شناسه : 38905843
رئیس پلیس راه استان یزد:

70 درصد تصادفات استان یزد در 30 کیلومتری مبدأ محورها رخ می‌دهد


آسیایی گفت: تقریبا 70 درصد تصادفات جاده‌ای استان یزد در 30 کیلومتری مبدا محورها رخ می‌دهد که 10 درصد از نرم کشوری بالاتر است.

سیدعلی آسیایی در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در خصوص تصادفات جاده‌ای استان یزد گفت: تعداد متوفیان در تصادفات جاده‌ای استان یزد در 9 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 14 درصدی و تعداد مجروحین تصادفات جاده‌ای استان در همین مدت با کاهش 33 درصدی مواجه بوده و در مجموع تصادفات منجر به فوت، جرح و خسارت در محورهای استان 34 درصد کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه 50 درصد تصادفات استان یزد خروج از جاده و واژگونی بوده است، ادامه داد: علت عمده این تصادفات خستگی و خواب آلودگی راننده‌ها است و از آنجا که استان یزد در مرکز کشور قرار دارد تقریبا رانندگانی که از شمال به سمت جنوب کشور و عکس این مسیر قصد تردد دارند بعد از چندین ساعت رانندگی با خستگی وارد استان می شود و این خستگی و خواب آلودگی منجر به تصادف می‌شود بنابراین توصیه داریم که رانندگان بعد از هر دو تا سه ساعت رانندگی در پارکینگ مناسب استراحت داشته باشند و سپس به سفرشان ادامه دهند.

رئیس پلیس راه استان یزد با بیان اینکه تقریبا 70 درصد تصادفات جاده‌ای استان یزد در 30 کیلومتری مبدا محورها رخ می‌دهد، عنوان کرد: به عنوان مثال در محور یزد به شیراز، 70 درصد تصادفات این محور در 30 کیلومتر اول این جاده  اتفاق می‌افتد که می‌تواند به دیلیل تردد بالا، وجود کارخانجات صنعتی و ... در استان باشد، این میزان در نرم کشوری تقریبا 60 درصد است اما استان یزد بالاتر از این نرم و 70 درصد است.

آسیایی ادامه داد: نمی‌توان محورهای جاده‌ای استان را از نظر حادثه خیز بودن با هم دیگر مقایسه کرد به عنوان نمونه نمی‌توان محور اردکان نائین را با محور بافق بهاباد مقایسه کرد چرا که محوری که ترددش بیشتر باشد مسلما با تخلفات و حوادث جاده‌ای بیشتری نیز مواجه خواهد شد و محوری با تردد کمتر، شاهد حوادث کمتری است.

وی گفت: تقریبا بیش از 30 درصد ترددها در محورهای استان مربوط به خودروهای سنگین به ویژه ناوگان حمل بار است و با تئجه به حمل و نقل کالاهای اساسی، مواد سوختی و مواد فاسدشدنی در کشور، تردد خودروهای سنگین با شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها کاهش چندانی نداشته و تقریبا برابر با سال گذشته است  و صرفا در ایام نوروز این ترددها کاهش قابل توجهی داشته است و اعمال محدودیت‌ها با شیوع کرونا بیشتر در کاهش تردد خوروهای شخصی تاثیرگذار بوده است.

آسیایی عنوان کرد: تخلفات سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز ، تجاوز به چپ و استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی از مهم‌ترین علل تصادفات و به عنوان خط قرمز در پلیس راه است که به شدت با این تخلفات برخورد می‌شود و با توجه به اینکه استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده و سرنشینان جلو و عقب خودرو به میزان قابل توجهی در کاهش شدت حادثه تاثیر دارد توصیه داریم حتما از کمربند استفاده شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد زیادی از جاده‎‌های استان جاده‌های دوطرفه هستند توصیه داریم که رانندگان از هر گونه سبقت غیر مجاز و تجاوز به چپ بپرهیزند تا سفرهای ایمنی را در پیش رو داشته ابشند.

رئیس پلیس راه استان یزد گفت: در فصل زمستان و با توجه به محدویت های کرونایی و احتمال تغییر شرایط جوی از ترددهای غیر ضروری خودداری شود و چنانچه ترددها ضروری است حتما قبل از سفر خودروها را به لحاظ داشتن تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ، لاستیک یخ شکن، بخاری، برف پاک کن و ... بررسی کنند و همچنین جیره خشک غذایی و لباس گرم هم به همراه داشته باشند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.