شناسه : 35544344
این عشق الاهی است...

رابطه جالب بین افزایش هزینه‌ها و تعداد زائران یزدی اربعین


در عرصه‌های گوناگون می‌توان جلوه‌های فروزان دین‌باوری و عرق مذهبی مردم دارالعباده را به تماشا نشست و سرمست شد.

به گزارش یزدآوا، یزد را به درستی دارالعباده و حسینیه ایران نامیده‌اند؛ همان دیار قنات و قنوت و قناعت؛ دیاری که دین‌باوری مردمانش زبانزد و صبغه مذهبی‌شان مایه مباهات است. و این نه شعاری از باب خودگویی و خودخوشایندی بلکه واقعیتی است بی‌نیاز از اثبات.

در عرصه‌های گوناگون می‌توان جلوه‌های فروزان این دین‌باوری و عرق مذهبی را به تماشا نشست و به آن سرمست شد. محرم امسال با شوک‌های قیمتی و تورم کم‌سابقه در برخی اقلام ضروری همراه بود، اما بر خلاف پیش‌بینی‌ها مراسم سوگواری اباعبدالله(ع) با همان حضور و شکوه همیشگی برگزار شد و میزبانان و بانیان خیر همچون گذشته برای برگزاری مراسم درخور سیدالشهدا(ع) و خدمت‌رسانی به عزاداران حضرتش سر از پا نشناختند و عرق دینی‌شان تنگناهای مالی و مادی را به عقب راند.

این واقعیت در ماجرای اربعین نیز به گونه‌ای واضح‌تر در حال رقم‌خوردن است. به عبارتی در حالی‌که به دلیل نوسانات شدید ارزی، هزینه‌ سفر به عتبات و شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین دست‌کم دو برابر افزایش یافته است، نه‌تنها از تعداد زائران یزدی اربعین کاسته نشده، بلکه در کمال شگفتی با رشدی چشمگیر رو‌به ‌رو بوده است؛ به گونه‌ای که بر اساس آمار، تاکنون بیش از 3۵ هزار نفر از مردم استان برای پیاده‌روی اربعین ثبت نام کرده‌اند و به‌طورطبیعی این رقم همچنان در حال افزایش است. این آمار روبه‌افزایش، در مقایسه با آمار سال گذشته که 29هزار ویزا صادر شده بود، هم برای دوستان و هم برای بدخواهان بسیار معنادار است. این عشق الاهی است.

دراین باره گفتنی‌ها بسیار است.

پایان پیام/م

منبع: یزدرسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.