مردم تاکنون به کالاهای ایرانی ناشی از ضعف استاندارد نیست، عنوان مي‌كند: کالاهایی که تولید می‌شوند از دو جنبه کیفیت و زیبایی‌شناسی مورد بررسی قرار می گیرند که متاسفانه جنبه زیبایی‌شناسی کالاهای ایرانی یا بسته بندی آن‌ها کمتر مورد توجه واقع شده و اصولا از این جنبه مورد پسند مردم قرار نمی‌گیرند. 

وی در اين خصوص اشاره مي‌كند: بسیاری از کالاهای باکیفیت ایرانی، پس از صادرات عمده و فاقد بسته‌بندي، با بسته‌بندی‌های شکیل و زیبا دوباره وارد کشور می‌شوند. 

ماجدی اردکانی کیفیت کالاهای تولیدي داراي علامت استاندارد ملي در كشورمان را تضمين مي‌كند و مي‌گويد: البته کیفیت تنها از بررسی فنی یک کالا حاصل می‌شود و بعد فرهنگی هر کالا همان تفکری است که همه دستگاه‌ها و مردم علاوه بر سازمان استاندارد، باید مبلغ آن باشند. 

يك سوم توليدات يزد استاندارد هستند

ماجدی اردکانی با اشاره به تاثیر استاندارد بر قیمت کالاهای تولیدی نيز تصریح مي‌كند: قیمت کالاهای استاندارد پنج درصد گران‌تر از کالاهای مشابه فاقد علامت استاندارد ملی هستند چرا که قطعاً کیفیت مواد اولیه و خدمات آن‌ها بسیار بیشتر است. 

وی مي‌افزايد: متاسفانه به دلیل بالا بودن تقاضا و مشکلات اقتصادی همچنان کالاهایی باکیفیت پایین‌ تولید می‌شوند اما به تازگی سازمان صنعت، معدن و تجارت به شدت پیگیر شناسایی این تولیدات و توليدکنندگان آنهاست تا آن‌ها را ملزم به کسب پروانه يا توقف فعاليت‌ آنها كند.

این مسئول با اشاره به این که یک سوم کالاهای تولیدی در یزد پروانه استاندارد دارند، تاکید مي‌كند: تمام کالاهای تولیدکنندگان در آینده تحت پوشش استاندارد بايد قرار گيرند.

لزوم عدم رضايت توليد‌كنندگان به حداقل استانداردها 

این مسئول در زمینه فرهنگ‌سازی مصرف کالاهای تولید داخل كشور نيز بيان مي‌كند: تولید‌کننده، توزیع‌کننده و مصرف‌کننده، همگی مسئول فرهنگ‌سازی و جلب اعتماد مردم در اين باره هستند ولي با اين وجود توليدات ما نيز بايد هر روز در جهت ارتقاي كيفيت و سطح استاندارد خود گام بردارند.

وي کالاهای ایرانی را دارای حداقل ویژگی‌های مطلوب مي‌داند و اظهار مي‌كند: اغلب تولیدکنندگان استاندارد بودن را در حد حداقل‌ها براي كسب نشان استاندارد رعایت می‌کنند ولي بايد براي جلب اعتماد مخاطبان به اين حداقل‌ها بسنده نكنند و براي ارتقای استاندارد‌ توليدات خود تلاش كنند.

وی از ديگر ملزومات آشتي با توليدات داخلي در كشورمان را اهتمام به اقدامات فرهنگ‌سازي ذكر و تصريح مي‌كند: تبلیغات و همکاری رسانه‌ها، بازدید سالانه بیش از دو هزار دانش‌آموز از اداره استاندارد و برگزاری مسابقات در این زمینه از اقدامت فرهنگی موثر در زمینه ترویج استفاده از کالای ایرانی است. 

ماجدی اردکانی ادامه مي‌دهد: تشکیل شورای فرهنگ‌سازی کالای ایرانی به ریاست معاون هماهنگی استاندار به منظور ارائه برنامه تمام دستگاه‌ها به اداره استاندارد و هم‌افزایی استانی و مسئولیت تمامی دستگاه‌ها در مکتوب‌کردن استانداردهای حوزه کاری خود و اجرای آن‌ها از دیگر برنامه‌های فرهنگی سال جاری است. 

وی تنظیم سند حمایت از کالای ایرانی، راه‌اندازی کلنیک حمایت از کالای ایرانی، برپایی نمایشگاه‌هایی از کالاهای مرغوب یزد در دیگر استان‌ها را نیز به عنوان دیگر اقدامات فرهنگی در جهت حمایت از کالای ایرانی در استان برمي‌شمارد.

ارائه پروانه استاندارد خدمات به تمام صنوف  

ماجدی اردکانی در مورد اقدامات صورت گرفته از سوي اين اداره كل براي استانداردسازي خدمات صنعت گردشگري استان با توجه به جهاني شدن يزد نيز اعلام مي‌كند: استاندارد‌سازی خدمات پس از جهانی شدن یزد و انتظار جهت بالابردن سطح خدمات و سرویس‌دهی به گردشگران در دستور اين اداره كل قرار گرفته و این نوع از استاندارد به صورت تشویقی به داوطلبان ارائه مي‌شود.

وی در مورد شاخص‌های استانداردسازی خدمات، بیان مي‌كند: مواد اولیه، پخش و توزیع، بهداشت و نوع ساختمان از شاخص‌هایی است که در استاندارد‌سازي خدمات مطرح است و تمام صنوف اعم از رستوران‌ها و مغازه ها می‌توانند مشمول این نوع از استاندارد شوند. 

این مسئول اضافه مي‌كند: در این نوع استاندارد، تمام خدمات از زمان خرید، فروش و نحوه نگهداری در نظر گرفته می‌شود.

وی در مورد استاندارد خدمات مراکز اقامتی هم مي‌گويد: مراکز اقامتی با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی و اداره استاندارد می‌توانند خدمات خود را استاندارد‌سازي كنند.

ماجدی اردکانی با اشاره به ارائه پروانه استاندارد خدمات در قالب چهار دسته‌ي پمپ‌بنزین‌ها، جایگاه‌های CNG ، نمایندگی‌های فروش خودرو و مراکز گازپرکنی از قبل، ابراز مي‌كند: در حال حاضر اين امكان فراهم شده تا ديگر صنوف نیز بتوانند پروانه استاندارد کسب کنند. 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.