شناسه : 25132176


غرب‌گرایان در شرایطی از تمدید تحریم‌های ثانویه علیه کشورمان حمایت می‌کنند که فلسفه اصلی برجام برای لغو تحریم‌ها بود و در واقع کشور هزینه‌های زیادی در راه برجام داد.

یزدرسا به نقل از یزد آوا؛ نقض برجام توسط آمریکایی‌ها در یک سال ونیم گذشته بعد از توافق، بارها صورت گرفته و آن‌ها در موارد متعددی عهدشکنی کرده‌اند، اما تمدید قانون تحریم‌های ده ساله علیه ایران موسوم به «ایسا» از بارزترین اقدامات ایالات متحده آمریکا در جهت نقض برجام است. مسئله‌ای که حتی رئیس‌جمهور روحانی نیز به آن اذعان کرد و  جواد ظریف نیز چند ماه قبل از آن سخن گفته بود. با این همه، برخی از حامیان برجام همچنان اصرار دارند این اقدام را نادیده بگیرند و بگویند برجام نقض نشده است! این در حالی است که با توجه به متن برجام، تمدید قانون ایسا از چند منظر نقض برجام محسوب می‌شود.

نکته قابل توجه در این رابطه اما این است که غرب‌گرایان در شرایطی از تمدید تحریم‌های ثانویه علیه کشورمان حمایت می‌کنند و اصرار دارند این مسئله را نادیده بگیرند که فلسفه اصلی برجام برای لغو تحریم‌ها بود و در واقع کشور هزینه‌های زیادی در راه برجام داد تا تحریم‌ها لغو شود، اما انگار برعکس شده و حضرات حالا برای برجام از تحریم‌ها دفاع می‌کنند! این همان مطلبی است که چند روز قبل رهبر انقلاب نیز بر آن اشاره کردند و تاکید کردند که برجام نباید وسیله‌ای برای ایجاد فشار بر روی ملت شود: «حرف من در این زمینه به مسئولین و به مردم این است که این توافق هسته‌ای که اسمش را گذاشته‌اند برجام، نباید تبدیل بشود به یک وسیله‌ای برای فشار هرچند وقت یک‌باری از سوی دشمن به ملّت ایران و به کشور ما؛ یعنی نباید اجازه بدهیم که این را وسیله‌ی فشار کنند. مسئولین به ما گفتند که ما این کار را انجام میدهیم، این اقدام را میکنیم برای اینکه فشارهای تحریم برداشته بشود؛ حالا علاوه بر اینکه آن کاری را که آن‌وقت قول دادند بکنند و بنا بود همان روز اوّل انجام بگیرد و تا هشت و نُه ماه هنوز به‌طور کامل انجام نگرفته و ناقص است -که مسئولین ما این را صریحاً بیان میکنند؛ آنهایی که خودشان دست‌اندرکار بودند این را صریحاً بیان کردند و بیان میکنند- [انجام ندادند]، این را باز وسیله‌ای قرار بدهند برای فشارهای مجدّد به جمهوری اسلامی».

نکته دیگر اینکه، قانون تمدید تحریم‌های ده ساله توسط دولت اوباما صورت می‌گیرد و در شرایطی که حدود یک ماه دیگر دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به پایان می‌رسد، او اصرار دارد این قانون را در دوران خودش تمدید کند و آن را به نام خودش ثبت کند. در واقع برای اوباما موضوعیت دارد که تمدید تحریم‌های ده ساله را به نام خودش بزند و خصومتش علیه ایران را حتی تا آخرین روزهای مسئولیتش ادامه دهد! در حالی که برخی‌ها در ایران اصرار دارند بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در ایران تفاوت قائل شوند و به نوعی دموکرات‌ها را بزک کنند، اقدام دولت باراک اوباما آن هم در روزهای پایانی عمر دولتش نشان داد، در خصومت‌ورزی آمریکایی‌ها در قبال مردم ایران بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها تفاوتی وجود ندارد و فقط تاکتیک‌های آن‌ها ممکن است مثل هم نباشد وگرنه در اصل هدف و دشمنی با ایرانیان هر دو مشترک هستند.

ارسلان پورذهبی
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.