شناسه : 10196622


ژاپن به عنوان یکی از اسپانسرهای اصلی فدراسیون جهانی والیبال فشارهای زیادی به FIVB وارد کرده تا تیم قهرمان جام ملت‌های 2015 تهران مستقیما به المپیک 2016 ریودوژانیرو صعود نکند.

به گزارش یزد آوا، میزبانی جام ملت‌های والیبال آسیا در سال 2015 برای مسئولان والیبال ایران آنقدر مهم بوده که آنها در پی فشارهای غیرورزشی اخیر قید دو میزبانی دیگر را در رده آسیایی بزنند تا بتوانند این میزبانی را هر طور که شده در چنگ خود نگه دارند.

اجلاس اخیر کنفدراسیون آسیا که همزمان با افتتاح مقر جدید AVC در تایلند انجام گرفت و دکتر آری گراسا، رئیس فدراسیون جهانی والیبال نیز برای نخستین بار در آن حضور یافته بود برای والیبال ایران اهمیت زیادی داشت چرا که شایعات زیادی به گوش می‌رسید که کنفدراسیون والیبال آسیا تحت فشار فدراسیون جهانی والیبال این میزبانی را از ایران خواهد گرفت اما در نهایت میزبانی ایران تایید شد تا خیال مسئولان والیبال کشورمان راحت شود.

البته این میزبانی به قیمت از دست رفتن میزبانی جام باشگاه‌های آسیا و رقابتهای زیر 23 سال قاره کهن تمام شد. میزبانی‌هایی که مسئولان فدراسیون کشورمان بر این باور هستند چندان مهم نبوده‌اند و در اولویت قرار نداشتند.

محمود افشاردوست دبیر فدراسیون والیبال در این باره به خبرنگار مهر گفت: خوشبختانه AVC نامه رسمی تاییدیه میزبانی جام ملت‌های آسیا را به تهران ارسال کرده تا دیگر هیچ حرف و حدیثی باقی نماند. البته ما این میزبانی را معاوضه کردیم و رقابتهای زیر 23 سال و جام باشگاه‌ها را به دیگر کشورها دادیم. قهرمان جام ملت‌ها به المپیک صعود می‌کند و این برای ما خیلی مهم است.

وی در این باره اضافه کرد: زمانی بود که ما برای اینکه والیبال خودمان را به آسیا نشان بدهیم دنبال میزبانی مسابقات بودیم ولی حال جزو شش تیم برتر دنیا هستیم و در لیگ جهانی چهارم شدیم بنابراین گرفتن میزبانی مسابقات در رده آسیا برایمان چندان مهم نیست با این حال چون قهرمان جام ملت‌ها به المپیک راه پیدا می کند خواستیم تحت هر شرایطی این میزبانی را در اختیار داشته باشیم.

اما تحرکاتی که ژاپنی‌ها در هفته های اخیر داشته اند ابهامات زیادی را در خصوص جام ملت‌های آسیا به وجود آورده است. ژاپن که از سال 2004 یکی از اسپانسرهای اصلی فدراسیون جهانی والیبال شده است فشارهای پشت پرده زیادی به سران فدراسیون جهانی وارد کرده تا قهرمان جام ملت‌های 2015 آسیا مستقیما سهمیه المپیک را کسب نکند و توکیو تعیین کننده تیم صعود کننده از قاره آسیا به المپیک 2016 باشد.

ژاپنی‌ها در سال های اخیر میزبان ثابت مسابقات انتخابی المپیک بوده‌اند و مدعی شده‌اند عادلانه‌ترین مسیر برای حضور یک تیم آسیایی در المپیک این است که بهترین تیم آسیایی مسابقات انتخابی المپیک که سال آینده در توکیو برگزار می‌شود برای این رقابتها برگزیده شود این در حالی است که فدراسیون جهانی والیبال پیش‌تر در نامه ای به کمیته بین المللی المپیک پیشنهاد کرده بود که قهرمان قاره‌ها به طور مستقیم راهی المپیک خواهند شد.

اکنون با شرایطی که پیش آمده هنوز مشخص نیست که میزبانی جام ملت‌های آسیا و قهرمانی احتمالی در این مسابقات، تیم ایران را به المپیک خواهد برد یا اینکه لابی‌های ژاپنی‌ها کار را سخت خواهد کرد تا تیم ملی در توکیو سرنوشت خود را برای حضور در المپیک 2016 جستجو کند.

ژاپن که در سال‌های اخیر تحت تاثیر والیبال ایران قرار گرفته است سال آینده علاوه بر رقابتهای انتخابی المپیک، میزبان جام جهانی والیبال را نیز برعهده دارد و سرمایه گذاری خوبی کرده تا بار دیگر به سطح اول والیبال دنیا بازگردد. این تیم از نسل قبلی خود تنها شیمیزو و کوشیکاوا را در بازی‌های آسیایی اینچئون به همراه داشت و جوان‌های خوبی را به تیم اصلی خود تزریق کرد و نشان داد که می‌تواند حریفی قدرتمند برای ایران در آینده نزدیک باشد.

اینکه فدراسیون جهانی والیبال و کمیته ملی المپیک سرانجام چه فرمولی را برای حضور نماینده آسیا در المپیک 2016 مد نظر قرار خواهند داد هنوز مشخص نیست اما مسئولان فدراسیون ایران پافشاری‌های زیادی بر این دارند که تیم قهرمان جام ملت‌ها باید مستقیما راهی ریودوژانیرو شود و در این باره نامه اعتراضی خود را نیز به مقر FIVB ارسال کرده‌اند.

افشاردوست، دبیر فدراسیون والیبال در این باره به خبرنگار مهر پاسخ داد: بله ژاپن تلاش زیادی کرده تا شرایط را به سود خود پایان دهد ولی ما نامه اعتراضی خود را ارسال کرده‌ایم که این حق تیم اول جام ملت‌های آسیا است که به المپیک برود و حتی گفتیم چون در دو تیم از شش تیم اول لیگ جهانی از آسیا هستند بهتر است دو سهمیه المپیکی برای قاره آسیا در نظر گرفته شود تا علاوه بر قهرمان جام ملت‌های آسیا، بهترین تیم آسیایی در مسابقات انتخابی المپیک در توکیو نیز سهمیه حضور در بازی‌های ریو 2016 را کسب کند.

منبع: مهر
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.