شناسه : 37724949
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد:

تعطیلی خودجوش برخی صنایع و معادن استان یزد/ دولت برای وضعیت اقتصاد دوران پساکرونا برنامه‌ریزی کند


سید علی اکبر کلانتر گفت: برخی از واحدهای صنعتی و معدنی استان سلامت کارکنان خود را در اولویت دانستند و چند روزی است که اقدام به تعطیلی واحدها کرده‌اند.

سید علی اکبر کلانتر در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در خصوص وضعیت تعطیلی صنایع و معادن استان یزد در پی شیوع بیماری کرونا گفت: در جلسه‌ای که با حضور رؤسای تشکل‌های صنعتی، خانه صنعت معدن، جمعی از فعالان صنعتی و معدنی و مسئولین استانی برگزار شد تصمیمی مبنی بر این موضوع گرفته شد که صنایع استان به جز صنایع تامین کننده استان از جمله تولید کننده‌های غذایی و مواد و لوازم بهداشتی از 26 اسفندماه سال جاری تا 15 فروردین ماه 99 تعطیل شوند اما این مصوبه تاکنون ابلاغ نشده و احتمالا در جلسه دیگری با آن مخالفت شده است.

وی ادامه داد: البته برخی از واحدهای صنعتی و معدنی استان یزد، سلامت کارکنان خود را در اولویت دانستند و چند روزی است که اقدام به تعطیلی واحدها کرده‌اند و حتی حقوق کارکنان خود را نیز در این مدت تعطیلی پرداخت خواهند کرد که واقعا جای تشکر و قدردانی دارد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با بیان اینکه این ویروس نه فقط در اقتصاد ایران بلکه در اقتصاد جهانی مشکل ایجاد کرده است، عنوان کرد: امیدواریم که این ویروس با کمترین تلفات به زودی از جامعه رخت بربندد اما مشکل اینجاست که مشخص نیست پس از شکست این ویروس وضعیت اقتصادی کشور و واحدهای صنعتی به چه شکل در خواهند آمد.

کلانتر ادامه داد: اتفاقی که پس از این ماجرای ویروس رخ خواهد داد قابل پیش بینی نیست، کشوری مانند چین که 20 درصد اقتصاد جهان را در دست دارد اکنون تولید و صادراتش متوقف شده است در اروپا نیز همین اتفاق در حال رخ دادن است و احتمال ورشکستگی در کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی کوچک و ایجاد مشکل در گردش‌های مالی پس از ماجرای ویروس کرونا وجود دارد.

وی با بیان اینکه اتفاقی که در زمینه اقتصاد پس از شکست کرونا خواهد افتاد قطعا ساده و پیش افتاده نیست، تصریح کرد: احتمال ریزش در صنایع، تولیدکننده‌ها و حتی بازار پس از این اتفاق خواهیم داشت و هر صنعتگری بنا به صنعتی که در آن فعال هست باید پیش بینی‌های لازم را انجام دهد و مسئولان نیز باید از هم اکنون پیش بینی‌های اقتصادی را در دستور کار قرار دهند.

کلانتر گفت: با وجود اینکه دولت خود نیز در موقعیت مالی خوبی به سر نمی‌برد و درآمد حاصل از فروش نفت به عنوان منبع مهم درآمدی دولت پایین آمده است، اما از هم اکنون باید برنامه‌ریزی‌های لازم را در زمینه اقتصاد کشور داشته باشد و نباید انفعالی برخورد کند، احتمالا در سال آینده علاوه بر مشکل در تولید، در دریافت مالیات نیز به بهانه کرونا به وجود خواهد آمد که دولت نباید از آن غافل شود و لازم است از هم اکنون تدبیری برای آن بیندیشد.

انتهای پیام/

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.