شناسه : 30144388
هیچ کس متولی ساماندهی منازل مجردی نیست!

مشاورین املاک:نظارت بر منازل مجردی برعهده اداره اماکن است/پلیس اماکن:حق دخالت در اماکن خصوصی را نداریم


در ادامه بررسی وضعیت نابه سامان نرخ اجاره بها،عدم نظارت برمنازل مجردی و ضرورت اتخاذ سیاست هایی برای کنترل این دو فرایند به سراغ دوتن از مشاورین و متخصصان این حوزه و پلیس اماکن رفتیم تا نظر آنان را درباره این دوموضوع جویا شویم.

به گزارش یزد آوا به نقل از یزدامروز؛ در ادامه بررسی وضعیت نابه سامان نرخ اجاره بها،عدم نظارت برمنازل مجردی و ضرورت اتخاذ سیاست هایی برای کنترل این دو فرایند به سراغ دوتن از مشاورین و متخصصان این حوزه و پلیس اماکن رفتیم تا نظر آنان را درباره این دو موضوع  جویا شویم؛

محمد رضا میرزائیان یکی ازمشاورین املاک در یزد وضعیت آشفته نرخ اجاره بها را ناشی از عدم وجود دستگاه نظارتی برقیمت ها در حوزه املاک دانست و گفت: اگر در کنار اتحادیه املاک دستگاهی متولی قیمت گذاری و نظارت برقیمت اجاره بها و املاک باشد و قدرت اجرایی نیز داشته باشد می توان به ساماندهی وضعیت آشفته کنونی امیدوار بود.

میرزائیان تصریح کرد: متاسفانه علی رغم اینکه در استان های دیگر مشاورین املاک از نفوذ خوبی در بین مردم برخوردارند و در تعیین قیمت املاک و اجاره بها حرف آخر را می زنند اما در یزد در زمینه قیمت املاک مردم به کارشناسان ساخت وساز و در زمینه اجاره نیز به رای و نظر خود اتکا دارند و مشاورین املاک در این زمینه اجازه کوچکترین دخالتی ندارند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در یزد در برخی اوقات قیمت رهن و اجاره یک منزل در مرکز شهر با منزلی در بالای شهر یکی است گفت: در اصل نرخ رهن و اجاره باید مطابق با میزان قیمت ملک تعیین شود اما در حال حاضر چنین رویه ای در یزد وجود ندارد و موجر هر قیمتی را که بخواهد بر ملک خود می گذارد و بعضا مستاجرانی نیز پیدا می شوند که از سر ناچاری تن به این‌گونه قیمت ها می دهند.

این مشاور املاک نظارت بر عملکرد مشاورین املاک در زمینه اجاره منزل به افراد مجرد را از وظایف اداره نظارت بر اماکن عمومی دانست و ابراز داشت: اگر این اداره نظارت جدی بر فعالیت مشاورین املاک داشته باشد و در خصوص اجاره منازل به افراد مجرد قوانینی اتخاد کند کمتر شاهد بروز مشکلات توسط برخی از افراد مجرد خواهیم بود هرچند که نمیتوان همه افراد مجرد را به یک چشم نگاه کرد.

میرزائیان به شهروندان توصیه کرد قبل از اجاره دادن منزل به مستاجران تحقیقات اولیه ای را از مستاجر به عمل آورده و در هنگام عقد قرارداد به مشاورین املاک مراجعه کنند تا در آینده به دلیل عدم اطلاع از قوانین دچار دردسر نشوند.

وی در پایان از مسئولان درخواست کرد هر چه سریعتر نسبت به سر و سامان دادن وضعیت مسکن به‌ویژه در زمینه اجاره تدابیری ویژه ای اتخاذ کنند.

حمید رضا پوربمانی از مشاوران جوان املاک نیز در خصوص وضعیت نرخ اجاره بها در یزد گفت: با توجه به اینکه در سال جاری با افت قدرت مالی مردم روبروهستیم در برخی از مناطق شهر نه تنها افزایش قیمتی در خصوص اجاره بها وجود نداشته بلکه بعضا با کاهش قیمت هم روبرو بوده است.

