شناسه : 25472891
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزدخبر داد


دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد گفت: ۲۲ میلیارد تومان کالای قاچاق در یزد کشف شد.

به گزارش یزد آوا، احمد ترحمی صبح امروز در نشست خبری با جمعی از خبرنگاران یزد با اشاره به اینکه در کل نظام اتفاق نظر برای مبارزه با قاچاق کالا ایجاد شد اظهار داشت: قطعا یک عزم ملی در سطح کشور برای مبارزه با این پدیده شوم به وجود آمده و تمام جامعه به ضررهای آن آگاه هستند.

وی با اشاره به خسارت‌هایی که قاچاق بر بخش‌های مختلف جامعه می‌گذارد، گفت: هر کالای قاچاقی که در منزل یک ایرانی مصرف  می‌شود، به منزله گرفتن یک شغل از جوان ایرانی است ولی در کنار این موضوع باید به بالابردن کیفیت و تنوع تولیدات داخل، نظارت مستمر بر کالاهای استاندارد هم توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد با اشاره به اینکه در زمینه عدم مصرف این کالاها نیاز به یک فرهنگ‌سازی داریم، گفت: با توجه به روندی که در جامعه در زمینه مبارزه با این کالاها ایجاد شده، عدم خرید کالای قاچاق کم کم به یک گفتمان عمومی تبدیل می‌شود.

وی در ارتباط با آمار کشفیات کالای قاچاق در 9 ماهه امسال گفت: 25 تن کود شیمیایی قاچاق با ارزش تقریبی 120 میلیون تومان، 593  تن لواز خانگی به ارزش تقریبی 22 میلیارد تومان و توقیف دو انبار از مهمترین کشفیات کالای قاچاق در یزد است.

ترحمی با اشاره به اینکه قاچاق سوخت در کشور به دلیل افزایش قیمت این فراورده‌ها در کشور کم شده است، گفت: در کل کشور کالاهایی که یارانه بیشتری داشته باشند شامل قاچاق بیشتر هم می‌شوند.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد ایست و بازرسی شهید مدنی مهریز را یکی از مهمترین نقاط مبارزه با قاچاق در استان یزد دانست و گفت: 2138 فقره انواع گوشی موبایل، 1000 فقره فلش مموری، 990 هزار نخ سیگار خارجی، باطری و لوازم جانبی تلفن همراه و تلفن ثابت با ارزش تقریبی 3 میلیارد تومان در این گلوگاه کشف شده است.

وی ادامه داد: باند و شبکه تولید و توزیع مشروبات الکلی در استان یزد دستگیر شدند که مقادیری مشروبات الکلی با ارزش تقریبی 20 میلیون تومان از این باند با یک دستگاه خودرو شاسی بلند توقیف و اعضای شبکه دستگیر شدند.

ترحمی ادامه داد: کشف محموله پوشاک قاچاق به وزن هفت هزار و 660 کیلوگرم با ارزش تخمینی 300 میلیون تومان یکی دیگر از اقداماتی است که در استان یزد کشف شده که قصد انتقال به استانهای شمالی کشور را داشته‌اند.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد کشف 66 هزار نخ سیگار قاچاق در اردکان، کشف حدود 5 تن شیرآلات قاچاق خارجی با ارزش تقریبی 140 میلیون تومان را از دیگر اقدامات استان در مبارزه با قاچاق کالا دانست.

وی از شناسایی باند قاچاق دخانیات در استان یزد توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در استان خبر داد و گفت: در این زمینه 3 دستگاه تریلر حاوی سیگار قاچاق را کشف و انبارهای آنها را شناسایی شد.

ترحمی با بیان اینکه 5 نفر در زمینه پرونده این شبکه دستگیر شدند، خاطرنشان کرد: این شبکه اعتراف کرده که امسال بیش از 2 میلیارد تومان سیگار قاچاق وارد کشور کرده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد بیان کرد: ماموران پلیس آگاهی یزد همچنین 77 تن کاشی و سرامیک قاچاق را کشف کردند که از یک دستگاه اسکانیا در یکی از محورهای مواصلاتی شهرستان یزد کشف و با ردیابی این محموله، انبار آن هم شناسایی شد.

وی خاطرنشان کرد: کشف 4 میلیون و 960 هزار نخ سیگار، کشف محموله خشکبار مشکوک به قاچاق به ارزش تقریبی 800 میلیون تومان و کشف سه هزار و 200 تن پوشاک به ارزش تقریبی 100 میلیون تومان در شهرستان خاتم هم از دیگر اقداماتی است که در استان یزد انجام شده است.

ترحمی تعداد کل پرونده‌هایی که در زمینه قاچاق در استان یزد انجام شده را 826 فقره در هشت ماهه امسال دانست و گفت: ارزش تقریبی این پرونده‌ها 62 میلیارد تومان برآورد شده که 747 مورد آن مربوط به کالای ورودی به استان و 76 مورد هم مربوط به کالای خارجی بوده و 3 مورد پرونده‌ها هم مربوط به کالاهای ترانزیتی است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد تعداد متهمان دستگیر شده از طرف ناجا را 875 نفر دانست که 15 نفر آنها را زنان تشکیل می‌دادند و گفت: مبارزه با قاچاق کالا یک بحث سیاسی و جناحی نیست و خوشبختانه با وجود تمام موضوعاتی که رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گیرد، مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور سیاسی نشده و همه از آن حمایت می‌کنند.

وی به تدوین برنامه 5 ساله مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت: هدف این برنامه 5 ساله این است که تا سال دوم جلوی پیشرفت قاچاق گرفته شود و در پایان این دوره کالای قاچاق در کشور شاهد کاهش 75 درصدی باشد.

ترحمی با بیان اینکه این برنامه خیلی جلوتر از حدی است که انجام شده است، گفت: تمام لوازم آرایشی بهداشتی، کالاهای سلامت و مواد غذایی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شود برچسب سلامت دارد و در صورتی که کالایی بدون این برچسب کشف شود، روز بعد عرضه کننده توقیف می‌شود.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان یزد با اشاره به اینکه افزایش کشفیات به منزله افزایش ورود کالای قاچاق نیست گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و روسای قوای سه‌گانه، شاهد افزایش کشفیات بودیم.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه مردادماه هیئت وزیران کالاهای قاچاق بدون هیچ استثنایی منهدم می‌شود و هیچ کالای قاچاقی وارد چرخه مصرف نمی‌شود، گفت: در 9 ماهه امسال 4 مرحله انهدام کالای قاچاق داشتیم که در یک مرحله 25 تن پوشاک در محل گود زباله شهرداری، 10 تن کالای قاچاق شامل مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی در مرحله دوم، 3 تن میوه قاچاق در مرحله سوم و انهدام 1400 لیتر مشروبات الکلی در مرحله چهارم انجام شد.

ترحمی با بیان اینکه کالاهایی که اسناد لازم را داشته باشند توقیف نمی‌شوند، گفت: 19 قرارگاه نیروی انتظامی در استانهای مرزی برای مبارزه با قاچاق ایجاد شده و تاکید ویژه‌ای روی این موضوع صورت گرفته است.

تسنیم/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.