شناسه : 10015949
روحانی:


رئیس جمهور گفت: پتروشیمی از تعهدات دولت است و دولت هر کمکی را که لازم باشد برای پتروشیمی گلستان انجام می دهد.

به گزارش یزد آوا به نقل از مهر، حجت‌ الاسلام حسن روحانی، شامگاه چهارشنبه در آخرین برنامه و نشست خبری خود، ضمن تاکید بر وحدت حاکم بر گلستان، گفت: فلسفه اصلی سفر دیدار با مردم، شنیدن مشکلات و بررسی آن ها است.

وی افزود: دولت درباره بر طرف کردن مشکلات در حد توان خود مسائل را بررسی خواهد کرد و تصمیماتی هم در این رابطه گرفته شده که اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به مراسم افتتاح راه آهن و تاکید بر اهمیت این پروژه بین المللی، گفت: افتتاح خط آهن ترانزیتی شرق دریای خزر بود، کریدور جدید جنوب به شمال در کنار کریدور قبلی از مسیر سرخس - تجن بود که راه‌آهن کشور را به آسیای مرکزی متصل می‌کند لذا این خط آهن اهمیت ویژه‌ای دارد.

روحانی تصریح کرد: راه آهن بین المللی ما را به چین و روسیه و آسیا را به خلیج فارس و مدیترانه متصل می کند.

وی با اشاره به نشست مشترک با روسای کشورهای ترکمنستان و قزاقستان و همچنین اعلام تشکیل کمیته مشترک سه جانبه، آرزو کرد افتتاح این مسیر باعث بهبود روابط و توسعه اقتصادی منطقه شود.

وی از تایید خط گرگان به مشهد خبر داد و گفت: این طرح در دولت تصویب شده و در مشهد هم قول آن را دادیم.

رئیس جمهور با  تاکید بر اجرای طرح منطقه آزاد در اینچه برون گفت: این طرح شرایطی برای انبار کردن محصولات وارداتی را فراهم می کند و تلاش است یک تحول در صنعت منطقه ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم این طرح با تبدیل آن توسط دولت به یک لایحه و ارائه آن به مجلس شورای اسلامی به رونق کشور و منطقه کمک کند.

گلستان استعداد فراوانی در زمینه گردشگری دارد

حجت‌الاسلام روحانی، گردشگری گلستان را یکی از ظرفیت های مهم بر شمرد و افزود: گلستان استعداد فراوانی در زمینه گردشگری دارد و می تواند با جذب گردشگران داخلی و خارجی رونق یابد.

وی با تاکید بر ظرفیت فراوان ساحل گلستان در زمینه گردشگری، اظهار کرد: این استان دارای مردمی مهربان و مهمان نواز است و این ویژگی‌ها می‌تواند منبعی برای اقتصاد و تحول در استان گلستان باشد.

وی تبدیل شبه‌جزیره آشوراده به یک مرکز گردشگری را یکی از طرح های مهم دولت برای استان دانست و گفت: اما مسائل محیط زیستی و موارد دیگری در این زمینه مطرح است که توسط دولت بررسی شده و در حال رفع است.

روحانی با اشاره به مشکلات آبی استان نیز، گفت: چند سد مهم در حال بررسی است که مهمترین آن نرم آب است ولی تا انتهای عمر چهار ساله دولت به بهره برداری نمی رسد و بررسی های ما نشان می دهد می توان تا سال 97 آن راتکمیل کرد.

رئیس‌جمهور ضمن بیان این که 121 پروژه در بخش‌های مختلف اقتصادی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی برای سال 93 و 94 در گلستان به بهره برداری می رسد، اظهار کرد: این طرح ها با اعتباری بالغ بر 580 میلیارد تومان عملیاتی می‌شود.

وی در ادامه، در پاسخ به سوال نماینده روزنامه های کشوری در گلستان، که در باره مسائل گردشگری و میراث فرهنگی بخصوص بافت تاریخی گرگان پرسید، گفت: گردشگری مسئله‌ای است که باید توسط بخش خصوصی انجام گیرد، زیرساخت‌های لازم را ایجاد و تسهیلات لازم را فراهم می‌کنیم تا بخش خصوصی بتواند در این عرصه وارد شود.

