شناسه : 35787800
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس:


نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس گفت: باید در خصوص آب پشت سد زاینده رود حسابداری و ممیزی انجام شود چرا که معمولا در خصوص آب انتقالی به یزد و منشا آن کلی گویی می‌شود که بی فایده است.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، با اشاره به اتفاقات اخیر و حمله مکرر به تأسیسات خط انتقالی آب به یزد گفت: باید در خصوص آب پشت سد زاینده رود حسابداری و ممیزی انجام شود چرا که معمولا در خصوص آب انتقالی به یزد و منشا آن کلی گویی می‌شود که بی فایده است و مردم نیز به دلیل بی اطلاعی خودشان دست به تحلیل می‌زنند.

وی ادامه داد: خشکسالی‌های اخیر موجب شده که آب موردنیاز کشاورزان اصفهان کاهش پیدا کند و کسانی که شغلشان کشاورزی بوده برای تامین معیشتشان به مشکل برخوردند بنابراین باید برای این کشاورزان یا شغل ایجاد شود، یا معیشتشان را تامین کرد و یا آب کشاورزی در اختیارشان قرار داد تا بتوانند امرار معاش کنند و اگر حداقل یکی از این اقدامات انجام نشود اعتراضات ادامه می‌یابد چرا که معتقدند آبی که سمت یزد می‌ورد باید به مصرف خودمان برسد.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با بیان اینکه مردم به منشأ آب پشت سد زاینده رود توجه ندارند، افزود: نگاه عموم مردم این هست که آب انتقالی به یزد از پشت سد زاینده رود برداشت می‌شود، در حالی که از نگاه تخصصی بخشی از این آب از سرمنشاهای حوزه زاینده رود و بخشی از آن از حوزه آبریز زاگرس و تونل‌های کوهرنگ تامین می‌شود و سپس مقداری از این آب جمع شده در پشت سد زاینده رود به یزد منتقل می‌شود.

موسوی با بیان اینکه باید دولت و وزارت نیرو حسابداری یا به عبارتی ممیزی آب پشت سد زاینده رود را مشخص کنند، گفت: این اقدام میزان آبی که از خود زاینده رود در پشت سد قرار می‌گیرد، میزان آبی که از حوزه زاگرس به آن اضافه می‌شودو در نتیجه حق آبه کشاورزان آن منطقه، سهم آب یزد و ... را تعیین و تفکیک می‌کند و سپس باید این اطلاعات در اختیار مردم و کشاورزان قرار بگیرد تا آنها نیز آگاهی درستی از این موضوع داشته باشند.

وی گفت: با توجه به اینکه برقراری امنیت تاسیسات خط انتقال آب به یزد بر عهده وزارت کشور است، موضوع تخریب مکرر تاسیسات با رئیس مجلس مطرح شده است و مقرر شده که با وزیر کشور در این رابطه صحبت و نتیجه را اعلام کند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با بیان اینکه تاکنون دو بار تذکر کتبی به وزیر کشور از سوی نمایندگان مجلس در خصوص حمله به خط انتقال آب یزد داده شده است، افزود: سوال از وزیر از کشور در این خصوص نیز به کمیسیون شوراهای مجلس ارائه شده است.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.