شناسه : 22729682
برای نخستین بار در کشور؛


مدیرکل بهزیستی استان یزد گفت: برای نخستین‌بار در کشور طرح رایگان مشاوره ژنتیک پیش از از ازدواج به منظور پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از بیماری‌های ژنتیکی در سراسر استان یزد اجرا می‌شود.

به گزارش یزد آوا به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان یزد، جلیل عفتی اظهار داشت: این طرح 13 شهریورماه امسال به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) به طور همزمان در سراسر استان آغاز می‌شود.

وی بیان کرد: این طرح پیش از این در چند استان کشور از جمله یزد به صورت پایلوت اجرا می‌شد و مهریز نخستین مجری آن بود و پس از مهریز در شهرستان‌های میبد و اشکذر به اجرا درآمد.

عفتی با بیان اینکه بهزیستی استان یزد در بحث پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از بیماری‌های ژنتیکی پشقراول بوده است، عنوان کرد: امسال برای نخستین‌بار در کشور طرح مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج به صورت رایگان در سراسر استان اجرا می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان یزد بر ضرورت انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری و حین بارداری تاکید کرد و افزود: آمارها نشان می‌دهد 10 درصد افراد جامعه در معرض خطر معلولیت هستند و بخش قابل توجهی از این آمار ناشی از بیماری‌های ژنتیکی است.

وی همچنین ازدواج‌های فامیلی را نیز عامل بروز بسیاری از معلولیت‌ها دانست و گفت: به طور قطع با مشاوره‌ها و آزمایش‌های ژنتیک می‌توان تا حد قابل توجهی از بروز آنها پیشگیری کرد.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.