انتقال جاده بین‌المللی از جنگل گلستان دغدغه دولت است

وی تصریح کرد: می توانیم قول یک توافق و جمع‌بندی را به مردم بدهیم که بر اساس آن یک مرکز گردشگری در این جزیره با کمک بخش خصوصی انجام شود.

روحانی تصریح کرد: راه آهن و ریل و حتی منطقه آزاد هم جزو زیرساخت های گردشگری است و به این مساله کمک خواهد کرد.

وی در پاسخ به سول نماینده نشریات محلی درباره جاده جنگل گلستان و تجهیزات اطفای حریق، ادامه داد: استانی که تازه تشکیل شده کمبودهایی دارد که رفع آن‌ها نیازمند زمان است.

وی افزود: انتقال جاده بین‌المللی از جنگل گلستان دغدغه دولت است و مطالعات انجام شده اما منابع کافی برای اجرای آن در حال حضر وجود ندارد.

روحانی تصریح کرد: در جنگل گلستان تلاش برای ایجاد پایگاه مناسب امداد و نجات داریم و  برای آن منابع را درنظر گرفتیم.

وی اضافه کرد: برای تجهیز هلال احمر و خریداری تعدادی بالگرد نیز منابع در نظر گرفته شده که به زودی اتفاق خواهد افتاد، قاعدتا اگر برای جنگل‌ها مشکلی ایجاد شود سرمایه مردمی از بین خواهد رفت و ما در این رابطه جدی هستیم.

حجت الاسلام روحانی در پاسخ به خبرنگار مهر که به نمایندگی از خبرگزاری ها در این نشست درباره برنامه دولت برای رونق صنایع و پتروشیمی گلستان پرسید، اظهار کرد: گلستان باید در صنایع نوین توانمند شود و ما نیز در این صنعت استان را مدد می رسانیم و هم اکنون هم در استان گلستان طرحی در خصوص اشتغال دانش بنیان در حال اجراست.

وی افزود: در نظر داریم در راستای اشتغال به ویژه اشتغال فارغ التحصیلان بیکار فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان را فعال کنیم چرا که جمعیت تحصیل کردگان بیکار ما در کشور و استان کم نیست.

بهره وری آب بخش کشاورزی باید مورد توجه جدی قرار گیرد

رییس جمهور در ادامه در خصوص وضعیت پتروشیمی استان گفت: ما تعهد داشتیم مشکل  گاز پتروشیمی را حل کنیم و از نظر دولت آن چه باید از طریق ما حل می شد تامین گاز بود که حل شده است ولی این که این پتروشیمی چه محصولی تولید کند و چگونه به فروش برسد باید بررسی شود و بعد به اطلاع برسد.

وی تصریح کرد: تصمیماتی در خصوص این طرح در گذشته انجام شده است و دولت اگر تعهدی داده است ما ناچار به اجرای آن هستیم و تعهدات حقوقی دولت رادر این پروژه به گردن می گیریم و هر کمکی را برای پتروشیمی گلستان انجام می دهیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه مساله بهره وری آب به ویژه آب بخش کشاورزی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، افزود: امروز کشور با خشکسالی مواجه است و دولت حرکت خوبی برای مهار آب و در واقع آب های مرزی و بهره وری آغاز کرده است.

روحانی ادامه داد: امسال قیمت تضمینی گندم را بیشتر از قیمت جهانی آن اعلام کرده ایم و متعهد به خرید هستیم و اقدام می کنیم.

رییس جمهوری گفت: پرداخت اصل یارانه به کشاورزی را قبول داریم، اما نمی توان تمامی محصولات کشاورزی را تضمینی خرید کرد.

وی با بیان اینکه در 15ماهه فعالیت دولت قدم های بزرگی در حوزه کشاورزی برداشته شده است، ادامه داد: دولت در حوزه مکانیزاسیون و ماشین آلات کشاورزی سرمایه گذاری خوبی کرده است.

رئیس جمهور گفت: بخشی از منابع امروز کشور برای حل مشکلات زیست محیطی هزینه می شود.

تفویض اختیارات بیشتر به استان ها

روحانی گفت: ایجاد منطقه آزاد اینچه برون و جذب سرمایه گذاری سبب رونق اقتصادی استان گلستان خواهد شد.

رئیس جمهوری همچنین گفت: نخبگان باید در ارایه نظر و راه حل برای مشکلات به دولت کمک کنند ودر صدد هستیم تا اختیارات بیشتری را به استان ها تفویض نماییم.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.