شناسه : 38199337
دبیر کمیسیون گردشگری مجلس:

توسعه گردشگری یکی از راهکارهای نجات بخش اقتصاد کشور است


محمد صالح جوکار گفت: توسعه گردشگری موجب احیای مابقی صنایع مرتبط با گردشگری است وخود می‌تواند یکی از راهکارهای نجات بخش در حوزه اقتصاد کشور باشد.

محمد صالح جوکار در گفتگو با خبرنگار یزد آوا، در خصوص تشکیل فراکسیون گردشگری مجلس گفت: این فراکسیون در راستای توسعه صنعت گردشگری در کشور براساس اسناد بالادستی در حوزه گردشگری که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند و در برنامه ششم توسعه آمده تشکیل شده است.

وی ادامه داد: گرچه صنعت گردشگری در کشور ما صنعت نوپایی است اما در دنیا این صنعت سالیان سال فعال است و تولید ثروت بالایی می کند زمینه اشتغال زیادی را در دنیا فراهم کرده است البته در شرایط فعلی که شیوع کرونا را داریم این صنعت با رکود مواجه شده و غالبا کسانی که در این صنعت سرمایه گذاری کرده بودند به مشکل برخوردند و مشاغل این حوزه مخصوصا در حوزه زیرساخت‌ها به ویژه هتل‌ها و رستوران‌ها به تطعیلی کشانده شدند که البته موقتی است.

دبیر کمیسیون گردشگری مجلس عنوان کرد: شاید بیشترین زمینه اشتغال را بتوان در حوزه صنعت گردشگری فراهم کرد مشاغلی که در شان جوانان تحصیل کرده و فارغ التحصیل ما است و جوانان استقبال خوبی برای فعالیت و شروع به کار در این صنعت دارند.

جوکار ادامه داد: حوزه صنعت گردشگری در کشور زمینه‌ها و جذابیت‌های زیادی دارد و از منابع طبیعی کشور، طبیعت زیبا و حتی در جاهایی که برای ما فرصت قلمداد نمی‌شود منابع طبیعی است و خودش یک فرصت جدی برای ایجاد اشتغال و رونق صنعت گردشگری است.

وی ادامه داد: در بخش میراث فرهنگی  بزرگترین میراث جهانی در اختیار ما است و شهر یزد با هزار هکتار بافت تاریخی به عنوان شهر میراث جهانی شناخته و مصوب شده است و می‌توان از این فرصت در راستای بازسازی و احیای بافت تاریخی استفاده کرد و بهره برد و این بافت را به پهنه‌ای برای حضور گردشگران و بوم گردان تبدیل کرد.

 نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس گفت: در بخش صنایع دستی نیز که تکمیل کننده صنعت گردشگری محسوب می‌شود در واقع هنرمندان زیادی داریم که در این بخش فعال هستند و محصولات خوبی را تولید می کنند اگرچه هنوز جا دارد که در بخش صنایع دستی کارگاه‌هایی به صورت خانگی دایر شوند و مشاغل زیادی برای بانوان به همراه داشته باشند.

جوکار ادامه داد: توسعه گردشگری موجب احیای مابقی صنایع مرتبط با گردشگری است وخود می‌تواند یکی از راهکارهای نجات بخش در حوزه اقتصاد کشور باشد که موجب تولید ثروت برای کشو و ایجاد اشتغال بالا است. ب

وی افزود: بعد دیگر گردشگری نیز بحث انتقال فرهنگ و مفاهیم فرهنگی به دیگر جوامع است و باید یک کار پژوهشی و مطالعاتی برای این مفاهیم انجام گیرد در حقیقت انتقال مفاهیم و پیام‌های فرهنگی به دیگران که غنی از تفکر و تعقل مردم استان محسوب می‌شود از جهت بررسی‌های علمی و مطالعاتی نیز برای دیگران حائز اهمیت است.

دبیر کمیسیون گردشگری مجلس تصریح کرد: گردشگری در هر عرصه‌ای اعم از علمی، زیارتی، فرهنگ، تفریحی و یا سلامت باشد استان یزد می‌تواند با پتانسیل و ویژگی‌هایی که دارد خود را در این عرصه‌ها تقویت کند و یقینا مشاغل زیادی را در هر عرصه‌ای برای هم استانی‌ها به همراه داشته باشد.

جوکار عنوان کرد: گردشگری برای مقطع زمانی خاصی نیست اگر چه برای وضعیت کنونی و با شیوع کرونا تمهیداتی اندیشیده شده است و فراکسیون گردشگری با تشکیل کارگروه‌های میراث، گردشگری، صنایع دستی، زیارتی و سلامت می‌تواند در صنعت گردشگری تحول ایجاد کند و با تعامل با وزارتخانه مربوطه گام‌های خوبی بردارد.

انتهای پیام/

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.