شناسه : 38538747
مدیرکل بهزیستی استان یزد:

یزد در آستانه قرارگیری در جمع استان‌های سالمند کشور/ کرونا بیش از 60 درصد مهدهای کودک‌ استان را غیر فعال کرد


عطابخش گفت: حدود 10 درصد جمعیت استان یزد سالمند هستند و با اختلاف کمی که با متوسط کشوری دارد در آستانه قرارگیری در جمع استان‌های سالمند کشور است.

به گزارش خبرنگار یزد آوا، علی محمد عطابخش پیش از ظهر امروز در نشست خبری آنلاین با اصحاب رسانه استان یزد با اشاره به مناسبت‌های مختلف مهرماه مرتبط با جامعه هدف سازمان بهزیستی گفت: 9 مهرماه روز جهانی ناشنوایان است که در استان یزد بیش از چهار هزار و 500 معلول ناشنوا و نیمه ناشنوا تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند و از خدمات آن استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: این ناشنوایان در زمینه تامین وسایل کمک توانبخشی مانند سمعک و خدمات آموزشی از این سازمان خدمات دریافت می‌کنند و بیشترین خدمات حوزه ناشنوایان خدمات اجتماعی آنهاست و با نشستی با تشکل ناشنوایان، موضوع اشتغال و برقراری ارتباط با دیگر افراد، بیشترین مشکلات ناشنوایان را به خود اختصاص داده است.

 مدیرکل بهزیستی استان یزد با اشاره به مشکل ناشنوایان در خصوص عدم برقراری ارتباط با محیط اطرافشان افزود: تفاهمنامه‌ای بین جامعه ناشنوایان، شورای شهر، بهزیستی و صدا و سیما منعقد شده است که هر روز اخبار استان در ساعت 13:30 با حضور رابط ناشنوایان و همچنین دو برنامه پزشکی هفته نیز با حضور رابط اجرا می‌شود.

عطابخش ادامه داد: اولبن مرکز مشاوره ویژه ناشنوایان استان نیز در فلکه سوم آزادشهر با حضور مشاوری که حرکات اشاره را می‌داند راه‌اندازی شده است  که روزهای دوشنبه با دریافت وقت قبلی ناشنوایان و خانواده‌های آنها می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند، همچنین اولین رستوران ناشنوایان نیز با حضور افرادی که حرکات اشاره می‌دانند در یزد راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به روز جهانی سالمندان نیز گفت: حدود 10 درصد جمعیت استان یزد بالای 65 سال سن دارند و تعداد زنان سالمند از تعداد مردان بیشتر است و با توجه به اینکه متوسط این شاخص در کشور 10.3 درصد است، استان یزد با اختلاف اندکی که با متوسط کشوری دارد در آستانه قرار گرفتن در جمع استان‌های سالمند کشور است.

عطابخش ادامه داد: در آینده با افزایش جمعیت سالمندان روبرو خواهیم بود که افزایش امید به زندگی و کاهش فرزندآوری از دلایل آن است و در حال حاضر تفت سالمندترین شهرستان و بافق جوان ترین شهرستان استان است و شهرستان‌های دیگر استان با اختلاف اندکی در رده‌های ما بین آنها قرار دارند.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده به سالمندان در استان یزد گفت: برخی از سالمندان خدمات خود را در منزل دریافت می‌کنند، همچنین با وجود 17 مرکز روزانه سالمندان، این مراکز در ساعات اداری خدمات آموزشی، پزشکی و ... را به سالمندان ارائه می‌دهند البته با شیوع کرونا خدمات در شش ماهه نخست امسال کاهش یافته است، 8 مرکز شبانه روزی سالمندان در استان نیز به 350 تا 400 سالمند در استان خدمات ارائه می‌کنند.

مدیر کل بهزیستی استان یزد در خصوص مناسب سازی شهری برای سالمندان، معلولان و ... گفت: اقدامات بسیار خوبی با شورای شهر و شهرداری در زمینه مناسب سازی اماکن صورت گرفته است و شهر یزد امسال به عنوان پایلوت شهر دسترس پذیر انتخاب شد که برای افراد مختلف از جمله سالمندان، معلولان، خانم‌های باردار و ... مثمرثمر است.

 عطابخش با بیان اینکه نزدیک به 80 درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است، افزود: بیش از پنج هزار و 800 معلول بینایی در استان تحت پوشش سامان بهزیستی قرار دارند که از این تعداد سه هزار و 750 نفر را آقایان و تقریبا دو هزار و 100 نفر را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی در خصوص مهدکودک‌های تخت پوشش سازمان بهزیستی گفت: در حال حاضر بیش از 300 مهد کودک در استان دایر هستند که در سال گذشته نزدیک به 15 هزار کودک در این مهدهای کودک‌ ثبت نام کردند و در سال جاری با توجه به شیوع کرونا تنها بیش از 100 مهدکودک فعال هستند و مابقی آنها به مرخصی یک ساله رفتند و تقریبا چهار هزار و 300 کودک نیز امسال در مهدهای کودک‌ فعال ثبت نام شده‌اند.

عطابخش در خصوص کودک آزاری در استان یزد گفت: استان یزد در زمینه کودک آزاری نسبت به استان‌های دیگر وضعیت خوبی دارد اما سرعت رشد کودک آزاری در استان نسبت به استان‌های دیگر روند افزایشی دارد که نگران کننده است و بیشتر کودک آزاری از سوی والدینی که یکی از آنها یا هر دو معتاد به مواد مخدر هستند انجام می‌شود که به صورت اجبار کودک به مصرف مواد، تهیه  مواد مخدر برای والدین، ضرب و شتم کودک، مسمومیت کودک با مواد مخدر و ... بوده است.

انتهای پیام/

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.