پوربمانی اضافه کرد: هرچند در بخشی دیگر از مناطق شهر نرخ اجاره بها بین 7 تا 10 درصد افزایش داشته است.

وی مهمترین چالش در زمینه اجاره مسکن را اختلاف بین موجران و مستاجران درباره مبلغ ودیعه و اجاره بها عنوان کرد و ابرازداشت: مستاجران به دنبال پرداخت رهن بیشتر و اجاره کمتر بوده و موجران رویه عکس را دنبال می کنند که این مسئله خود موجب بروز مشکلاتی در زمینه اجاره منازل مسکونی شده است.

این مشاور جوان املاک با ابراز تاسف از عدم وجود سازمان یا نهادی خاص برای بررسی و تعیین نرخ اجاره بها و رفع مشکلات در این زمینه اظهار داشت: اگر مرجعی به مانند شوراهای حل اختلاف دادگستری برای املاک تشکیل شود که در زمینه قیمت گذاری اجاره بها و قیمت املاک اعمال نفوذ داشته و حرف نهائی را بزند، بازار آشفته و بی حساب و کتاب قیمت ها سر و سامان خواهد یافت.

این مشاوراملاک یکی از دلایل افزایش خانه های مجردی را، پرداخت بالای اجاره توسط این افراد دانست و گفت: معمولا افراد مجرد برای اینکه بتوانند رضایت صاحب خانه را جلب کنند حاضر به پرداخت مبالغی بالاتر از ارزش واقعی اجاره بها به صاحب خانه می شوند که این مسئله در افزایش سطح توقع موجران و بالابردن نرخ اجاره بها نقشی اساسی دارد.

پوربمانی نظارت بر خانه های مجردی را از وظایف اداره نظارت بر اماکن عنوان کرد و گفت: مشاوران املاک در این زمینه حق دخالت ندارند اما اگر اداره اماکن با همکاری مشاورین املاک اطلاعاتی را از وضعیت منازل اجاره ای و افراد ساکن در اختیار داشته باشد می تواند از حضور برخی افراد شرور و سابقه دار در محلات جلوگیری کند.

وی وجود سایت ها و شبکه های اجتماعی خریدوفروش و اجاره منزل را از معضلات جدید در زمینه املاک دانست و گفت: متاسفانه برخی از این سایت ها و شبکه های اجتماعی بدون مجوز در حال فعالیت هستند و برخی از مردم نیزبه آنان اعتماد کرده و در نهایت با مشکلات عدیده ای روبرو می شوند.

مشاور جوان املاک در یزد به مردم توصیه کرد تنها از طریق مشاورین املاک معتبر نسبت به خریدوفروش و اجاره املاک به‌ویژه مسکن اقدام کرده و به این‌گونه برنامه‌ها اعتماد نکنند و برای انجام هرگونه معامله به مشاورین املاک که صاحب جواز کسب هستند مراجعه کرده، در هنگام عقد قرارداد دقت کنند تا برگ قرا داد دارای سربرگ اتحادیه باشد و با امضای مشاور و مهر برجسته بنگاه املاک ممهور شود.

معاون اجتماعی انتظامی استان در واکنش به اظهارات مشاوران املاک تأکید کرد: اداره نظارت بر اماکن عمومی تنها مجاز به نظارت بر اماکن عمومی بوده و حق دخالت در اماکن خصوصی را ندارد هرچند پلیس اشرافیت اطلاعاتی بر محلات را دارد و از این مسئله لحظه‌ای غفلت نخواهد کرد.

گفتنی است نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در یزد پیش از این گفته بود: افراد مجرد باید در زمان اجاره منزل، پدر یا مادر و یا شخص معتبری را معرفی کرده و پای قرار داد آن‌ها را امضا کند.(بیشتر بخوانید)

انتهای پیام/ح
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.