شناسه : 36781770
معاون اقتصادی اداره كل دارایی استان یزد:


معاون اقتصادی اداره كل امور اقتصادی و دارایی استان یزد گفت: خوشبختانه در نقاط شهری جز استان‌هایی هستیم که بهترین توزیع درآمد را در بین جمعیت استان داریم ولی متاسفانه در حوزه نقاط روستایی جز آخرین استان‌ها هستیم و توزیع درآمد در این حوزه مناسب نیست

به گزارش خبرنگار یزد آوا، محمد دهقان منشادی ظهر امروز در نشست شورای هماهنگی مدیران اقتصادی استان با استاندار یزد درخصوص سیمای اقتصادی کلان استان گفت: براساس آخرین اطلاعات در دسترس در سال 95، استان یزد 24 هزار و 500 میلیارد تومان حجم تولید ناخالص داخلی داشته است که رتبه پانزدهم را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی افزود: از لحاظ سرانه این درآمد در سال 95، هر یزدی حدود 21 میلیون تومان در استان ایجاد کرده که رتبه پنجم را در کشور به خود اختصاص داده و میانگین کشوری در سال 95، حدود 17.6 میلیون تومان بوده است.

معاون اقتصادی اداره كل امور اقتصادی و دارایی استان یزد در زمینه اشتغال بخش‌های مختلف اقتصادی استان یزد گفت: حوزه کشاورزی 7.8 درصد، صنعت 44 درصد و خدمات 48.2 درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده است و استان یزد رتبه نخست اشتغال صنعتی را در بین استان های دیگر دارد.

دهقان با بیان اینکه ضریبا جینی شاخصی است که در حوزه درآمد مورد مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: خوشبختانه  در نقاط شهری جز استان‌هایی هستیم که بهترین توزیع درآمد را در بین جمعیت استان داریم ولی متاسفانه در حوزه نقاط روستایی جز آخرین استان‌ها هستیم و توزیع درآمد در این حوزه مناسب نیست و اختلاف معناداری بین توزیع درآمد نقاط شهری و روستایی استان وجود دارد.

وی عنوان کرد: نرخ بیکاری استان در سال گذشته، 13.9 درصد بوده است و رتبه هشتم بالاترین نرخ بیکاری را در بین استان‌ها داشتیم که در فصل بهار سال جاری علیرغم اینکه 1.1 درصد از نرخ بیکاری استان کاسته شد اما همچنان در جایگاه هشتم بالاترین نرخ بیکاری در بین استان‌ها هستیم.

دهقان در خصوص نرخ مشارکت اقتصادی ادامه داد: رتبه دهم بالاترین نرخ مشارکت به استان یزد تعلق دارد و رتبه دهم کمترین نرخ تورم با نرخ 24.8 درصدی در سال گذشته به استان یزد اختصاص داشته است که نرخ تورم کشور در سال گذشته کشور تقریبا 27 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه براساس آخرین آمار متعلق به پاییز سال گذشته استان یزد جایگاه مناسبی را در حوزه امنیت سرمایه گذاری دارد، افزود: یکی از زیرساخت‌ها بحث حمایت مقامات استانی از داوطلبان سرمایه گذاری است که خوشبختانه در پاییز 97، در ارزیابی بخش خصوصی، یزد جایگاه بهترین استان از نظر حمایت سرمایه گذاران در بین استان‌های را به دست آورد.

 معاون اقتصادی اداره كل امور اقتصادی و دارایی استان یزد گفت: از بعد  فضای کسب و کار آخرین آمار مربوط به زمستان گذشته است که متولی آن اتاق بازرگانی است و یزد، جز ده استان برتر درحوزه فضای کسب و ار کشو ر قلمداد می‌شود.

وی با بیان اینکه اصل اساسی در ایجاد شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت اقتصاد  ایجا هماهنگی بین دستگاه‌های استانی جهت تحقق اهداف مدنظر وزارت اقتصاد است، گفت: در حوزه سرمایه گذاری خارجی، 42 مجوز سرمایه گذاری خارجی را در استان یزد داریم که براساس فرایند از قبل مشخص شده از کلیه این طرح ها بازدید و نظارت دوره‌ای انجام می‌شود.

دهقان افزود: مقایسه عملکرد سال گذشته نسبت به سال 96 بیانگر رشد قابل توجه در عملکردها است و  تعداد مجوزهای سرمایه گذاری خارجی 80 درصد رشد داشته و حجم سرمایه مصوب این سرمایه‌گذاری‌ها 116 درصد و تعداد فرصت‌های سرمایه گذاری مورد تایید سازمان سرمایه گذاری 700 درصد رشد را در سال 97 داشته است.

وی  ادامه داد: استان یزد در سال گذشته از نظر تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی مصوب رتبه پنج را به خود اختصاص داده و  از نظر میزان سرمایه گذاری خارجی با 865 میلیون دلار رتبه نخست را در کشور به خود اختساص داده است و از نظر بازدید از طرح‌های سرمایه‌گذاری مصوب رتبه سوم را کسب کرده است.

 معاون اقتصادی اداره كل امور اقتصادی و دارایی استان یزد گفت: یکی دیگر از حوزه‌های فعالیت این اداره بحث تحقق درآمدهای استانی است  که خوشبختانه سال گذشته  بالغ بر 95 درصد از درآمدهای مصوب استان محقق شده و جز استان هایی با شاخص بالیا تحقق درآمد بودیم.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.