شناسه : 10124241

پرداخت حق سکوت سازمان سیا به لهستان برای مسکوت نگه داشتن زندان‌های سری


بنابر اسناد افشا شده جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا حداقل ۱ میلیون دلار حق سکوت به لهستان برای عدم افشای زندان‌های مخفی خود در این کشور پرداخت کرده است.

به گزارش یزد آوا به نقل از فارس، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از زندان‌های مخفی خود در لهستان جهت نگهداری مظنونین ماجرای 11 سپتامبر استفاده می‌کرده است.

به گزارش شبکه خبری روسی  «راشا تودی» دولت لهستان در ابتدا از پذیرش همکاری با سیا در این باره خودداری می‌کرد اما بعد از پیشنهاد مالی اغوا کننده ناگهان در این زمینه انعطاف به‌خرج داد.

بنابر این گزارش در سال 2002نیز 2 مورد از بازداشت شدگان سازمان سیا با نام‌های «ابو زبیده» و «عبدالرحیم النشیری» به لهستان انتقال یافتند.

این گزارش می‌افزاید،«آلکساندر کوانیسکی» رییس جمهور اسبق لهستان خلال سال های 1995 تا 2005، تاکید کرد کشورش با پیشنهاد سازمان سیا در زمینه استقرار زندان‌های مخفی و انتقال بازداشت شدگان موافقت کرده بود.

این اولین اظهار نظر رسمی یک مقام لهستانی درباره این ماجرا می‌باشد.

از «کریستوفر هیل» ‌سفیر وقت آمریکا در لهستان به عنوان پل‌ ارتباطی در این زمینه نام برده می شود.

گفتنی است،سنای آمریکا روز گذشته گزارش 6 هزار صفحه‌ای را از مجموعه شکنجه‌های شدید سازمان سیا و ارتباط ده‌ها کشور با این سازمان جاسوسی منتشر ساخت که با واکنش‌های گزنده بسیاری مواجه شده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


یادداشت یادداشت