شناسه : 25528969


علی رغم ممنوعیت دریافت حق سرویس در رستوران ها از سال 92 هنوز بر سر اجرای این قانون اختلاف نظرهایی در یزد وجود دارد.

به گزارش یزد آوا؛ تقریباً پرداخت مبلغی به عنوان حق سرویس در کنار قیمت اصلی غذا ها و نوشیدنی ها در جامعه به یک عرف تبدیل شده و همه آن را پذیرفته اند. این در حالی است که طبق مصوبه ای از سال 92 دریافت این مبالغ ممنوع شده، اما هنوز بسیاری از مردم از آن بی اطلاع هستند. شاید به همین دلیل بود که چندی قبل مدیر کل نظارت بر شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت:دریافت حق سرویس تحت هر عنوان در رستورانها ، غیرقانونی است.

اکبر تقوی شوازی افزود: بر اساس ماده 57 قانون اصلاح قانون نظام صنفی مصوب سال 1392 عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به بهایی بیش از نرخ‌های تعیین شده و هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به زیان خریدار شود از مصادیق گرانفروشی است.

وی گفت: نظر به اینکه دریافت مبلغی تحت عنوان حق سرویس موجب افزایش نرخ اغذیه و اشربه مورد عرضه در رستوران‌ها و چلوکبابی ها می‌شود، بنابراین اخذ هرگونه وجه اضافی علاوه بر نرخ های اعلامی در نرخ‌نامه واحد صنفی غیر قانونی است.

تقوی تصریح کرد: در رستوران‌ها تمام هزینه‌های مرتبط و عوارض قانونی در قیمت اغذیه و اشربه لحاظ شده است.

 

دریافت حق سرویس از سوی رستوران هایی که زیرمجموعه اصناف هستند، ممنوع است

رئیس اتحادیه صنف رستوران داران یزد در این رابطه اظهار داشت: دریافت حق سرویس از سوی رستوران هایی که زیرمجموعه اصناف هستند، ممنوع است و هر کسی که چنین مبالغی دریافت کرده باشد خلاف مرتکب شده است.

محمد حسین قهوه چی افزود: لازم به ذکر است رستوران ها در حال حاضر دو بخش هستند، زیرا میراث فرهنگی یک تعداد از رستوران های سنتی را  زیر مجموعه خود برده و بر آن نظارت می کند. این ها هم قیمت های بالاتری دارند و هم حق سرویس دریافت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه زیرمجموعه های اتحادیه رستوران داران حق سرویس دریافت نمی کنند گفت: برای اطمینان از این موضوع گشت هایی در نظر گرفته شده و تاکنون تمامی شکایت های مردمی بررسی و رفع شده است.

وی در پایان از مردم خواست در صورت مشاهده چنین تخلفاتی با تماس با شماره تلفن 35268369 موارد تخلف را به اتحادیه صنف رستوران داران یزد اطلاع دهند.  

 

رستوران های زیر مجموعه میراث فرهنگی مجاز به دریافت حق سرویس هستند

رئیس سازمان میراث فرهنگی استان یزد در مصاحبه با یزدرسا عنوان کرد: چنین چیزی به ما ابلاغ نشده است.

فاطمه دانش یزدی گفت: رستوران های زیر مجموعه سازمان میراث فرهنگی در صورت گذراندن دوره های عمومی و تخصصی نظیر میزبانی مجاز به دریافت 15 درصد از کل مبلغ به عنوان حق سرویس هستند.

دانش یزدی برگزاری این دوره های آموزشی ضامن ارتقای کیفی در سرویس دهی این مراکز دانست.
 

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.