شناسه : 32934013


خبرگزاری رویترز نوشت: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند دولت ایران قادر است جلوی هرگونه کاهش کنترل‌نشده ارزش ریال را بگیرد.

به گزارش یزد آوا، افزایش قیمت دلار که این روزها مرز 4700 تومان را هم رد کرده، به بحث اصلی بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شده است. تا جایی که بخشی از گفت وگوی شب گذشته رئیس‌جمهور در تلویزیون نیز به این موضوع اختصاص یافت.

وضع منابع ارزی خوب است

روحانی با تاکید بر اینکه در سال آینده درآمد ارزی ما از امسال حتما بیشتر خواهد بود، در پاسخ به پرسشی در زمینه افزایش نرخ دلار به 4750 تومان خطاب به مجری برنامه اظهار کرد: البته وسط این دعوا شما نرخ تعیین نکنید. میزان نرخ دلار الان کمتر از 4750 تومان است. ما در کشور برای توزیع دلار اشکالاتی داریم و هیچ جای دنیا شما نمی‌بینید که مردم در کنار خیابان اسکناس بخرند. رئیس‌جمهور البته با بیان اینکه ما حتما کمبود منابع ارزی نداریم، مدعی شد: وضع منابع ارزی ما خوب است و در آینده بهتر هم می‌شود.

نرخ ارز کاهش می‌باید

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز روز گذشته از کاهش نرخ ارز در روزهای آینده خبر داد. وی با اشاره به نوسانات شدید نرخ ارز طی روزهای گذشته گفت: نرخ ارز قطعا طی روزهای آینده کاهش خواهد یافت؛ چرا که ذخایر بانک مرکزی در حد بسیار مناسبی است و جای نگرانی از این بابت وجود ندارد.

سیف اظهار داشت: قیمت نفت افزایش پیدا کرده و درآمدهای ارزی نیز هم اکنون بالا رفته و در وضعیت مناسبی قرار دارد؛ بنابراین جای هیچ گونه نگرانی در بازار ارز وجود ندارد و قطعا طی روزهای آینده نرخ ارز کاهش خواهد یافت. به مردم به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم تا در بازار ارز سرمایه گذاری کنند، چرا که تجربه نشان داده طی سال های گذشته سرمایه گذاری در خرید ارز هیچ گاه سودآور نبوده است

مردم سرمایه‌های خود را به بازار ارز نبرند

امروز نیز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از توافقات جدید در جلسه با وزرای اقتصاد و صنعت و رئیس‌کل بانک مرکزی برای بازگشت آرامش به بازار ارز خبر داد و گفت: قیمت ارز در روز‌های آینده کاهش خواهد یافت بنابراین مردم نباید سرمایه‌های خود را به این بازار ببرند.

محمدرضا پورابراهیمی ابراز کرد: تقاضای کاذب ارز در چند هفته اخیر باعث افزایش نرخ ارز شده که البته نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز معتقد بودند قیمت ارز در حال حاضر واقعی نیست و این التهابات به‌دلیل افزایش تقاضای کاذب در بازار است و در این مسیر، بانک مرکزی مکلف شد با اقدامات مؤثر زمینه ایجاد شفافیت در بازار را فراهم کند.

وی گفت: اینکه دولت از محل افزایش نرخ ارز درآمد کسب کند، منطقی نیست، چرا که دولت خود بزرگترین مصرف‌کننده ارز است و اگر این اقدام صورت بگیرد، تورم تک‌رقمی که یکی از دستاوردهای دولت است، با چالش اساسی روبه‌رو می‌شود.

دولت ایران قادر است جلوی هرگونه افت کنترل‌نشده ارزش ریال را بگیرد

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی درباره نوسانات قیمت ارز در ایران نوشت: کاهش بیش از حد ارزش ریال ممکن است موجب افزایش نرخ تورم شده و با تقلیل دادن قدرت خرید مردم سبب رشد نارضایتی در جامعه شود.

بانکداران می‌گویند، یکی از دلایل کاهش ارزش ریال، رشد تقاضای فصلی برای دلار بوده که معمولاً این فصل از سال با افزایش سفر ایرانیان به خارج از کشور افزایش می‌یابد.

اما دیگر عامل تضعیف ارزش ریال اعتراضات و ناآرامی‌های اخیر و نگرانی‌ها از این مسئله بوده که روابط اقتصادی ایران با کشورهای خارجی ممکن است در صورت خروج آمریکا با برجام بیش از پیش لطمه ببیند.

رویترز در ادامه نوشت: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند دولت ایران قادر است جلوی هرگونه کاهش کنترل‌نشده ارزش ریال را بگیرد. صندوق بین‌المللی پول میزان ذخایر ارزی ایران را در اوایل سال گذشته بیش از 130 میلیارد دلار برآورد کرده بود. افزایش قیمت جهانی نفت نیز از آن زمان تاکنون احتمالاً میزان ذخایر ارزی این کشور را افزایش داده است. اما نوسانات ارزش ریال در چند هفته گذشته نشان‌دهنده کار دشوار بانک مرکزی در زمینه مدیریت بازار ارز است.

قیمت ارز در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نیز آمده است: از نظر بازار ارز نیز مشروط به عدم وقوع شوک‌‌های ناشی از عوامل خارج از حوزه اقتصاد ثبات نسبی این بازار در سال آتی مورد انتظار است و متوسط نرخ 4300- 4450 برای فصل زمستان سال 1397 برآورد می‌‌شود.

انتهای پیام/

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.